دندانپزشكی سهم 50 درصدی از هزینه های درمانی مردم دارد

مشهد- ایرنا- كارشناس ناظر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: 50 درصد هزینه های درمانی پرداخت شده از جیب مردم متعلق به حوزه دندانپزشكی است.

دكتر عبدالله هروی روز یكشنبه در حاشیه همایش تقدیر از دندانپزشكان نمونه دانشگاه علوم پزشكی مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت پرداختی از جیب مردم در حوزه دندانپزشكی كاهش چشمگیر یافته است.
وی اظهار كرد: تا پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت، پرداختی هزینه های درمانی از جیب مردم 59 درصد بود كه این رقم اینك به 39 درصد كاهش یافته كه حدود نیمی از آن مربوط به حوزه دندانپزشكی است.
وی محورهای طرح تحول نظام سلامت در حوزه دندانپزشكی از سال 1394 تاكنون را شامل خدمات آموزش و پیشگیری، دسترسی مردم به خدمات دندانپزشكی و كاهش پرداختی از جیب مردم عنوان كرد و گروه هدف شامل مادران باردار و شیرده و كودكان زیر 14 سال است.
وی گفت: شاخص پوسیدگی دندان در دندان های پوسیده، پرشده و كشیده شده در افراد 12 ساله از 2.9 به 1.84 كاهش یافته كه رضایت بخش بوده است.
هروی افزود: به دنبال اقدامات انجام شده در این مدت شاخص دندان های ترمیم شده بین كودكان افزایش یافته و شاخص كشیدن دندان كاهش داشته است.
وی اظهار كرد: هم اكنون سه هزار و 120 دستگاه یونیت دندانپزشكی در واحدهای دندانپزشكی بخش دولتی كشور فعالیت دارند كه 2 هزار و 500 دستگاه در قالب طرح تحول نظام سلامت، تجهیز و بازسازی شده اند.
وی گفت: همچنین 550 دستگاه یونیت دندانپزشكی به واحدهای دندانپزشكی كشور افزوده شده كه 35 دستگاه از این تعداد متعلق به استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی است.
هروی همچنین از اختصاص 80 سرویس سیار دندانپزشكی به نقاط مختلف كشور خبر داد و افزود:11 دستگاه از این تعداد كه در مناطق محروم برای ارائه خدمات رایگان مستقر می شوند، متعلق به استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی است.
3027 / 6053