۳ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۹:۰۸
کد خبر: 82894308
۰ نفر
پای خشكسالی بر گلوی اقتصاد شرق مازندران

ساری - ایرنا - كاهش 30 تا 35 درصدی بارندگی و اجرای یكباره طرح جایگزین كشت برنج به علت خشكسالی در شرق مازندران ، اقتصاد و معیشت این بخش از استان را در نبود صنایع بزرگ و وابستگی شدید به كشاورزی بیش از سایر نقاط تحت تاثیر قرار داده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حدود 20 تا 25 درصد از اراضی كشاورزی و تولید محصولات زراعی و باغی حدود هفت میلیون تنی مازندران در سه شهرستان شرقی این خطه شامل نكاء ، بهشهر و گلوگاه تولید می شود و حدود 10 درصد از جمعیت سه میلیون و 285 هزار نفری استان نیز در این مناطق سكونت دارند.
كارشناسان اقتصادی كمترین آسیب خشكسالی را در منطقه شرق مازندران كه بیشترین جمعیت روستانشین را در خود جای داده مهاجرت روستائیان به شهرها و رشد حاشیه نشینی و اضافه شدن به خیل بیكاران می دانند.
به اعتقاد این كارشناسان ، برای كاهش نگرانی مردم این منطقه از تبعات خشكسالی و ترغیب آنان به كشت جایگزین ، افزایش قیمت خرید تضمیمی محصولات پیشنهادی جایگزین و همسنگ كردن آن با محصول برنج ضروری است .
بنا بر گزارش هواشناسی مازندران ، میزان بارندگی در این استان در هفت ماهه سال آبی جاری ، حدود 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش نشان می دهد و همچنان بیشترین كاهش مربوط به شرق این استان است .
** محدودیت كشت برنج
مدیر جهاد كشاورزی بهشهر در شرق مازندران در باره وضعیت خشكسالی در این منطقه به خبرنگار ایرنا گفت كه به دلیل كاهش میزان بارندگی و به صدا در آمدن زنگ خشكسالی در این منطقه ، برای كشت برنج محدودیت هایی برای كشاورزان در نظر گرفته شده است.
خلیل حقیقی كشت برنج مطابق با ذخایر موجود در آببندان های محلی را پیشنهاد جهاد كشاورزی بهشهر به كشاورزان برای سال زراعی جاری عنوان كرد.
وی گفت كه به كشاورزان منطقه كشت جایگزین برنج شامل سویا ، آفتابگردان ، كنجد و پنبه پیشنهاد شده ولی اجرائی شدن این پیشنهاد از سوی كشاورزان منوط به افزایش نرخ این محصولات همسنگ با برنج است.
مدیر جهاد كشاورزی بهشهر معتقد است كه اگر قیمت این محصولات پیشنهادی جایگزین برنج افزایش نسبی نداشته باشد ، كشاورزان با وجود خشكسالی حاكم بر منطقه از دستورالعمل پیشنهادی تبعیت نخواهند كرد .
** كاهش یك هزار هكتاری شالیزاری
این مسئول همچنین گفت كه در سال زراعی جاری حداقل یك هزار هكتار از سطح زیر كشت برنج در این منطقه در مقایسه با سال گذشته كاهش خواهد یافت و چنانچه روند خشكسالی تداوم داشته باشد ، احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.
حقیقی افزود : در سال زراعی جاری میانگین بارش باران در این منطقه بین 30 تا 35 درصد كاهش یافته و معضل اصلی نیز مربوط به كاهش آب زیرزمینی به عنوان تامین كننده آب حدود 67 درصد از اراضی برنجكاری است.
وی با اعلام اینكه تنها چهار درصد از اراضی برنجكاری این شهرستان از آب رودخانه ها سیراب می شود ، گفت كه میزان آبگیری آببندان های این شهرستان كه آب حدود چهار هزار هكتار از اراضی این منطقه را تامین می كند ، حدود 70 درصد است .
** اطلاع رسانی به مردم
مدیر جهاد كشاورزی بهشهر گفت كه به كشاورزان نسبت به خشكسالی هشدارهای لازم داده شد و كارشناسان جهاد كشاورزی نیز سهم هر روستا را برای كشت برنج مطابق با منابع آبی تعیین كردند.
حقیقی ممنوع شدن كشت دوم برنج را هم از دیگر تصمیمات شورای آب ، كشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اعلام كرد.
شهرستان بهشهر با جمعیت حدود 170 هزار نفری حدود 11 درصد محصولات كشاورزی مازندران را تامین كند.
** روزهای سخت بی آبی در گلوگاه
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان گلوگاه در منتهی الیه شرق مازندران هم گفت : طبق گزارش هواشناسی میزان بارش باران در این منطقه در مقایسه با سال زراعی گذشته افزون بر 40 درصد كاهش یافت.
غلامرضا قنبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : خشكسالی از هم اكنون اثراتش را در این منطقه بر جای گذاشت و باید برای معیشت و اقتصاد كشاورزان فكر اساسی شود.
وی سطح زیر كشت محصولات كشاورزی در این شهرستان 40 هزار نفری را حدود 20 هزار هكتار اعلام كرد و گفت كه حدود سه هزار هكتار از این اراضی هر ساله برنجكاری می شود.
** غلبه بر خشكسالی با تغییر زمان آبگیری و كشت جایگزین
مدیرجهاد كشاورزی گلوگاه گفت كه پیش از سال جاری اطلاع رسانی مناسبی از سوی كارشناسان جهاد كشاورزی با همكاری دهیاری ها به كشاورزان نسبت به كمبود آب انجام شد و با این رویكرد بخشی از كشاورزان برنج كار آماده سازی اراضی را یك ماه زودتر از موعد مقرر انجام دادند.
قبنری افزود : همچنین برای كشت جایگزین برنج نیز محصولاتی چون سویا ، آفتابگردان و كنجد پیشنهاد شد و اجرایی شدن این كشت جایگزین نیازمند افزایش قیمت آنها مطابق با نرخ برنج است .
** امید به آینده
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان نكا هم كه حدود هشت درصد از اراضی كشاورزی و تولید این بخش را در مازندران بر عهده دارد ، گفت كه كشاورزان این شهرستان همچنان برای كشت برنج چشم امید به بارش های آینده دارد.
علی طاهری امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا محصول تولیدی این شهرستان را حدود 44 هزار تن اعلام كرد و افزود : حدود هشت هزار و 500 هكتار از اراضی این منطقه را برنجكاری تشكیل می دهد كه با وضعیت آبی به نظر می رسد باید در برخی مناطق كشت برنج تجدید نظر شود.
وی ادامه داد : گرچه بارش باران اواخر فروردین ماه جاری بخشی از كمبودها را جبران كرد، ولی باید امیدوار بود كه در ماه جاری و آینده نیز بارشی در حد نرمال داشته باشیم و در این صورت مشكل ما كمتر می شود.
** معیشت شرق مازندران بر كشاورزی
یك كارشناس اقتصادی هم به خبرنگار ایرنا گفت : زندگی مردم شرق مازندران به خصوص روستاییان كه بیش از نیمی از جمعیت آن را تشكیل می دهند بر كشاورزی استوار است و هر خللی در این حوزه اقتصادی مهاجرت به شهرها و حاشیه نشینی را به دنبال خواهد داشت.
دانیال دماوندی دلیل روی آوری كشاورزان شرق این خطه شمال به برنجكاری را اختلاف قیمت آن با سایر محصولات دانست و اجرای طرح كشت جایگزین را منوط به افزایش نرخ تضمینی محصولات دیگر شامل گندم، سویا، كلزا، پنبه و غیره است.
وی افزود : كارگزاران دولتی نمی توانند به صورت دستوری كشاورزان را مجبور به كاشت محصول جایگزین كنند و این عملكرد می تواند تنش اجتماعی را به دنبال داشته باشد.
دماوندی با اشاره به شكل گرفتن تفكر بازگشت به روستا در جوانان تحصیلكرده بیكار در سال های اخیر ، گفت كه دولت باید طرح های اشتغالزایی خود را طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی به روستاها سوق دهد و با در اختیار گذاشتن تسهیلات برای كارآفرینان واقعی رونق این مناطق را از لحاظ اقتصادی دنبال كند.
این كارشناس اقتصادی معتقد است كه اگر دولت بتواند مشكل بیكاری روستاییان را با بهره گیری از توان اقتصادی روستاها شامل بوم گردی، كشت گیاهان دارویی و فراوری آن، كشاورزی مكانیزه و دیگر روش ها رونق دهد، زیرساخت ها با رونق اقتصادی جان می گیرد.
دولت در سال جاری افزون بر 10 هزار میلیارد ریال اعتبار اشتغالزایی برای مازندران تصویب كرد كه نیمی از این اعتبار در قالب طرح های اشتغالزایی روستاییان است كه از محل صندوق توسعه ارزی تامین می شود.
طبق آخرین گزارش مركز آمار ایران نرخ بیكاری در مازندران 11.6 درصد است كه این بیكاری طبق برخی گزارش های محلی در مناطق روستایی این خطه شمال كشور بیشتر است.
** كاهش 45 درصدی باران در شرق مازندران
در مجموع در 6 ماهه اول سال آبی جاری 362 میلی متر بارندگی در مازندران ثبت شد كه حدود 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش دارد.
بر اساس گزارش هواشناسی مازندران ، در سال زراعی جاری به طور میانگین میزان بارش باران در شرق مازندران ( شهرستان های نكاء، بهشهر و گلوگاه ) حدود 45 درصد نسبت به سال زراعی گذشته كمتر شد.
گزارش از : حسین فلاحتی
6982/1899