۲ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۴
کد خبر: 82893273
۰ نفر
مرتضوی بازداشت شد

تهران - ایرنا - یك منبع آگاه در قوه قضاییه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، دستگیری سعید مرتضوی دادستان سابق تهران و مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی را در شمال كشور تایید كرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سعید مرتضوی صبح امروز در یكی از شهرهای استان مازندران، دستگیر شده و قرار است مستقیم از این استان به بند 241 بازداشتگاه اوین در تهران منتقل شود.
سعید مرتضوی در پرونده كهریزك كه با شكایت اولیای ‌دم محسن روح‌الامینی تشكیل شده بود، تبرئه شد اما با اعتراض اولیای دم روح الامینی این پرونده به شعبه 38 دیوان عالی كشور ارجاع شد و دیوان عالی هم پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع داد.
دو جلسه رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی در مورد كهریزك به ترتیب 18 مهر و 30 آبان در شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران بدون حضور او برگزار شد، هر چند مرتضوی بعدها لایحه دفاعیه را تقدیم دادگاه كرد.
شعبه 22 دادگاه تجدید نظر استان تهران هم با رسیدگی به پرونده در نهایت سعید مرتضوی دادستان وقت تهران را به ‌اتهام معاونت در قتل محسن روح‌الامینی یكی از جان ‌باختگان حادثه بازداشتگاه كهریزك به دو سال حبس قطعی محكوم كرد.
آذر سال 96 سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران در پرونده كهریزك به دو سال حبس قطعی محكوم شد و این حكم دهم اسفند سال گذشته به دایره اجرای احكام رفت. اما از آن زمان خبری از سعید مرتضوی نبود و حتی شایعاتی مبنی بر فرار او در برخی رسانه ها منتشر شد.
با این همه، چهار روز بعد از رفتن حكم مرتضوی به دایره اجرای احكام، او در واكنش به خبر صدور حكم جلبش، در جوابیه‌ ای مدعی شد «تا به حال از طرف دایره اجرای احكام هیچ‌ گونه احضار یا دعوتی از اینجانب یا ضامن انجام نشده است».
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه در نشست فروردین امسال خود با دانشجویان دانشگاه علوم پزشكی مشهد عنوان كرده بود حكم جلب سعید مرتضوی صادر شده اما گیرش نیاوردند.
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز اعلام كرده بود كه حكم وی اجرا می شود.
اجتمام ** 9105 ** 7268*7329* 3063