97 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر آذربایجان غربی پرداخت شد

ارومیه- ایرنا- مدیركل امور عشایر آذربایجان غربی گفت: طی سال گذشته 97 میلیارد ریال تسهیلات بانكی جهت پایداری شغلی، تولید گوشت قرمز و علوفه مورد نیاز دام های عشایر استان پرداخت شده كه نسبت به سال 1395 با رشد 53 درصدی روبرو بوده است.

بهرام زینال زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تسهیلات در 2 نوع شامل ' تسهیلات چهار درصدی به مبلغ 76 میلیارد و 800 میلیون ریال از محل خشكسالی با بازپرداخت پنج ساله ' و ' تسهیلات 10 درصدی از محل صندوق توسعه ملی به مبلغ 20 میلیارد ریال با بازپرداخت یكساله ' به عشایر پرداخت شد.
وی افزود: با توجه به نقش مهم زنان در جامعه عشایری و در راستای حمایت از آنان نیز 21 صندوق خرد زنان عشایر تشكیل شده و به هر كدام از این صندوق ها، 250 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه اعطا شده است.
وی با بیان اینكه عشایر آذربایجان غربی بیش از 500 میلیارد ریال در 1396 متضرر شدند، ادامه داد: عشایر این استان به دلیل خشكسالی های اخیر در بخش كشاورزی حدود 200 میلیارد ریال و در بخش بهره مندی از علوفه مرتع حدود 360 میلیارد ریال متضرر شده اند.
مدیركل امور عشایر آذربایجان غربی با اشاره به توزیع 17 هزار تن نهاده های كشاورزی و دامی در بین عشایر گفت: سبوس، كنسانتره، آرد و سوخت نفت و گاز از جمله مواردی به شمار می رود كه برای بهبود معیشت جامعه عشایری در بین آنان توزیع شده است.
وی با اشاره به اینكه عشایر آذربایجان غربی 2 میلیون واحد دامی دارد، گفت: 60 هزار واحد آنها دام بزرگ و مابقی دام كوچك است.
زینال زاده با اشاره محصولات تولیدی عشایر گفت: عشایر این استان سالانه سه هزار تن پشم، 16 هزار تن گوشت و 50 هزار تن شیر را تولید و روانه بازار می كنند.
وی در ادامه با اشاره به برنامه های دولت برای حمایت از عشایر اظهار كرد: سال گذشته طرح آزمایشی پانل خورشیدی برای تامین انرژی برق مناطق ییلاقی در برخی مناطق استان اجرا شد و در سال جاری نیز 2 هزار فانوس های خورشیدی برای تامین روشنایی و برق مناطق ییلاقی در بین خانوارهای عشایری این استان توزیع می شود.
وی افزود: همچنین در این مدت 11 حمام صحرایی با هزینه یك میلیارد و 200 میلیون ریال در مناطق عشایری برای رفاه آنان راه اندازی شده است.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی سومین استان كشور از نظر جمعیت عشایری است و بر اساس آخرین سرشماری، 15 هزار و 599 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر در این استان زندگی می كنند.
عشایر استان 10 ایل و 22 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان غربی نیز ویژه عشایر است.
2 میلیون و 670 هزار هكتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد كه از این مقدار یك میلیون و 600 هزار هكتار با 59 درصد تحت پوشش عشایر استان است.
8135/2093/7129