۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۰۴
کد خبر: 82896998
۰ نفر
آملی لاریجانی: نظارت در دستگاه قضایی بیشتر می شود

ساری – ایرنا - رییس قوه قضاییه با تاكید بر اینكه نظارت بر انجام كارها مقوله جدی دستگاه قضا و مورد تاكید رهبر معظم انقلاب است، گفت : این موضوع با هدف انجام درست در مسیراجرای عدالت تكالیف انجام می شود.

به گزارش ایرنا ،آیت الله صادق آملی لاریجانی روز چهارشنبه در پانزدهمین همایش روسای دادگستری ها و دادستان های سراسر كشور در ساری افزود : بایگانی شدن هشت تا 10 ماه پرونده ها در گوشه ای بدون بررسی و اقدام عملی تخلف آشكار است كه در گزارش های عینی ناظران دستگاه قضایی بیان شد.
رییس قوه قضاییه با بیان اینكه نظارت روسای دادگستری كل و دادستان های كشور و زیر مجموعه ها به صورت جدی باید تداوم پیدا كند، اضافه كرد: به منظور اجرای رویكرد مهم نظارت و سركشی سر زده ، نظارت معاونت راهبردی را در ساختار قوه قضاییه شكل داده ایم .
آیت الله آملی لاریجانی به موضوع پرونده قضایی یكی از مسئولان ارشد كشور دردولت قبلی اشاره كرد و گفت : برخی افراد رای صادره دستگاه قضایی و دادگاه تجدید نظر در رسیدگی به این پرونده را فرمایشی خواندند ولی دستگاه قضایی آرای صادره را در افكار عمومی منتشركرد و حقوقدان ها نیز بر صحت این رای نظر دادند.
**برای مقابله با اصحاب قدرت، عزم راسخ لازم است
وی با اشاره به اینكه پرونده فساد اقتصادی سه هزار میلیاردی و صدها پرونده فساد اقتصادی دیگر در دستگاه قضایی در دست رسیدگی است، ادامه داد : برای درافتادن با اصحاب قدرت ، عزم راسخ لازم است اما باید قبول كنیم كه اراده دشمن می خواهد كه این عزم راسخ دستگاه قضایی را تضعیف و یا بشكند .
رییس قوه قضاییه ادامه داد : ایستادگی و قانونمند بودن از نیازهای فعالیت افراد در دستگاه قضایی است و این افراد نباید در رسیدگی به پرونده ها فرمایشی كار بكنند .
*دستگاه قضا نیازمند كار جهادی است
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با تاكید بر اینكه قوه قضاییه باید فراتر از عزم راسخ ، كار جهادی كند ، گفت : با توجه به بالا بودن حجم پرونده های وارده به این دستگاه و همچنین مواجه بودن با كمبود امكانات و نیروی انسانی ، مستلزم كار جهادی است و بسیاری از قضات فراتر از وظایف خود مشغول انجام وظیفه هستند و حتی در ساعات غیر كاری به رسیدگی و بررسی پرونده ها می پردازند.
وی با بیان اینكه برای انجام وظایف باید 2 مساله مهم را مورد توجه قرار بدهیم گفت : فهم و شناخت از وظایف و اقدامات عملی همیشه كار آسانی نیست باید به درستی انجام شود .
آملی لاریجانی با اشاره به اینكه امروز اگر ملاحظاتی درانجام وظایف و اقدامات عملی صورت بگیرد تمام دشمنان و سلطه جهانی علیه ما قراردارند ، افزود : همه آنان درصدد این هستند كه قوه قضاییه را از انجام وظایف خود باز دارند .
رییس دستگاه قضا خاطرنشان كرد :هجمه ها از حقوق بشر گرفته تا كوچكترین آرا و رسیدگی به پرونده ها را در دادسراها شاهد هستیم ، موضوعی كه با تخریب دستگاه قضایی همراه است .
وی با بیان اینكه در داخل كشور نیز هجمه های زیادی علیه دستگاه قضایی انجام می شود ، گفت : شبكه های اجتماعی درخدمت ضد انقلاب ، منافقان و برای تخریب ركن نظام بویژه دستگاه قضایی هستند.
*دستگاه قضا در برخورد باقاچاق كالا جدی تر ورود كند
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینكه وضعیت قاچاق كالا ،اقتصاد كشور را بهم ریخته، افزود : معتقدم دستگاه قضایی در برخورد با این مساله كوتاهی كرده است .
وی گفت : هرچند دستگاه قضایی متولی اصلی این موضوع نیست اما می توانست براساس اختیارات قانونی در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد .
رییس قوه قضاییه به قاچاق 25 میلیارد دلاری كالا و ارز در كشور اشاره كرد و افزود : وارد كردن مُهر و تسبیح از كشورهای مختلف به كشورمان ، یك فاجعه است .
وی همه را مسئول برخورد با پدیده قاچاق كالا و ارز دانست و اظهار داشت : این موضوع به تنهایی و توسط یك دستگاه نمی تواند حل شود.
آملی لاریجانی از دادستان های كل كشور خواست تا حساسیت خاصی را در مقوله مبارزه قاچاق كالا و ارز داشته باشند .
به گفته وی، براساس گزارش های دریافتی حتی در برخی از استان های كشور كه مرزهای گمركی دارند برخورد جدی ازسوی دستگاه قضایی برای پرونده قاچاق كالا نشده است .
وی گفت : اینكه جرم در قاچاق كالا و ارز رخ می دهد اما دستگاه قضایی برخورد جدی انجام ندهد نشانه كوتاهی و بی توجهی است و باید در كنار مسئولان دولتی درخط مقدم مباره با قاچاق كالا و ارز باشیم .
آیت الله آملی لاریجانی همچنین اظهار داشت : گزارش ها نشان می دهد در مبادی گمركات در برخی استان های كشور با زد و بندها بدون پرداخت حقوق گمركی انواع واردات كالاهای قاچاق صورت می گیرد .
وی همچنین به رانت خواری در ارز به دلیل بالا بودن اختلاف قیمت آن در بازارهای دولتی و خصوصی اشاره كرد.
رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به مبارزه با اشرار در مرزهای كشور اشاره كرد و گفت : امنیت اجتماعی مردم همواره در دستگاه قضایی بسیار مهم و جدی است و دستگاه قضایی باید نسبت به انجام درست این وظیفه حساس باشد .
وی به اهمیت شجاعت و نهراسیدن قضات در دادن رای قاطع در برخی پرونده ها اشاره كرد و افزود : انتشار موضوع عفو رهبری و رئیس قوه قضاییه در خصوص سارق مسلحانه درفضای مجازی ، كذب محض است .
آیت الله آملی لاریجانی اضافه كرد : این جوسازی ها فقط علیه نظام و قوه قضایی بود و بدانید دستگاه قضایی تحت تاثیر جوسازی ها قرار نمی گیرد .
* تامین امنیت سرمایه گذاری های سالم مورد توجه قرار گیرد
وی به امنیت اقتصادی كشور اشاره كرد و گفت : دستگاه قضایی بخصوص دادستان های كشور باید تامین امنیت سرمایه گذاری های سالم را بوجود بیاورند .
آملی لاریجانی با اشاره به اینكه یكی از مسائل كه نگاه مردم را به دستگاه قضایی همواره تقویت می كند تكریم ارباب رجوع است ، به مقوله حقوق عامه و شهروندی اشاره كرد و گفت : هرچند در اجرای این حقوق با خلاهای قانونی مواجه هستیم اما دستگاه قضایی متولی احیای حقوق عامه در نظام جمهوری اسلامی است .
آیت الله آملی لاریجانی افزود : در خصوص آلودگی هوا در كلانشهرها به عنوان حقوق عامه باید عواملی را كه منجر به حاد شدن وضعیت آلودگی می شوند شناسایی و بدون چشم پوشی برخورد شود .
پانزدهمین همایش سراسری روسای كل دادگستری ها و دادستان های كشور از صبح امروز ،چهارشنبه در ساری آغاز شد و سه روز ادامه دارد.
6990/ 2096/1899