۳ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۹
کد خبر: 82894745
۰ نفر
طراحی و ساخت اولین رصدخانه سیار در كشور

تهران- ایرنا- اولین رصدخانه سیار در كشور توسط یك محقق و علاقمند به نجوم با هدف ترویج این علم و فراهم آوردن امكان رصد در مناطق مختلف كشور طراحی و ساخته شده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، اولین رصدخانه سیار كشور با همكاری انجمن نجوم و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و به همت كاظم مهرابی منجم آماتور نجوم و علاقمند این رشته طی مدت یكسال و نیم ساخته شده و همزمان با برنامه های هفته جهانی نجوم (از 31 فروردین تا 7 اردیبهشت) آماده رونمایی است.
مهرابی مجری این طرح امروز (دوشنبه) در نشستی هدف از ساخت آن را این گونه توضیح داد: رصدخانه های ثابت در مناطق مرتفع و برای جلوگیری از آلودگی های نوری معمولا دور از شهرها ساخته می شوند، همین امر باعث می شود بسیاری از علاقمندان و دانش آموزان در مناطق محروم نتوانند به رصدخانه ها دسترسی داشته باشند.
وی ادامه داد: رصدخانه های ثابت معمولا امكان خوبی برای رصد پدیده های نجومی فراهم می كنند، اما بعضی پدیده های نجومی خاص را با توجه به محل رصدخانه های ثابت نمی توان به خوبی رصد كرد.
مجری طرح رصدخانه سیار افزود: بنابراین گسترش دید آسمان برای رصد پدیده های مختلف در تمام نقاط كشور از جمله رویت هلال ماه و تهیه گزارش كامل علمی از این رویدادها برای ارتقای همكاری های بین المللی و افزایش توان رصدی محققان یكی از اهداف ما در ساخت این رصدخانه بوده است.
وی اضافه كرد: ترویج علم و بردن رصدخانه به عنوان ابزار آشنایی با آسمان به میان مردم و علاقمندان هدف دیگر از این امر به شمار می آید.
مهرابی با اشاره به مراحل ساخت این رصدخانه گفت: رصدخانه داخل یك خودروی ایرانی طراحی شده و برای جلوگیری از لرزش ها هنگام حركت و آسیب نرسیدن به تجهیزات رصدی داخل خودرو لرزشگیر داخل آن تعبیه شده است.
وی تاكید كرد: افزون بر این برای استقرار كامل خودرو به ویژه در مناطق شیبدار 10 جك هیدرولیك برای آن در نظر گرفته ایم تا امكان توقف كامل و رصد را به خوبی برای علاقمندان و محققان فراهم كند.
مهرابی در مورد ابزار رصدی در رصدخانه تارا توضیح داد: این رصدخانه به یك تلسكوپ 16اینچی (قطر آینه اصلی تلسكوپ) مجهز است، همچنین امكان رصد خورشید را نیز در طول روز فراهم می آورد.
به گفته مهرابی، فناوری ساخت این رصدخانه اكنون در كشور به دست آمده است و تولید رصدخانه های بیشتر به موفقیت و میزان استقبال از آن بستگی دارد؛ افزون بر این امكان صادر كردن این فناوری به كشورهای همسایه نیز هست.
این رصدخانه كه شامل امكانات رفاهی برای محققان و منجمانی هست كه با آن سفر می كنند، قرار است روز چهارشنبه در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با حضور رئیس سازمان و مدیر انجمن نجوم رونمایی شود.
همچنین بر اساس برنامه ریزی ها، این تجهیزات روز پنجشنبه (6 اردیبهشت) در باغ كتاب مستقر خواهد بود و علاقمندان می توانند به صورت رایگان از آن بازدید كنند.
روز جهانی نجوم برای اولین بار در سال 1973 و به ابتكار یك محقق آمریكایی به منظور قرار دادن تلسكوپ های فراوان در مناطق شهری شلوغ و آشنایی بیشتر مردم با این علم پرسابقه برگزار و پس از آن توسط اتحادیه جهانی نجوم ( International Astronomical Union (IAU هماهنگ شد.
این روز و در پی آن هفته جهانی نجوم از ابتدا در شنبه ای بین ماه آوریل و ماه مه (اردیبهشت/خرداد) تعیین و طوری برنامه ریزی می شد كه نزدیك با اولین تربیع ماه باشد.
این روز هر ساله در جهان با شعار ثابت نجوم برای همه و امسال در ایران با شعار تماشای آسمان برای همه از جمعه گذشته (31 فروردین) با همكاری انجمن نجوم و مجموعه آسمان نمای گنبد مینا آغاز شد و با اجرای برنامه های مختلف در سراسر كشور توسط گروه های رصدی و مراكز تحقیقاتی ادامه دارد.
علمی**9157*2017
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me