مجلس با تصويب لايحه محيط بانان را ياري كند

دزفول - ايرنا - فرمانده يگان حفاظت محيط زيست كشور از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواست با تصويب لايحه حمايت از محيط بانان اين قشر زحمتكش و جان بر كف را ياري كنند.

سرهنگ جمشيد محبت خاني عصر يكشنبه در حاشيه عيادت از 2 محيط بان پارك ملي دز كه در حمله مسلحانه صيادان متخلف مصدوم و در بيمارستان دزفول بستري مي باشند در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود:لايحه حمايت از محيط بانان در كميسيون حقوق قضايي مجلس شوراي اسلامي در دست پيگيري است كه اميدواريم با تصويب اين لايحه در صحن مجلس ، نمايندگان گام اساسي در حمايت از محيط بانان بر دارند.
وي با اشاره به حوادث رخ داده براي محيط بانان كشور در حفاظت از محيط زيست و تقديم 120 شهيد و 157 جانباز از بدو انقلاب اسلامي تاكنون بيان داشت: با تصويب اين لايحه در مجلس شوراي اسلامي علاوه بر تامين معيشت محيط بانان ، مشكل بيمه مسئوليت و بيمه تكميلي آنها برطرف خواهد شد.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست كشور با بيان اينكه سازمان حفاظت محيط زيست در حال حاضر تنها 35درصد نيروي محيط بان مورد نياز خود را در اختيار دارد و همچنان 65 درصد كمبود نيروي محيط بان در كشور وجود دارد افزود:در حاليكه تعداد محيط بان مورد نياز سازمان حفاظت محيط زيست كشور هشت هزار و 500 نفر مي باشد تنها 2 هزار و 800 نيرو در اختيار داريم.
وي با بيان اينكه خدمات شبانه روزي محيط بانان در كشور مغفول مانده است و اين قشر نياز به حمايت دارند اظهار كرد: علاوه بر تامين تجهيزات ، بهترين و موثرترين راه در حفاظت از محيط زيست همراهي و تعامل مردم با محيط بانان است كه در اين راستا طرح فعاليت و همراهي 80 ميليون محيط بان افتخاري در سراسر كشور در دست پيگيري است.
محبت خاني ضمن دلجويي از محيط بانان مصدوم در حادثه تيراندازي صيادان متخلف در پارك ملي دز بر پيگيري نهايي اين حادثه از سوي سازمان حفاظت محيط زيست و مسئولان ارشد استان خوزستان تا شناسايي ، دستگيري و مجازات عوامل اين حادثه تاكيد كرد و گفت: پرونده اي در اين رابطه تشكيل شده و در دست پيگيري قضايي است.
وي همچنين از مردم و اهالي بومي منطقه خواست سازمان حفاظت محيط زيست را در شناسايي و دستگيري صيادن متخلفي كه سه محيط بان را با اسلحه مصدوم كرده و متواري شده اند ياري كنند.
محيط بانان بستري در بيمارستان دزفول نيز بر تامين تجهيزات و نيروي انساني مورد نياز براي حفاظت بيشتر از محيط زيست با توجه به گستردگي پارك ملي دز تاكيد كردند.
سه محيط بان پارك ملي دز صبح شنبه در تعقيب صيادان متخلف مورد اصابت گلوله اسلحه جنگي قرار گرفته و مصدوم شدند.
2 نفر از محيط بانان مصدوم در بيمارستان دزفول و يك نفر نيز در بيمارستان اهواز روند درمان را طي مي كنند.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست كشور همچنين از محيط بان بستري در بيمارستان اهواز عيادت كرده و از شجاعت و شهامت محيط‌بانان كه رو در روي متخلفان ايستاده و از حق و حقوق و امنيت حوزه محيط زيست دفاع مي‌كنند تقدير كرد‌.
6068