15 شهردار و دهيار متخلف در مديريت پسماند به دادگاه معرفي شدند

شهركرد- ايرنا- مديركل حفاظت محيط زيست چهارمحال وبختياري از معرفي 15 شهردار و دهيار متخلف به دليل بي توجهي به بحث مديريت پسماند و دفن غير اصولي زباله ها در سال گذشته به مراجع قضايي خبر داد.

شهرام احمدي روز يكشنبه به مناسبت روز زمين پاك در جمع خبرنگاران افزود: سال گذشته يكهزار و 206 پايش محل دفن پسماند در استان انجام شد كه 139 مورد اخطاريه به شهرداري و دهياري هاي متخلف در زمينه دفن غير بهداشتي و نامناسب زباله صادر شد.
وي همچنين توليد زباله و دفن نامناسب زباله را تهديدي جدي براي سلامت زمين دانست و اظهار كرد: در راستاي پاك نگه داشتن زمين همه سازمان ها، تشكل ها و جوامع محلي موظف به نگهداري و حفاظت از زمين هستند كه اين امر نياز به فرهنگ سازي دارد.
به گفته وي، هم اكنون زباله هاي پلاستيكي و يكبار مصرف به عنوان يك معضل زيست محيطي در جهان مطرح است كه با رعايت اصول كمتر استفاده از اين ظروف و همچنين دفن بهداشتي مي توان اين معضل را كاهش داد.
احمدي به تفكيك زباله از مبداء به عنوان يك طرح مناسب براي مديريت پسماند اشاره كرد و گفت: هم اكنون اين طرح در تعدادي از شهرها و مناطق روستايي استان در دست اجراست و پيش بيني مي شود اجراي اين طرح در سطح استان فرهنگسازي شود.
مديركل حفاظت محيط زيست استان افزود: هم اكنون روزانه 725 تن و سالانه بيش از 264هزار و 368 تن زباله خانگي در استان توليد مي شود.
احمدي ميزان توليد زباله در بيمارستانها و مراكز درماني استان را روزانه 4 هزار كيلوگرم عنوان كرد و گفت: از سال گذشته بي خطر سازي و تفكيك زباله در بيمارستان هاي استان انجام مي شود.
وي با اشاره به وضعيت توپوگرافي استان كه اغلب كوهستاني و يا در مسير رودخانه ها و چشمه ها قرار دارد، افزود: سوزاندن زباله در محل دفن، نبود طرح جامع پسماند و اجرا نشدن طرح تفكيك از مبداء در سطح استان از مهم ترين مشكلات در زمينه پسماند است.
22 آوريل مصادف با 2 ارديبهشت ماه به نام روز بين المللي زمين پاك با شعار 'نه به پلاستيك' نامگذاري شده است.
7360/6021