۴ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۳
کد خبر: 82895789
۰ نفر
وزیر آموزش و پرورش : منظورم این نبود كه روسی زبان دوم باشد

تهران– ایرنا- وزیر آموزش و پرورش به برخی واكنش ها در شبكه های اجتماعی در باره بحث آموزش زبان روسی در مدارس كشورمان پاسخ داد و گفت: منظورم این نبود كه آموزش زبان روسی به عنوان زبان دوم و اجباری شود.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، روز 31 فرورین جاری بود كه خبری نصف و نیمه مبنی بر پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش كشورمان برای آموزش زبان روسی در مدارس كشور در فضای مجازی پیچید، خبری كه با برخی واكنش های منفی روبرو شد.
البته در اخبار منتشر شده در فضای مجازی كه به صورت ناقص از روی توییت محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش و پس از سفر این مقام مسئول به روسیه برای حضور در اجلاس كاربرد ICT در آموزش انتشار یافته بود، به برخی موضوعات مورد اشاره وزیر در دیدار با نیكونوف رئیس كمیته آموزش دومای روسیه اشاره نشده بود.
موضوعاتی همچون بازدید وزیر آموزش و پرورش كشورمان از یك مدرسه روس و بیگانگی دانش آموزان آن نسبت به فرهنگ و زبان ایران و ضرورت عمل متقابل طرف روس در آموزش زبان فارسی در مدارس این كشور به منظور آشنایی دانش آموزان آنها با فرهنگ كشورمان كه به كلی جا افتاده بود .
ضمن اینكه، بطحایی در توییت خود زبان روس را تنها یكی از زبان هایی ذكر كرده كه تلاش می شود شرایط آموزش آن در كنار زبان‌های فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی همراه با زبان انگلیسی فراهم شود.
موضوعی كه سید محمد بطحایی بار دیگر آن را روز سه شنبه در بخش پرسش و پاسخ افتتاحیه نشست پایانی هشتمین دوره مجلس دانش آموزی در پاسخ یكی از نمایندگان این مجلس تكرار كرد و گفت: آنچه برداشت شده از صحبت های بنده، این نبود كه آموزش زبان روسی به عنوان زبان دوم و اجباری شود.
وی با بیان اینكه بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، زبان های خارجی كه در حال حاضر در متوسطه اول و دوم ارائه خواهیم داد شامل زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی، روسی و اسپانیایی است، افزود: بحثی كه ما داشتیم و كماكان برآن اصرار داریم كه چرا ما خود شرایطی را ایجاد كنیم كه تدریس زبان خارجی مختص زبان انگلیسی باشد.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اگر دانش آموزی به هر دلیلی علاقمند به یادگیری زبان دوم خارجی غیر از انگلیسی باشد، باید این امكان برایش فراهم باشد.
وی گفت: انحصار و محدود كردن دانش آموزان در بخش آموزش زبان خارجی به زبان انگلیسی كار درستی نیست.
بطحایی یادآور شد: بحثی كه من داشتم این بود كه ما باید زمینه های توسعه آموزش سایر زبان های خارجی به خصوص زبان روسی كه صحبت های بنده نیز در این خصوص مصادف با سفرم به كشور روسیه و پیگیری تفاهمنامه ای كه قرار است بین دو كشور منعقد شود، بوده است.
وی گفت: البته شرط آموزش زبان روسی در مدارس كشورمان اقدام متقابل روس ها مبنی بر آموزش زبان فارسی در مدارس آنها به عنوان زبان دوم و همچنین تعریف برخی دروس مبنی بر آشنایی دانش آموزان این كشور با تاریخ و فرهنگ ایران در كتاب های درسی آنها بوده است.

**انتشار دفترچه آزمون استخدامی به زودی
وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنانش در گفتگو با خبرنگاران از انتشار دفترچه آزمون استخدامی طی دو سه روز آینده خبر داد.
بطحایی همچنین درباره تصمیم گیری برای حذف آزمون مدارس سمپاد و نشست با شورای عالی آموزش و پرورش گفت: هفته آینده جلسه با شورای عالی آموزش و پرورش برای این موضوع برگزار خواهد شد.
وی درباره ادغام برخی معاونت‌ها در وزارت آموزش و پرورش هم اظهار كرد: این موضوع هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است و ما در حال بررسی آن هستیم، البته به همه دستگاه ها از جمله آموزش و پرورش تكلیف شده است تا همه معاونت‌ها كمتر شود و در این میان پنج معاونت باید كاهش یابد، اما در مورد این كه كدام معاونت‌ها ادغام می شوند، به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.
علمی*1836*2017