۲ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۵
کد خبر: 82893499
۰ نفر
هوای همدان 125 روز آلوده شد

همدان - ایرنا - سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست همدان گفت: مردم این استان در سال گذشته یك روز بسیار ناسالم، 16 روز ناسالم برای تمامی گروه ها و 108 روز ناسالم برای گروه‌های حساس را پشت سر گذاشته اند.

عادل عربی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: شهرستان همدان بیشترین میزان آلودگی را در سال گذشته به خود اختصاص داد و شهروندان این منطقه 55 روز هوای ناسالم را تجربه كردند.
وی اضافه كرد: همچنین وضعیت كیفی هوا 28 روز در نهاوند، 23 روز در ملایر و 10 روز در كبودرآهنگ در شرایط ناسالم قرار گرفت.
وی گفت: مردم اسدآباد نیز 9 روز هوای آلوده تنفس كردند و یك روز در این شهرستان وضعیت كیفی هوا در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفت.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست همدان اظهار كرد: منشا آلودگی خارج از استان بوده و هوای آلوده در بیشتر مواقع از سمت استان ایلام وارد كرمانشاه و سپس همدان شده است.
عربی ادامه داد: وضعیت كیفی هوای همدان توسط پنج دستگاه پایش آلودگی هوا در شهرهای همدان، ملایر، نهاوند، كبودرآهنگ و اسدآباد مورد سنجش قرار می گیرد.
وی اضافه كرد: در حال حاضر تنها یك نمایشگر كیفی هوا در میدان فلسطین شهر همدان نصب شده و وضعیت هوا را در قالب رنگ نمایش می دهد.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست همدان ادامه داد: شهردار وقت همكاری لازم را برای جانمایی مناسب نصب نمایشگر با محیط زیست نداشت كه امید می رود بتوان با تعامل این مجموعه مكان نمایشگر را تغییر داد.
عربی یادآوری كرد: طرح مطالعه و شناسایی كانون‌های گرد و غبار استان همدان با اختصاص 700 میلیون ریال اعتبار از فروردین ماه امسال آغاز شده است.
وی افزود: نتایج به دست آمده از این مطالعه برای برنامه ریزی درباره كنترل ذرات و فرسایش بادی توسط دستگاه های مسئول استفاده می شود.
وی تاكید كرد: دشت‌های خشك همدان به ویژه دشت هایی كه بیابانی شده و پوشش گیاهی خود را از دست داده‌اند، قابلیت تبدیل شدن به منشا تولید گرد و غبار را دارند.
به گزارش ایرنا؛ شاخص كیفیت هوای سالم برای گروه های حساس 100 میكروگرم بر متر مكعب و برای عموم مردم بیش از 150میكروگرم بر متر مكعب است.
7526/2087