۲ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۷
کد خبر: 82893655
۰ نفر
رفع مشكل فاضلاب درسلطان آباد شيراز درگير اما و اگر

شيراز - ايرنا - رفع بوي مشمئز كننده فاضلاب در منطقه سلطان آباد شيراز كه سالهاست با آغاز فصل گرما ظهور و بروز مي كند و دامنه آن همه مناطق شرق شيراز، فرودگاه بين المللي شيراز و خيابان ها و بزرگراه اصلي ورود به اين شهر را فرا مي گيرد همچنان در گير و دار اما و اگرهاست.

اين بو به مشام مسافراني مي رسد كه از لارستان ، فيروزآباد،فسا،جهرم، ني ريز و استهبان در استان فارس و همچنين مسافران استان هاي بوشهر، هرمزگان،كرمان و ساير استان هاي جنوبي و شرقي به اين شهر وارد مي شوند.
اين بوي مشمئز كننده افزون بر مسافران، ساكنان روستاي سلطان آباد، كاركنان و مسافران فرودگاه شيراز، مسافران داخلي و خارجي و گردشگراني را كه درساعات نيمروز پرواز دارند، آزار مي دهد.
همچنين ساكنان شهرك سيد علاءالدين حسين، بنگاه داران و بارفروشان ميدان ميوه و تره بار شيراز،اهالي روستاي وزيرآباد، حاشيه نشينان ، مغازه داران ، انبارداران ، نمايندگي هاي خودرو و همه اهالي اطراف بزرگراه شيراز - فسا را آزرده كرده است.
هر چند كارگروه تخصصي سلامت استان فارس بر لزوم ساماندهي فاضلاب روباز اين منطقه و كنترل آلودگي هايي كه به رودخانه خشك شيراز و در نهايت به رودخانه سلطان آباد مي ريزد تاكيد كرده اند اما وعده ها محقق نشده و بوي فاضلاب در شرق شيراز برجا مانده است.
استاندار فارس هم اخيرا در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: بوي نامطلوب فاضلاب در شرق شيراز، زيبنده اين شهر فرهنگي و گردشگري نيست و ضروري است دستگاه هاي اجرايي مسئول و ذي ربط براي حل اين معضل تدبير و اهتمام لازم داشته باشند.
اسماعيل تبادار، چهارشنبه 29 فروردين در حاشيه بازديد از طرح هاي مسكن شهري در منطقه سلطان آباد شيراز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان داشت: اين بوي نامطلوب كه در حاشيه روستاي سلطان آباد و شرق شيراز به ويژه در فصل تابستان به مشام مي رسد ناشي از فاضلاب روزباز شيراز است و نهادهاي مسئول در حوزه آبفا بايد بكوشند تا اين مشكل برطرف شود.
وي گفت: افرادي كه به عنوان گردشگر به شيراز سفر مي كنند از اين بوي بد آزرده مي شوند و در حال حاضر وجود اين معضل در شان گردشگران و شهر گردشگري شيراز نيست و همه دستگاه هاي مسئول موظفند ساماندهي اين موضوع را دنبال كنند.
استاندار فارس بيان كرد: اميدواريم با تكميل و بهره برداري از طرح تصفيه خانه شيراز كه هم اينك به عنوان يكي از شاخص ترين تصفيه خانه هاي كشور و مطابق با استانداردهاي بين المللي در دست احداث است، اين معضل برطرف شود.
تبادار ادامه داد: ما به دنبال استفاده از پساب اين تصفيه خانه در زمينه كشاورزي و مصارف ديگر هستيم، مدول هاي اوليه اين تصفيه خانه در دستور اجراست و به زودي به بهره برداي مي رسد، مدول هاي بعدي هم در حال اجراست و اگر اين تصفيه خانه به بهره برداري كامل برسد، بوي مشمئز كننده فاضلاب از سلطان آباد و شرق شيراز رخت بر مي بندد.
اما مدير عامل شركت آب و فاضلاب شيراز اخيرا در گفت و گوي رسانه اي اعلام كرد : كه رفع كامل بوي فاضلاب در مناطق شرقي شيراز منوط به اجراي كامل شبكه فاضلاب در كلان شهر شيراز است ، اجراي كامل شبكه فاضلاب در شيراز با روند فعلي اختصاص اعتبارات حداقل هفت تا هشت سال به طول خواهد انجاميد .
خدابخش نظر پور مدير عامل شركت آب و فاضلاب شيراز گفت: بوي فاضلاب ناشي از اين است كه شبكه فاضلاب در برخي از محلات شيراز اجرا نشده و در نهايت سرريز آبهاي سطحي و خانگي كه از رودخانه چنار راهدار در بالا دست شيراز آغاز مي شود به منطقه سلطان آباد مي آيد و بوي مشمئز كننده ايجاد مي كند.
مدير عامل شركت آب و فاضلاب شيراز اضافه كرد : پساب هاي خانه ها در مناطقي كه شبكه نيست ، وارد رودخانه مي شود تا شبكه جمع آوري فاضلاب به طور كامل ايجاد نشود، شركت آب و فاضلاب تعهدي در باره روان آبها ندارد ، بايد چاه جذبي در محلات و كوچه هايي كه شبكه فاضلاب ندارند احداث شده باشد و پسابها را جمع آوري كند .مردم هم بايد رعايت كنند و آبهاي سطحي را در جوي كوچه و خيابان نريزند.
نظر پور ادامه داد : ما 3300 كيلومتر شبكه فاضلاب بايد در شيراز اجرا كنيم در حالي كه تا كنون دو هزار و 100 كيلومتر اجرا شده است ، يك هزار و 200 كيلومتر ديگر بايد شبكه فاضلاب اجرا شود تا بتواند همه مناطق شيراز را پوشش دهد.
وي افزود: هر سال 150 تا 170 كيلومتر شبكه فاضلاب در شيراز اجرا مي شود با همين روند بيش از هفت تا هشت سال آينده همه شيراز داراي شبكه فاضلاب شهري خواهد بود.
اين مقام مسئول گفت : تصفيه خانه جديد شيراز كه افتتاح شود هم نمي توان انتظار داشت كه بوي مشمئز كننده دراين مناطق از بين برود زيرا هنوز اجراي شبكه فاضلاب كامل نيست.
و ي ادامه داد : شيراز از شهرهايي است كه احداث شبكه فاضلاب آن هنوز در حال اجراست ، 60 درصد جمعتي شهري از خدمات فاضلاب بهره مندند، اين شهر دو تصفيه خانه دارد ، تصفيه خانه اول آن در سالهاي گذشته افتتاح شده و تصفيه خانه شماره 2 شيراز در حال احداث است.
مدير عامل آبفاي شيراز ادامه داد : تصفيه خانه شماره 2 شيراز حدود 100 هزار متر مكعب در شبانه روز ظرفيت خواهد داشت و جمعيتي حدود 600 هزار نفر را پوشش مي دهد.
به گفته وي اين تصفيه خانه اكنون 90 درصد پيشرفت دارد ، احداث آن چند سالي با تاخير مواجه شد و از سال 94 مجددا با تخصيص اعتبارات احداث تصفيه خانه شماره 2 تداوم يافته و پيش بيني مي شود كه امسال افتتاح شود.
منطقه سلطان آباد شيراز در فاصله 10 كيلومتري جنوب شرق شيراز قرار دارد، اين روستاي حاشيه شيراز جمعيت زيادي از افرادي كه در شيراز اشتغال دارند را نيز در خود جاي داده است.
6113 /1876

سرخط اخبار استان‌ها