روحانی: هزینه زیرپا گذاشتن برجام برای آمریكا بسیار بالاست

تبریز - ایرنا - رییس جمهوری گفت: ما در این پنج سال هزینه دشمن را بالا بردیم و اگر برجام به هم بخورد، برنامه داریم؛ اگر آمریكا برجام را زیرپا بگذارد بالاترین هزینه را در جهان پرداخت خواهد كرد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه توسعه و برگزیدگان آذربایجان شرقی افزود: آمریكا و دیگران برای كشور هر تصمیمی می گیرند، بگیرند؛ ملت ایران در برابر دشمنان ایستادگی و تمامیت ارضی خود را در برابر تمامی فراز و نشیب ها حفظ كرده است و باید از تجربه 40 سال بعد از پیروزی انقلاب استفاده كرد.
وی اظهار كرد: از ماه ها این موضوع مطرح است كه رییس جمهوری آمریكا تصمیم به شكستن تعهد دارد؛ ما در دنیا بر مبنای منافع ملی، پیمان و تعهدی را امضا می كنیم و بر اساس منافع ملی تعهداتی را قبول می كنیم.
دكتر روحانی افزود: اساس سیاست خارجی بر مبنای هزینه است و همیشه هزینه وجود دارد؛ اگر هزینه كم باشد یعنی سیاست خارجی موفق بوده و اگر هزینه زیاد باشد یعنی سیاست خارجی ناموفق بوده است.
رییس جمهوری گفت: امروز اگر آمریكا تصمیم بگیرد برجام را زیرپا بگذارد هزینه بسیار بالایی برای این كشور خواهد داشت و هزینه بسیار كمی برای ما خواهد داشت.
حجت الاسلام روحانی افزود: رییس جمهوری آمریكا 15 ماه است كه می گوید برجام به ضرر ما بوده و می خواهم آن را برهم بزنم، اما به دلیل اینكه هزینه بالاست نتوانسته این كار را بكند و امروز آمریكا اگر بخواهد این كار را بكند بالاترین هزینه را پرداخت می كند.
رییس جمهوری گفت: امروز تمام كشورهای جهان به استثنای 2 كشور بر ضرورت حفظ برجام تاكید دارند و اعلامی كنند خروج آمریكا از این سند اشتباه می باشد؛ این پیروزی برای ملت ایران است.
دكتر روحانی با بیان اینكه ملت ایران در مسیری قدم برداشته كه بزرگترین قدرت نظامی جهان و كشورهای بسیاری در قالب آن تعهد دارند، افزود: ترامپ كه به قول خودش دوشنده خوبی است، به بهانه اینكه ایران خطرناك است، كشورهای منطقه را تاراج می كند.
وی اظهار كرد: در مساله برجام موفقیت ما این بود كه ایران هراسی را با مشكل مواجه كردیم؛ ایران هراسی آنها در مسیر هسته ای شكست خورد و این موفقیت و پیروزی ما بود.
رییس جمهوری یادآوری كرد: امروز ما در مسیری هستیم كه اگر آمریكا و دیگران بخواهند نسبت به این توافق به عهد خود وفا نكنند، بالاترین هزینه را پرداخت خواهند كرد و ملت ما از هر زمان دیگر آماده تر و متعهدتر است.
دكتر روحانی افزود: ما هفته قبل در زمینه ارز یك تصمیم مهم گرفتیم، زیرا دشمن به ایران چشم دوخته بود.
وی اظهار كرد: این طرح از طرح هایی بود كه دولت از آن پشتیبانی كرد و اگر مجلس، قوه قضاییه و رهبری پشتیبانی نمی كرد، نمی توانستیم آن را اجرایی كنیم.
رییس جمهوری یادآوری كرد: عده كمی در این خصوص دلالی می كردند، اما باید منافع 81 میلیون ایرانی را در نظر گرفت و تصمیم هایی كه دولت اتخاذ كرده، برای شرایط مختلف قاطع و محكم است.
دكتر روحانی ادامه داد: همیشه مشكل داشته ایم و به كمك هم مشكلات را حل كرده ایم.
وی اظهار كرد: بیش از 3 هزار میلیارد تومان طرح در آذربایجان شرقی امروز افتتاح و عملیات اجرایی حدود 6 هزار میلیارد تومان طرح هم شروع شد كه این نشان از آمادگی مردم است.
رییس جمهوری گفت: ما مردمان خیر و تلاشگری داریم و اگر اراده و تدبیر ما درست باشد، سختی ها نیز ارزشمند و لذتبخش خواهد شد.
دكتر روحانی با بیان اینكه در مسیر پیشرفت كشور قدم بر می دارم، افزود: مشكلات را با كمك هم حل می كنیم و تنها چیزی كه نیاز داریم امید به آینده، وحدت، اتحاد، هبستگی و انسجام است.
وی گفت: ما با هم پیمانی را امضا كردیم، با هم حركت كرده ایم و با هم ادامه می دهیم و همه ما باید امیدوار باشیم و به هم اعتماد كنیم.
رییس جمهوری با بیان اینكه باید دولت به ملت و مردم به دولت اعتماد كند، یادآوری كرد: روزی نبوده كه پیگیر قول هایی كه در انتخابات داده ام، نباشم.
دكتر روحانی ادامه داد: هر چند معتقدم مردم باید آگاه باشند و نگفتن برخی مطالب بار من را سنگین تر می كند، اما گفتن مشكلات نیز چیزی را حل نمی كند.
وی با اشاره به مشكلاتی كه خود انسان در آن نقش دارد، گفت: اگر مكان های زندگی و مسكن های خود را در برابر مشكلات آماده نكنیم، در مواجه با بلایای طبیعی دچار مشكل خواهیم شد.
وی اظهار كرد: گاهی مشكل تقصیر خودمان است كه باید از قبل تدبیر كنیم و مبارزه شود و گاه مشكلات طبیعی است؛ شرایط ایران با كشورهای دیگر متفاوت است و در كشور ما حساسیت وجود دارد و ما كشور متمدنی هستیم.
رییس جمهوری یادآوری كرد: جایگاه فوق العاده ایران در منطقه مورد توجه و حساسیت است.
دكتر روحانی ادامه داد: پنجم اردیبهشت سالگرد حادثه طبس است و ما باید بر وحدت و انسجام بیشتر توجه كنیم.
وی با بیان اینكه 40 سال از انقلاب ما گذشته است، گفت: وقتی انقلاب پیروز شد یكی از مقام های انگلیس اعلام كرد كه این انقلاب 6 ماه بیشتر نمی ماند و انقلابیون توان اداره كشور را ندارند.
رییس جمهوری اظهار كرد: امروز 40 سال در برابر انواع توطئه ها ایستاده ایم و مقاومت كردیم و این توطئه در تمامی زمان ها ادامه دارد.
حجت الاسلام روحانی افزود: تاریخ جنگ اراده هاست، اراده ما در برابر اراده رقبا و دشمنان است؛ اگر اراده ما بر اراده آن ها غلبه كند آن ها را شكست خواهیم داد، اگر تردید كنیم؛ این تردید بلای بزرگ برای كشور است، ناامیدی بلای بزرگتر است و دعوا و اختلافات بلای دیگر بر كشور است.
افزود: مردم همه كاره هستند و در همه زمینه ها با حضورشان به موفقیت نظام و دولت اثر می بخشند.
وی با بیان اینكه تا مردم كمك نكنند نمی توان به اهداف رسید، اظهار كرد: در طرح هایی كه دولت آغاز می كند، اگر مردم كمك كنند، موفق می شویم.
رییس جمهوری یادآوری كرد: تمام موفقیت ها در دولت یازدهم به دلیل امید و حضور مردم بوده است؛ در این دولت نیز حضور، اعتماد و تلاش مردم باعث موفقیت است.
دكتر روحانی ادامه داد: كار آسانی نیست كه از مشكلات عبور كنیم، اما همیشه مشكل هست و باید با مشكلات مقابله كنیم.
وی گفت: رشد ما زمانی است كه با مشكلات، جهل و عقب ماندگی و خشكسالی و یا حوادثی كه پیش می آید، مقابله می كنیم؛ با مشكلات اخلاقی كه در جامعه وجود دارد باید مقابله كنیم و قدم به قدم پیش برویم.
رییس جمهوری یادآوری كرد: همیشه در سفر به آذربایجان و تبریز گفته ام از مهمان نوازی مردم و پیوستگی و وابستگی این دیار به خاندان رسالت و پیوند آن ها با آزادی و آزادگی لذت می برم.
حجت الاسلام روحانی افزود: هر وقت در سرزمین ما انقلاب بوده، تبریز از ستون های بزرگ بوده و از مشروطه تا انقلاب اسلامی نقش ایفا كرده است.
وی اظهار كرد: اگر حركت تبریز در سال 1356 نبود انقلاب به این راحتی پیروز نمی شد نقش مردم تبریز و آذربایجان در قیام 29 بهمن آن سال بسیار تاریخ ساز بود.
دكتر روحانی ادامه داد: امروز هم مردم آذربایجان شرقی آگاه هستند و تلاشی كه در صنعت، كشاورزی و گردشگری در این استان وجود دارد، لذتبخش است.
6120/8023/ 518