۳ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۸
کد خبر: 82894499
۰ نفر
«اون» و بيم از تكرار تاريخ

تهران- ايرنا- رهبر كره شمالي در اظهارنظري به همتاي كره جنوبي خود گفت كه «نمي‌خواهد صدام يا قذافي دوم باشد». اين گفته مهم‌ترين نكته و واقع‌ بينانه ‌ترين صحبت «اون» به نظر مي‌رسد.

روزنامه آرمان با درج يادداشتي به قلم نوذر شفيعي استاد دانشگاه آورده است: با به همين دليل خط روشني براي تحليلگران است كه چه چيزي در كره شمالي و همين طور در ارتباط با شبه جزيره كره و در نهايت در ارتباط با آمريكا و كره شمالي مي‌گذرد. رهبر كره شمالي از تعليق فعاليت ‌هاي موشكي و هسته ‌اي كشور خود خبر داده كه به دو دليل اتفاق مي‌افتد؛ نخست اينكه پروسه علمي و فني پروژه‌هاي هسته‌اي و موشكي كره شمالي تكميل شده و دوم اينكه از اين بعد سعي دارند در حوزه توسعه اقتصادي حركت كنند.

معنا و مفهوم اين سخن در قالب سه تحليل عبارت است از اينكه كره شمالي به دنبال تعليق فعاليت‌هاي موشكي و هسته‌اي است و نه چيز ديگر. كره شمالي به درجه‌اي از توانمندي نظامي دسترسي پيدا كرده كه حداقل بازدارندگي را براي اين كشور به همراه دارد و اين كشور با تثبيت نظام سياسي خودش در پرتوي توانمندي موشكي و هسته‌اي‌اش الان قصد حركت به سمت توسعه اقتصادي را دارد. به نظر مي‌رسد اين تصوير روشني از منويات فكري رهبران كره شمالي باشد و حتما با برداشتي كه مدنظر آمريكايي‌ها، ژاپني‌ها يا كره جنوبي است، متفاوت مي‌باشد.

بين انتظاراتي كه در كره شمالي هست و انتظاراتي كه در آمريكا يا ژاپن هست، فاصله زيادي وجود دارد و اين نشان مي‌دهد اگرچه صحبت از مذاكره در درجه اول خوشحال كننده به نظر مي‌رسد اما به نتيجه رسيدن مذاكرات به همين اندازه و شكاف ديده گاه احتمالا زمانبر، پيچيده‌تر و سخت‌تر خواهد بود. اما اين اظهارنظر يك پيام خوب براي آمريكايي‌ها به همراه دارد.

شايد به اين معنا كه صدام و قذافي به دليل مقاومت‌هايي كه كردند در نهايت با فشارهاي نظامي روبه‌رو شدند و شكست خوردند. فراموش نكنيم تا ديروز «اون» معتقد بود كره شمالي آنقدر قدرتمند است كه مي‌تواند مقابل آمريكا ايستادگي كرده و به آمريكا آسيب وارد كند. اما اين اظهارنظر نشان مي‌دهد كره شمالي نگران اين موضوع بوده كه نه تنها آمريكا برتري فاحشي بر كره شمالي دارد -كه اينطور هست- بلكه مي‌تواند رهبري كره شمالي را به سرنوشت صدام و معمر قذافي دچار كند. اين يك موضع‌گيري از سر ضعف است و مغاير با تمام موضع‌گيري‌هايي است كه تا الان داشته و از رهبر كره شمالي بعيد به نظر مي‌رسد و همين نكته كافي است كه از اين به بعد آمريكايي ‌ها در مذاكرات با كره شمالي بسيار سخت‌گير باشند.

چون رهبر كره شمالي با اين اظهارات نقطه ضعف خودش را مشخص كرد و علائم بسيار حياتي و روشني را به آمريكايي‌ها داده است. تا پيش از اين انتظار داشتيم حداكثر گامي كه كره شمالي بخواهد بردارد، تعليق فعاليت ‌هاي موشكي و هسته‌اي باشد و يا متوقف كردن فعاليت ‌هاي هسته‌اي و موشكي و هيچوقت انتظار نداشتيم اين كشور به سمت خلع سلاح هسته‌اي حركت كند. ولي الان راه براي آمريكايي ‌ها جهت فشار هرچه بيشتر بر كره شمالي باز است و قطعا اين يك كُد و نشانه‌اي است كه از طرف رهبر كره شمالي صادر شده و حتما در توكيو، سئول و واشنگتن مورد تجزيه و تحليل قرار خواهد گرفت و چراغ راهنماي مذاكرات آمريكا و كره جنوبي يا ژاپن با كره شمالي خواهد بود.

تلاش بسياري لازم بود تا آمريكايي‌ها بتوانند كشف كنند حداقل انتظارات كره شمالي چيست؟ اما الان مشخص شد كره شمالي فقط انتظار دارد كه نظام سياسي‌اش در امان بماند و معني ديگرش اين است كه حاضر است از تسليحات هسته‌اي و موشكي‌اش چشم ‌پوشي كند. وقتي بيانيه اصلي كره شمالي اين است كه به تعليق اكتفا مي‌كنند از ديد آمريكايي‌ها اين دو عبارت -تعليق و گرفتار نشدن به سرنوشت صدام حسين و معمر قذافي- نشان مي‌دهد كه جا براي انعطاف بيشتر در كره شمالي وجود دارد. لذا آمريكايي‌ها در پرتوي اعمال سياست حداكثر فشار احتمالا رهبران كره شمالي را مجبور خواهند كرد تا گام‌هاي مهمي را به عقب برگردند.

البته اين تحليلي است كه براساس اين اظهارنظر مي‌توان عنوان كرد و ممكن است در عرصه عمل ديدگاه رهبران كره شمالي يا آمريكايي‌ها دچار تعديلات و تغييراتي شود كه الزاما تائيدكننده تحليل موجود نباشد. از طرفي برجام هميشه يك علامت منفي براي مقامات كره شمالي بوده. البته نه خود برجام به عنوان يك توافقنامه بلكه مسأله تهديد دائمي آمريكا به خروج از برجام. يعني اين رفتار آمريكايي ‌ها اين پيغام را براي كره شمالي به‌دنبال داشت كه آمريكا پايبند به تعهداتي كه مي‌كند، نيست. كمااينكه درباره برجام چنين كاري كرده و به آن پايبند نبوده. لذا اين موضوع كره شمالي را از مذاكره و توافق با آمريكا نااميد مي‌كرد. با اين حال به نظر مي‌رسد چون هدف اصلي كره شمالي در چارچوب تحليل‌ هاي قبلي كه داشته‌ام، اين است كه فعلا سياست خريد وقت را در پيش بگيرد، بي‌ ميل نيست كه به مدت يكي، دو سال فضاي شبه جزيره كره را تحت عنوان مذاكرات فريز كند تا فشارهاي فعلي و التهابات موجود بر شبه جزيره كره تا حدي فروكش كند.

*منبع:روزنامه آرمان،1397،2،3
**گروه اطلاع رساني**9117**2002

سرخط اخبار پژوهش