۳ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۵۱
کد خبر: 82894994
۰ نفر
10بناي تاريخي در كرمان مرمت مي شود

كرمان - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان با اشاره به مرمت چندين اثر تاريخي با ارزش در اين استان گفت: اينك تعداد 10 بناي تاريخي براي مرمت به مناقصه گذاشته شده است.

به گزارش ايرنا و به نقل از روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان محمود وفايي روز دوشنبه اين بناهاي تاريخي را شامل قلاع دختر و اردشير، بافت تاريخي و بازار كرمان و مجموعه هاي پيرامون آن و همچنين بازار، مسجد و كاروانسراي مجموعه وكيل، خانه عامري، كارخانه حناسايي، بيمارستان قديم شهرستان بم عنوان كرد.
وي با تاكيد براينكه بافت تاريخي كرمان از قديم ترين بافت هاي تاريخي كشور محسوب مي شود اظهار داشت: اين بافت به تنهايي داراي بناهاي با ارزش با معماري بسيار زيبا است كه متعلق به دوره هاي مختلف تاريخي است.
وي با بيان اينكه طرح مرمت بافت تاريخي شهر كرمان تدوين شده است، اظهار كرد: در اين طرح قسمت هاي مختلف بازار بزرگ از جمله راسته هاي فرعي و اصلي آن و همچنين مجموعه گنجعليخان، بازار قلعه محمود و بازار حاج آقا علي كرمان مرمت و بازسازي مي شوند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان با اشاره به مرمت قلاع دختر و اردشير كرمان تصريح كرد: از اولويت هاي اين اداره كل مرمت اين 2 بناي با ارزش تاريخي است كه بزودي اجرا خواهد شد.
وفايي همچنين از مرمت مقرنس سر در ورودي كاروانسراي گنجعليخان شهر كرمان پس از گذشت 230سال از حمله آقامحمدخان قاجار به اين شهر خبر داد.
وي افزود: عمليات مرمت مقرنس سر در ورودي كاروانسراي گنجعليخان كرمان پس از مطالعه و مشاوره با متخصصان و كارشناسان خبره محلي و كشوري از اواسط سال 1395 آغاز شده است.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان بيان كرد: اين مقرنس يكي از زيباترين و بزرگترين مقرنس هاي موجود در بناهاي تاريخي است كه در١٤ قطار اجرا شده و آلات تخت آن شامل شمسه هاي ٤-٥-٦-١٠ضلعي است.
بخش هاي قابل توجهي از مقرنس سر در ورودي كاروانسراي گنجعليخان بر اثر شليك سربازان آقامحمدخان قاجار در حمله به كرمان در سال 1209 هجري قمري تخريب شد.
استان كرمان با سابقه تاريخ تمدني و فرهنگي ميزبان هفت اثر جهاني، 700 اثر ثبت شده ملي و هزاران جاذبه تاريخي و طبيعي است.
7437/ 5054