قرقبانان فصلي از جنگل هاي پاسارگاد حراست مي كنند

شيراز- ايرنا- رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان پاسارگاد گفت: مناطق جنگلي مستعد آتش سوزي اين شهرستان با استفاده از قرقبانان فصلي كه از بين افراد بومي اين منطقه دعوت به همكاري مي شوند، حفاظت و حراست مي شود.

به گزارش ايرنا حسن خسروانيان، روز سه شنبه در جمع خبرنگاران بيان داشت: اين تصميم در زمره مصوبات جلسه پيشگيري از وقوع جرم شهرستان پاسارگاد است.
وي افزود: همچنين در اين نشست مقرر شد با توجه به آتش سوزي مهيبي كه در سال 95 در جنگل هاي پاسارگاد رخ داد و خسارت هاي عمده اي كه به عرصه جنگل ها و مراتع اين شهرستان وارد كرد، نشستي با حضور تعدادي از دامداران و بهره برداران تشكيل و تذكرات لازم براي جلوگيري از آتش سوزي هاي احتمالي به آنها داده شود و همچنين مسئوليت حقوقي و كيفري ناشي از اين حوادث براي آنان تبيين شود.
خسروانيان، با تاكيد بر اينكه اداره منابع طبيعي در برخورد با متخلفان جدي است و در اين زمينه با كسي تعارف ندارد، اظهار داشت: براساس قانون هر كس در جنگل ها به صورت عمدي آتش سوزي ايجاد كند، به حبس از سه تا 10 سال محكوم مي شود و در صورتي كه مامور جنگلباني مرتكب اين تخلف شود به حداكثر مجازات قانوني كه براي آن تعيين شده محكوم خواهد شد.
وي ادامه داد: ارايه آموزش هاي لازم به مرتعداران و بهره برداران اين شهرستان از ديگر مصوبات نشست پيشگيري از وقوع جرم بود تا از بروز هرگونه آتش سوزي احتمالي در جنگل و مراتع اين شهرستان پيشگيري شود و در اين زمينه سال 96 نيز اقدامات خوبي صورت گرفته است.
خسروانيان با اشاره به اينكه اين نشست در منطقه سوباتن پاسارگاد برگزار شد، گفت: در اين جلسه اعلام شد با توجه به بكر بودن اين منطقه به لحاظ پوشش هاي گياهي متنوع، اداره منابع طبيعي اين شهرستان با همكاري دادستان، به طور جد از تخريب و تصرف اراضي ملي در اين مكان جلوگيري كند و در صورت وقوع اين تخلف با متخلفان برخورد قانوني و قاطع صورت گيرد.
او گفت: الزامي بودن همكاري ماموران دولتي اعم از لشكري، كشوري و شهرداري ها در زمان وقوع آتش سوزي در جنگل ها و مراتع اين شهرستان از ديگر مصوبات اين نشست بود و اينكه نهادهاي ذي ربط در مقابل تقاضاي ماموران جنگلباني يا بخشداري، موظفند با تجهيزاتي كه در اختيار دارند به مهار آتش كمك كنند.
خسروانيان، پيشتر و در بيستم اسفندماه سال 96 اعلام كرد كه 868 هكتار از جنگل هاي اين شهرستان در سال 95 بر اثر آتش سوزي سوخت كه از اين ميزان، 446 هكتار آن با مشاركت مردم، مسئولان و سازمان هاي مردم نهاد احيا شده است.
شهرستان پاسارگاد به مركزيت سعادت شهر در فاصله 110كيلومتري شمال شيراز واقع شده است.
9254 /6118