رزمایش‌های مشترك دریایی در اقیانوس هند برگزار می‌شود

تهران- ایرنا-رئیس ستاد كل نیروهای مسلح از برگزاری رزمایش‌های مشترك دریایی برای برقراری امنیت مناسب در حاشیه اقیانوس هند و دریاهای پیرامون خبر داد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، سردار سرلشكر پاسدار محمد باقری روز دوشنبه در حاشیه آیین افتتاحیه ششمین اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی كشورهای حاشیه اقیانوس هند و در جمع خبرنگاران، با اشاره به واگذاری ریاست این اجلاس به كشورمان به مدت دو سال اظهار كرد: در این مدت نشست‌ها و هم اندیشی‌های مختلفی برای ارتقاء امنیت اقیانوس هند برگزار می‌شود.
وی افزود: برگزاری رزمایش‌ها را نیز دنبال می‌كنیم تا روز به روز شاهد امنیت مناسب‌تر اقیانوس هند و دریاهای پیرامون آن باشیم.
سرلشكر باقری توضیح داد: هماهنگی كشورهای منطقه اقیانوس هند می‌تواند امنیت بهتری را برای این منطقه به ارمغان آورد، بنابراین كشورها باید با یكدیگر بیشتر هماهنگ باشند و اجازه ندهند قدرت‌های سلطه‌گر به جای آن‌ها امنیت منطقه را برعهده بگیرند.
ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دریایی كشورهای حاشیه اقیانوس هند(آیونز IONS) به میزبانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور 35 هیات عالی رتبه نظامی صبح امروز (دوشنبه) در هتل اسپیناس پالاس تهران آغاز شد.
اجلاس آیونز شامل 23 عضو دائم و 9 عضو ناظر است و نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز جزو اعضای دائم این اجلاس به شمار می رود.
این اجلاس كه تاكنون پنج دوره آن در كشورهای مختلف برگزار شده، بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران است كه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مدت 2 سال ریاست آن را برعهده دارد.
هدف از تشكیل اجلاس فرماندهان نیروی دریایی اقیانوس هند، افزایش همكاری دریایی كشورهای ساحلی اقیانوس هند و استفاده از ظرفیت تمام این كشورها برای مقابله با چالش ها به خصوص امنیت و ثبات دریایی است.
سردار سرلشكر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد كل نیروهای مسلح، امیر دریادار حبیب الله سیاری رئیس ستاد ارتش، امیر سرلشكر ستاد سید عبدالرحیم موسوی فرمانده كل ارتش، حجت الاسلام عباس محمدحسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش و جمع دیگری از جمله فرماندهان نظامی ایران هستند كه هم اكنون در این اجلاس می حضور دارند.
قرار است امروز رسما ریاست دوساله و دوره‌ای اجلاس فرماندهان نیروی دریایی كشورهای حاشیه اقیانوس هند به جمهوری ایران واگذار شود.
اجتمام**7029 ** 1418