ظریف: توافق یكجانبه برای ایران پذیرفتنی نیست

نیویورك- ایرنا- وزیر امور خارجه ایران، تصریح ترامپ مبنی بر تلاش برای انصراف شركای اقتصادی از كار با ایران را نقض آشكار توافق هسته ای دانست و گفت: توافق یكجانبه برای ایران پذیرفتنی نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد جواد ظریف كه برای شركت در اجلاس صلح پایدار به نیویورك سفر كرده است، در گفت و گو با شبكه سی بی اس این مطلب را بیان كرد.
از آنجا كه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا قرار است در 12 ماه مه تصمیم خود را درباره برجام اعلام كند و پیش از این هم گفته بود كه او دیگر اسقاط تحریم های مربوطه را تمدید نخواهد كرد، خبرنگار سی بی اس گفت و گوی خود را درباره این توافق بین المللی شروع كرده است كه بخش مربوط به برجام در این گفت و گو به شرح زیر است:

سوال: اگر ترامپ رئیس جمهوری آمریكا در ماه آینده از برجام خارج شود، پاسخ ایران چه خواهد بود ؟
ظریف: خب، همان طور كه می دانید، طی 14 - 15 ماه از زمانی كه ترامپ به عنوان رئیس جمهوری فعالیت دارد، در واقع در توافق نبوده است. او و دولتش هر گونه اقدامی را برای این كه ایران از نظر اقتصادی منفعتی از این توافق نبرد، انجام داده اند. بنابراین اگر تصمیم ترامپ برای خروج از توافق به صورت رسمی اعلام شود، ایران تصمیماتی را خواهد گرفت كه برای برجام و خارج آن آماده شده است.
سوال: این یك توافق هسته ای است.
ظریف: ایالات متحده به روی میز بودن همه گزینه ها عادت دارد.
سوال: بنابراین همه گزینه ها برای ایران نیز روی میز است. شما گفتید كه اگر ایالات متحده خارج شود، نتیجه آن 'ناخوشایند' خواهد بود. منظورتان چیست؟
ظریف: خب، اول از همه، به انزوای ایالات متحده در جامعه بین المللی منجر خواهد شد. دلیلی كه ترامپ رئیس جمهوری از این توافق در 15 ماه گذشته خارج نشده است بر خلاف این واقعیت كه او این قرارداد را دوست نداشت، این واقعیت است كه همه به دولت توصیه كرده اند كه این یك توافق دوجانبه بین ایران و آمریكا نیست و از بین رفتن آن، از سوی جامعه بین الملل به عنوان نشانه ای از این كه ایالات متحده شریك قابل اعتماد در جامعه بین المللی نیست، دیده می شود. بنابراین از منظر حضور ایالات متحده در جامعه بین المللی برای آمریكا- واكنش جامعه بین الملل خوشایند نیست و همانطور كه گفتم ایران گزینه های زیادی دارد و این گزینه ها خوشایند نیست.
سوال: خوشایند نیست، اما اگر ایالات متحده از قرارداد هسته ای خارج شود، ایران به شرایط آن ادامه می دهد؟ از آنجا كه شما می گویید دیگر امضا كنندگان این توافق یعنی روسیه، چین و قدرت های اروپایی حضور دارند.
ظریف: همانطور كه گفتم ایران گزینه های زیادی دارد. اما اگر مزایای این توافق برای ایران كاهش یابد، هیچ دلیلی وجود ندارد كه ایران در این توافق باقی بماند. از آنجا كه برای ما یك توافق یكجانبه پذیرفتنی نیست.
سوال: اگر ایالات متحده و متحدان آن درباره برخی نگرانی های ترامپ نگران به توافق برسند. آیا شما آن را می پذیرید؟
ظریف:نه، آنچه كه برای اروپایی ها مهم است، آوردن ترامپ به اجرای این توافق است چرا كه ایران این توافق را اجرا كرده است. این ایالات متحده بوده است كه به تعهداتش عمل نكرده است..
سوال: برای این كه شما فكر می كنید تحریم ها هنوز بر ایران تاثیر می گذارند؟
ظریف: توجه داشته باشید كه ترامپ بسیار واضح گفته است كه سعی دارد شركای اقتصادی ما را از كار با ایران منصرف كند و این نقض آشكار این توافق است. بنابراین من فكر می كنم اگر اعضای اروپایی توافق هسته ای(E3) بخواهند كاری انجام دهند این است كه این توافق را پایدار سازند. پایدار سازی این توافق هم توجه به درخواست های اضافی آمریكا نیست بلكه این است كه ایالات متحده را به انجام تعهدات خود تحت برجام وادار سازند.

**سفر مكرون و مركل به واشنگتن
سوال: رئیس جمهوری آمریكا می گوید كه می خواهد قرارداد را اصلاح كند. هفته آینده رئیس جمهوری فرانسه و پس از آن صدر اعظم آلمان را در اینجا خواهیم داشت كه می خواهند برای برطرف كردن نگرانی های ترامپ، كارهایی انجام دهند. آنها می توانند حل كنند. آیا فكر می كنید احتمال دارد این توافقنامه بین المللی نجات یابد؟
ظریف: حفظ این توافق از طریق اجرای آمریكا به تعهداتش انجام می شود در غیر این صورت به جامعه بین المللی نشان خواهد داد كه شما نمی توانید با ایالات متحده موافقت كنید و آن را بپذیرید - امیدوارم رعایت شود.
سوال: همانطور كه گفتید، به نظر شما ترامپ پیش بینی پذیر و اعتماد نشدنی است. آیا شما می گویید اگر این توافق از بین برود، هیچ قدرتی همچون كره شمالی یا دیگران، به توافقی نخواهند رسید؟
ظریف: كشورها تصمیم های خودشان را می گیرند، اما بدیهی است كه اگر ایالات متحده این پیام را به جامعه بین المللی ارسال كند، این یك سابقه بسیار بد خواهد بود كه طول و یا مدت هر توافقی به مدت زمان ریاست جمهوری بستگی دارد. این بدان معناست كه هركسی قبل از شروع مذاكره با ایالات متحده حداقل دو بار فكر كنند. از آنجا كه مذاكرات شامل داد و ستد است، برای كسی پسندیده نیست كه بدهند اما گرفتنشان تنها موقتی باشد.
سوال: به نظر می رسد كه شما می گویید به حركت ترامپ نگاه می كنید كه در 12 ماه مه چه می كند، اگر او دوباره تحریم ها را بازگرداند، شما بر اساس پیامدهای آن تصمیم می گیرید.
ظریف: نه، ما تعدادی گزینه برای خودمان قرار داده ایم و این گزینه ها آماده هستند، از جمله گزینه هایی كه شامل ادامه دادن فعالیت هسته ای ما با سرعت بسیار زیاد است، همه آنهایی كه در توافق پیش بینی شده اند، گزینه هایی كه آماده اجرا هستند و تصمیم های ضروری كه در خور تصمیم ترامپ اتخاذ می كنیم.
سوال: شما برنامه هسته ای خود را باز خواهید گرداند اگر ترامپ تحریم ها را بازگرداند، حتی اگر بقیه جهان بخواهند كه این كار را نكنید؟
ظریف: بدیهی است كه بقیه دنیا نمی توانند از ما بخواهند به طور یك جانبه و یك طرفه توافقی را اجرا كنیم كه قبلا فسخ شده است.

**دیدار ایران و آمریكا
سوال:رئیس جمهوری آمریكا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خواست تا با رئیس جمهوری شما دیدار داشته باشد و ایران گفت نه.
ظریف: او سخنرانی بسیار منفی و توهین آمیز را در ابتدای مجمع عمومی انجام داد و همان حال خواستار نزدیك شدن به ما بودند، ما معتقدیم كه اولین الزام برای هر نشست دو جانبه، احترام متقابل است و اگر رئیس جمهوری آمادگی تمرین این احترام متقابل را نداشته باشد، پس آن جلسه هیچ نتیجه مثبتی ایجاد نخواهد كرد.
سوال: آیا اكنون راه برای دیدار بین این دو مقام باز است؟ منظورم این است كه آنها باید درباره اختلاف نظرهای مربوط به توافق هسته ای گفت و گو داشته باشند.
ظریف: مدیران ما در توافق هسته ای با یكدیگر دیدار می كنند، ما باید ببینیم آیا نتایج مثبت لازم را خواهد داشت.
سوال: رئیس جمهوری روحانی در مورد رئیس جمهوری ترامپ چه فكر می كند؟
ظریف: باید از او بپرسید.
سوال: آیا او فكر می كند كه می تواند به او اعتماد كند؟
ظریف: من فكر می كنم جامعه بین المللی متوجه شده است كه ایالات متحده تحت این مدیریت در مسیر انجام تعهدات خود نیستند. بنابراین نتیجه می دهد كه ایالات متحده آمریكا زیاد اعتماد شدنی نیست.

**پمپئو و بولتون
سوال: درباره مدیران ترامپ صحبت كردید، مایك پمپئو رئیس سیا وقتی كه در كنگره بود علیه توافق هسته ای صحبت می كرد، او خیلی به ترامپ نزدیك است، اكنون او نامزد وزارتخارجه است؛ آیا واقعا شما نامزدی او را به عنوان پایان توافق هسته ای می دانید؟
ظریف:ایالات متحده نشانه های زیادی اعم از انتصاب ها و بیانیه ها فرستاده است كه به ما و جامعه بین المللی نشان می دهد كه ایالات متحده در مورد تعهدات بین المللی خود جدی نیست.
سوال: اگر مایك پمپئو به عنوان وزیر خارجه تایید شود، دیپلمات بلندپایه آمریكایی و همتای شما خواهد بود. آیا می توانید با او كار كنید؟
ظریف: همانطور كه گفتم، الزام هرگونه مشاركت بین المللی احترام متقابل است. باید صبر كنیم و ببینیم.
سوال: برنان: شما باید صبر كنید و ببینید. شما قبلا مایك پمپئو را ملاقات نكردید؟
ظریف: نه دیدار نكرده ام، نه.
سوال:آیا فكر می كنید او می تواند دیپلماتی باشد كه بتوان با او مذاكره كرد؟ شما با وزیر خارجه اسبق آمریكا مذاكره داشتید و توانستید به توافق برسید، آیا از مقامات ترامپ هیچ چیز مثبتی دیده اید؟
ظریف:همانطور كه گفتم نشانه هایی كه تاكنون دیده ایم خیلی دلگرم كننده نبوده است. ما باید منتظر بمانیم تا درباره وزیرخارجه جدید قضاوت كنیم.
سوال: پمپئو در گذشته درباره حمله به ایران سخن گفته است. جان بولتون، مشاور امنیت ملی جدید رئیس جمهور هم گفته است هدف باید تغییر رژیم در كشور شما باشد. آیا شما فكر می كنید كه به عنوان مشاوران امنیت ملی آنها می خواهند صادقانه به رئیس جمهوری گزینه های دیپلماتیك ارائه دهند؟
ظریف: این یك گزینه دیپلماتیك است؟
سوال: من همین را می گویم. آیا این انتصاب ها باعث می شود كه مقابله نظامی بیشتر شود یا اینكه هنوز هم امكان مذاكره را مشاهده می كنید؟
ظریف:من فكر می كنم آمریكا هیچ گاه ایده تغییر رژیم در ایران را رها نكرده است. اكنون آنها در این باره صریح تر شده اند اما نكته اینجا است كه آنها از دیكتاتورهایی در منطقه ما استفاده می كنند كه به آنها تكیه كرده اند.همانطور كه رئیس جمهوری ترامپ گفت آنها نمی توانند دو هفته بدون حمایت آمریكا زنده بمانند.این رژیم هایی است كه آنها استفاده می كنند و این چرایی اظهارات آنها درباره تغییر رژیم است.آنها قادر نبوده اند كه در طول بیش از 40 سال، بر تصمیم ملت ایران تاثیر بگذاند، حتی در زمانی كه انقلاب مردم ایران بسیار جدید بود، منظور من جنگ هشت ساله ای است كه از سوی جامعه بین المللی بر ما تحمیل شد.
اروپام**1429

سرخط اخبار جهان