۲ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۳۳
کد خبر: 82893984
۰ نفر
كابل: افكار داعش در افغانستان جایی ندارد

كابل - ایرنا - معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان گفت، جای خشنودی است كه امروز افكار داعش در میان ملت افغانستان جایگاهی ندارد و هر نوع تفكر افراطی از نگاه این ملت بیگانه با دین مبین اسلام است.

به گزارش ایرنا، « محمد سرور دانش» كه روز یكشنبه در آیین گشایش نمایشگاه كتاب جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه كابل سخن می گفت، افزود: افغانستان تنوع زبان، دین و مذهب را پذیرفته است و اتحاد و اقتدار خود را در راستای همین تنوع می داند.
وی دین اسلام را دین تسامح، اعتدال ، كثرت گرایی در عین وحدت جامعه و تفاهم دانست و گفت: بسیار جای شگفتی است كه بخواهند گروه هایی مانند داعش و طالبان را برآمده از چنین دینی بدانند.
وی صلح و همزیستی را اولویت دین اسلام در تعامل جوامع بشری خواند و تصریح كرد كه امروز باید روابط میان ملت ها را بر اساس همین مبانی دینی اسلام پایه گذاری كرد و دولت ها باید سیاست خارجی خود را به جای امنیت و ایدئولوژی حول محور اقتصاد با پیوست های فرهنگی آن متمركز كنند.
به گفته وی، افغانستان از سیاست مبتنی بر مشتركات فرهنگی و تاریخی حول محور اقتصاد با رویكرد تامین منافع مشترك در برابر 10 كشور همسایه خود تبعیت می كند و امید دارد از این رهگذر مانع تداوم جنگ های نیابتی شود.

**علت وجود تكفیری ها باید رفع شود
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز گفت: برای بیداری گروه های تكفیری از خواب غفلت تنها دلیل كافی نیست بلكه باید علت ها رفع شود
« ابوذر ابراهیمی تركمان » كتاب را محور تعامل جوامع بشری برای گفت و گو خواند و افزود: نیازمند گفت و گو برای فهم بهتر یكدیگر هستیم و جز با احترام به هم نمی توانیم به جایی برسیم .
وی ملت ایران و ملت افغانستان را یك ملت خواند و گفت كه لازم است با همكاری هم بدنبال غفلت زدایی از جامعه خود باشیم، زیرا این ملت همدیگر را شناخته اند و در ارتباط و تعامل نیاز به باز تعریف چیزی برای فهم مشترك نیستند.
وی ملت افغانستان را با فرهنگ غنی و قدرتمند دانست و افزود، پس از چندین دهه درگیری، جنگ و نا امنی همچنان از دل این ملت صدای صلح، دانش و عرفان بلند است و این غنای فرهنگی ستودنی است.
در این مراسم رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كابل از اهدای بن كتاب به مبلغ 500 هزار افغانی (400 میلیون ریال) از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به دانشگاه كابل برای خرید كتاب از این نمایشگاه خبر داد.

**توافقات فرهنگی ایران و افغانستان
در این مراسم همچنین «حمید الله فاروقی» رئیس دانشگاه كابل از توافقات فرهنگی ایران و افغانستان پیرامون همكاری های علمی، پژوهشی، تحقیقات و آموزش اساتید و دانشجو سخن گفت و تصریح كرد كه برگزاری نمایشگاه كتاب ایران و نخستین دوره گفت وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان درچارچوب همین توافق ها انجام شده است.
نمایشگاه كتاب ایران برای دومین سال متمادی از امروز (یكشنبه) تا هشتم اردیبهشت ماه جاری برای مدت هفت روز در محل دانشگاه كابل دایر است.
در این نمایشگاه 70 ناشر ایرانی همراه با 30 ناشر از افغانستان كتاب های خود را در معرض دید عموم گذاشته اند و بیشترین عناوین كتاب های این نمایشگاه به كتب دانشگاهی اختصاص یافته است.
نمایشگاه كتاب سال قبل از 23 تا 31 فروردین ماه در همین دانشگاه برگزار شد و در پایان آن تمام 300 هزار جلد كتاب موجود آن به فروش رفت.
*آساق*1104*