تفاهمنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اورآسیا امضا شد

مسكو - ایرنا - «دیمیتری مدودیف» نخست وزیر روسیه تفاهمنامه چهار ساله ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا را امضا كرد.

به گزارش ایرنا، این دستورالعمل امروز سه شنبه در سایت دولت روسیه منتشر شده است و براساس آن، بین ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا به مدت چهار سال منطقه آزاد تجاری ایجاد می شود.
مطابق با این تفاهمنامه، طرفین قادر به داد و ستد كالاهای مشخصی كه پیشتر بر سر آن توافق شده است، خواهند بود.
در این گزارش همچنین به مصوباتی اشاره شده است كه در مغایرت با قوانین فدراسیون روسیه بوده است.
پیشتر، مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه به ایرنا گفته بود: مذاكرات بر سر ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا به مراحل پایانی خود نزدیك شده است؛ مذاكرات ایجاد منطقه آزاد تجاری در سال 2015 آغاز شد، اما زمان امضای تفاهمنامه چندین بار به تعویق افتاد. ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و روسیه اعضای اتحادیه اقتصادی اورآسیا هستند.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سال 2015 كار خود را با عضویت روسیه، قزاقستان و بلاروس آغاز كرد؛ این اتحادیه با هدف تضمین حمل و نقل آزاد محصولات، خدمات، سرمایه و نیروی كار میان كشورهای عضو راه اندازی شده است.
ارمنستان و قرقیزستان نیز پس از مدت كوتاهی به این اتحادیه پیوستند و در سال 2016 ویتنام به نخستین كشور فرا منطقه ای تبدیل شد كه عضو این اتحادیه شد.
بیش از 40 كشور و سازمان بین المللی از جمله چین، اندونزی، رژیم صهیونیستی و همچنین كشورهای آمریكای لاتین برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی كرده اند.
این اتحادیه همچنین با كره جنوبی، مصر و هند مذاكراتی برای عضویت و همكاری داشته است.
دسامبر پارسال (دی ماه 96)، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام كرد كه صربستان هم می تواند به جمع اعضای این اتحادیه اقتصادی بپیوندد.
مسعود كرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران زمستان 96 درخصوص این تفاهمنامه گفته بود: پیوستن به اتحادیه اقتصادی اورآسیا از این جهت برای ایران اهمیت دارد كه می توانیم حداقل در پنج كشور عضو و چند كشور ناظر پایگاه های اقتصادی ایجاد كنیم.
اروپام * 1346**1908