2 هزار گونه گیاهی ایران در خطر انقراض قرار دارد

شهركرد- ایرنا- پژوهشگر موسسه تحقیقاتی جنگل ها و مراتع باغ گیاه شناسی ایران گفت: از هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده، 2 هزار گونه منحصر به ایران است كه در معرض خطر انقراض قرار دارد.

به گزارش ایرنا، ولی الله مظفریان روز یكشنبه در نخستین همایش ملی حفظ، احیا و اصلاح گونه كلوس در دانشگاه شهركرد اظهار كرد: با افزایش چند برابری جمعیت، توسعه بی رویه شهر و روستاها، افزایش ساخت و سازها و تخریب روز افزون منابع طبیعی، گونه های گیاهی در حال كوچك شدن و نابودی هستند.
وی در ادامه از نبود پژوهش های عملیاتی در زمینه استحصال و بررسی مواد موثره گیاهان داروئی كشور انتقاد كرد و افزود: با وجود اینكه در زمینه تركیبات و خاصیت گیاهان داروئی در دانشگاه ها مقالات فراوانی تدوین شده است اما در زمینه اقدامات بالینی برای استحصال مواد موثره این گیاهان و استفاده از آن در درمان بیماران، اقدام خاصی صورت نگرفته است.
مظفریان افزود: درحالی كه بیش از 80 سال از تاسیس دانشكده پزشكی و داروسازی ایران می گذرد، بیشتر اطلاعات گیاهان داروئی كشور برگرفته از پژوهش ها و اطلاعات اروپایی هاست.
وی تصریح كرد: این درحالی است كه روی هیچ یك از این گیاهان بومی به عنوان گونه داروئی اقدامی صورت نگرفته است.
استاد دانشگاه تهران افزود: از مجموع گونه های گیاهی موجود در كشور نیز 850 گونه دارای ماده موثره داروئی شناخته و معرفی شده است كه تنها 350 مورد از این تعداد در عطاری ها استفاده می شود و مابقی ناشناخته است.
مظفریان ادامه داد: از این رو پژوهش های عملیاتی در این زمینه باید جایگزین تدوین مقالات غیر كاربردی در دانشگاه ها شود.
نویسنده كتاب فلور (گیاهان داروئی ) چهارمحال و بختیاری در ادامه، رویشگاه اصلی كلوس را پشتكوه بختیاری عنوان كرد و افزود: با وجود اینكه استان های اصفهان، كهگیلویه و بویر احمد و لرستان نیز به عنوان رویشگاه های این گیاه معرفی می شوند، اما از نظر اقلیمی و اكولوژیكی این گونه متعلق به مناطق محدودی از چهارمحال و بختیاری است.
مظفریان با بیان یكهزار و 650 گونه گیاهی در چهارمحال و بختیاری اظهار كرد: این استان از نظر گیاهان داروئی منطقه ای ارزشمند، ظرفیت های طبیعی بالایی دارد.
وی توجه ویژه مسئولان به دیگر گونه های گیاهی این استان علاوه بر گونه كلوس را ضروری دانست.
نخستین همایش ملی حفظ، احیا و اصلاح گونه در حال انقراض كلوس با همكاری بنیاد فرهنگی حضرت فاطمه الزهرا (س)، دانشگاه شهركرد، پارك علم و فناوری استان، جهادكشاورزی، جهاد دانشگاهی و سپاه در دانشكده كشاوررزی دانشگاه شهركرد برگزار شد.
به گزارش ایرنا، از هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده ، 350 گونه آن نظیر كلوس، بومادران و شنبلیله منحصر به استان چهارمحال وبختیاری است.
كلوس از خانواده چتریان و گیاهی خود رو با خاصیت داروئی برای درمان سرماخوردگی، روماتیسم و سرطان است.
8125/6021