۴ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۶:۲۹
کد خبر: 82895383
۰ نفر
شكوفه های فرهنگ ایران در اردیبهشت كابل

كابل - ایرنا - دومین فصل بهار در كابل مركز افغانستان كه تن رنجورش از دیوارهای سیمانی بافته شده در سیم های خاردار تب دار است با شكوفه های فرهنگ و ادب ایران ، یعنی كشور همزادش در بستر حوزه تمدن پارسی زینت گرفت و فرهیختگان و دانشجویان این دیار فرصتی یافتند تا با كتاب نفس تازه كنند.

كتاب را می توان فارغ از پیش نیاز همزبانی ، مهمترین ابزار ارتباط فرهنگی ملت ها خواند و در این بین مزیت زبان مشترك ایران و افغانستان ، روند این تعامل فرهنگی را تسهیل و اثربخش كرده است و شاید گفت و گو در باغ كتاب عاقلانه ترین ، كم هزینه ترین و خوشایند ترین روش برای تعامل بشر با هم نوع خود باشد.
رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در كابل با همكاری دانشگاه كابل و موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران از یكشنبه دوم اردیبهشت ماه جاری در محوطه دانشگاه كابل یك نمایشگاه كتاب برپا كردند كه با توجه به حجم مراجعین در نخستین روز این نمایشگاه به نظر می رسد استقبال از آن نسبت به نمایشگاه سال قبل بیشتر باشد.
ایران برای دومین سال متمادی است كه در دانشگاه كابل نمایشگاه كتاب برپا می كند، سال قبل از 23 تا 31 فروردین ماه این نمایشگاه دایر بود و همه 300 هزار جلد كتاب آن به فروش رفت.
در نمایشگاه امسال 70 ناشر از ایران همراه با 30 ناشر افغانستان جدیدترین محصولات فرهنگی عرضه شده خود را در بازار كتاب به نمایش گذاشته اند.
بنا به درخواست میزبان نمایشگاه ، 90 درصد كتاب هایی كه برای عرضه در نمایشگاه امسال در نظر گرفته شده و از سوی ناشران به داخل افغانستان منتقل شده، مربوط به كتب دانشگاهی است و تقریبا عناوین آنها سرفصل دروس تمام رشته های تحصیلی دانشگاههای افغانستان را در بر می گیرد.
ناشران ایران كتب خود را در این نمایشگاه در قالب 60 غرفه عرضه كرده اند و باقی 30 غرفه نمایشگاه نیز به كتاب های ناشران افغانستان اختصاص دارد.
بیش از 300 هزار جلد كتاب در نمایشگاه امسال وجود دارد كه با توجه به محموله های ارسالی از ایران تغییر در تعداد آنها با توجه به پیش بینی های اولیه دوراز انتظار نیست.
جمع بندی نظرات تعدادی از بازدید كنندگان روز نخست از نمایشگاه بیانگر این است كه تقریبا دانشجویان و اساتید رشته های علوم انسانی و فنی توانسته اند كتاب های مورد علاقه خود را در میان كتب عرضه شده پیدا كنند و در این میان تنها دانشجویان رشته های پزشكی از اندك بود حق انتخاب خود گله داشتند.
نمایشگاه كتاب تك گل بهاری ایران بر درخت اردیبهشت افغانستان نبود بلكه روز شنبه با حضور ابوذر ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران و محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در كابل و حمیدالله فاروقی رئیس دانشگاه كابل و جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاههای افغانستان و همچنین هیات روسا و اساتید اعزامی از دانشگاههای ایران سنگ بنای دانشكده ادبیات زبان دری را كه ساخت آن را كشور ایران متقبل شده است بر زمین گذاشته شد.
این دانشكده كه در زمینی به وسعت سه هزار و 300 متر مربع در دانشگاه كابل ساخته خواهد شد ، مساحتی نزدیك به سه برابر عرصه خود را در عیانی خواهد داشت.
شكوفه دیگر فرهنگی ایران در بهار افغانستان به برگزار نخستین دور از گفت و گوهای فرهنگی دو كشورایران و افغانستان مربوط می شود.
همزمان با گشایش نمایشگاه كتاب در دانشگاه كابل اساتید و روسای دانشگاهی كه از ایران به كابل آمده اند در نشستی مشترك با استادان و فرهیختگان دانشگاههای افغانستان پیرامون موضوع «عرفان ، تصوف و ادبیات » به گفت و گو نشستند.
این گفت و گوهای فرهنگی كه امروز دوشنبه نیز ادامه دارد استادان ایرانی و اندیشمندان افغانستان مقالات خود را در زیر عنوان های كلی جایگاه عرفان و تصوف در متون كلاسیك ادبی ، نسبت عرفان و تصوف با ادبیات و عرفان در نگاه و اندیشه بزرگان ادبیات به بحث گذاشتند.
رئیسان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه گیلان و استادان دانشگاه های یزد ، بیرجند ، سیستان وبلوچستان ، الزهرا (س) تهران و علامه طباطبایی در این نشست حضور دارند.
قرار است دبیرخانه دائمی این دور از گفت و گوهای فرهنگی ایران و افغانستان در دانشگاه كابل و یكی از دانشگاههای ایران فعال شود.
این اقدامات فرهنگی در چارچوب توافقنامه های فرهنگی ایران و افغانستان برگزار می شود كه در قالب كمیته های پنجگانه مشترك دو كشور در راستای تدوین برنامه جامع همكاری های دو كشور بر روی آن توافق شده است.
سطح همكاری های فرهنگی دو كشور ایران و افغانستان بعد از برگزاری نشست های تخصصی كمیته های مشترك كه برای تدوین سند جامع همكاری های این دو كشور انجام شد ، رشد چشمگیری یافته است.
علاوه بر این رخدادهای فرهنگی كه طی دیروز و امروز كام جامعه دانشگاهی افغانستان را شیرین كرده است دیروز از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران مبلغ 500 هزار افغانی معادل 400 میلیون ریال در قالب بن كتاب به دانشگاه كابل اهدا شد تا از نمایشگاه دایر كتاب های مورد نیاز كتابخانه مركزی این دانشگاه را خریداری كند.
ایران و افغانستان اگر چه امروز دارای مرزهای سیاسی مشخصی هستند اما تمام سوابق و شواهد تاریخی نشان می دهد كه هر دو ملت ساكن در داخل این دو محدوده جغرافیای سیاسی از یك خاستگاه بوده و به یك بستر فرهنگی در حوزه تمدن پارسی تعلق دارند كه این حوزه ، كشورهای پیرامون این دو را نیز در بر می گیرد.
در چنین سطحی ازهمسانی فرهنگ و آداب و رسوم، بی تردید تعامل دو طرف باید با روندی سهل انجام شود البته اگر فرهیختگان، اندیشمندان و سیاسیون دو ملت و در نهایت خود ملت ها به این همه اشتراك آگاهی و باور داشته و فارغ از سرخوردگی های برآمده از ناملایمان و اشتباهات گذشته، در جهت ارتقای سطح زندگی در همه ابعاد اقتصادی ، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی دست به همكاری و یاری هم دهند و شاید بهار فرهنگی بتواند زنده كننده آن پیوستگی تمدن ساز در این خطه از كره خاكی باشد.
*آساق*1104*1663

سرخط اخبار جهان