۲ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۸:۵۶
کد خبر: 82893187
۰ نفر
غلبه بر بحران كم آبی، نیازمند مشاركت ملی است

كرج - ایرنا - كاهش بارش ها، تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین و تداوم مصرف بی رویه آب در بخش های مختلف باعث شده تا سال 97 شرایط دشوارتری از نظر كمبود منابع آبی در كشور داشته باشیم به گونه ای كه گفته شده تابستان امسال 334 شهر با جمعیت حدود 35 میلیون نفر در معرض تنش آبی قرار دارند.

گرچه تغییرات اقلیمی به معنای دگرگونی مشخص در الگوهای مورد انتظار برای وضعیت میانگین آب و هوایی كه در طولانی مدت در یك منطقه خاص یا برای كل اقلیم جهانی، رخ می دهد و بسیاری از كشورها نیز با این معضل مواجه هستند اما بارها گفته شده كه كشور ما به واسطه قرار گرفتن در منطقه خشك جغرافیایی و ناحیه بیابانی همواره با مشكل كمبود منابع آبی مواجه است و برنامه ریزی مستمر برای استفاده بهینه از آب موجود امری حیاتی برای ایران محسوب می شود.
در طول 50 سال گذشته در میانگین 10 ساله بارش در كشور از 250 به 217 میلیمتر رسیده ایم و این در حالی است كه میانگین دمای كشور با افزایش چهار دهم سیلسیوس در هر دهه مواجه بوده ایم.
ایران به طور طبیعی جزو مناطق كم باران جهان محسوب می شود و كاهش سالانه بارش ها نیز مزید بر علت شده و این شرایط دشوار را تشدید می كند و در صورت تداوم شرایط موجود و استفاده بی رویه و هدر دادن منابع آبی، كشور با بحران خشكسالی مواجه می شود.
آمارها و ارقامی كه از سوی مسئولان ارائه می شود نشان از وخامت اوضاع دارد اما با این وجود هنوز عزم جدی برای كنترل مصرف در بخش های مختلف وجود ندارد و درباره بحران آب چنان سخن گفته می شود كه چندان موضوع جدی نیست اما با تاسف باید گفت كه تنش آبی تا حدی واقعی است كه باید به طور اضطراری برای آن چاره ای بیاندیشیم.
راه غلبه بر این بحران شكل گیری عزم و جنبش ملی برای فائق آمدن بر این مشكل در مردم و مسئولان است. مردم، مسئولان، رسانه ها، دستگاه ها و تریبون ها تاثیرگذار همه موظف به ایفای نقش هستند تا كشور بتواند شرایط موجود را به درستی مدیریت كند زیرا بحران جدی است.
رضا اردكانیان وزیر نیرو نیز روز گذشته در نشست مدیران ارشد دولت تدبیر و امید گفت: براساس بررسی ها، 165 شهر با جمعیت 10.5 میلیون نفر در وضعیت زرد، 62 شهر با جمعیت 6.8 میلیون نفر در وضعیت نارنجی و 107 شهر با جمعیت 17.2 میلیون نفر در وضعیت قرمز و مجموعا این 334 شهر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت.
وی ادامه داد: در 50 سال گذشته وارد چرخه های بلند خشكسالی شدیم و البته امسال سخت ترین سال است اما اینطور نیست كه قابل مدیریت نباشد.
وزیر نیرو در عین حال به این موضوع نیز اشاره كرد كه باید توجه داشت كه خشكسالی می تواند یك فرصت باشد و با نگاهی به شیوه مصرف باید ذهن خود را متوجه تامین آب جدید نكنیم.
وزیر نیرو در سخنان اخیر خود این سوال را نیز مطرح كرد كه با روند موجود كاهش بارش ها، گرم شدن كشور، افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی و افزایش مصرف انرژی، آیا می توان بدون تغییر در شیوه های مصرف آب به زندگی و توسعه متوازن و پایدار كشور ادامه داد؟
تشكیل كارگروه ملی سازگاری با كم آبی، دسترسی به موقع شركت های آب و برق به منابع داخلی، همكاری سازمان های مصرف كننده در مدیریت مصرف برق، پرهیز از تشدید تنش ها بر سر رقابت در برخورداری از منابع آب نزد افكار عمومی از راهكارهای مدیریتی است كه وزیر نیرو به آن اشاره كرده است.
در شرایط كنونی كاهش مصرف آب در بخش كشاورزی، خانگی و فضای سبز شهری و تغییر الگوی مصرف از ضروریاتی است كه دستیابی به آن باید در كمترین زمان اتفاق بیفتد. اطلاع رسانی گسترده درباره بحران آب به مردم، تغییر نوع كشت و آبیاری در بخش كشاورزی و یافتن راهكارهای جایگزین در زمینه فضای سبز شهری از موضوعاتی است كه باید به طور گسترده به آنها پرداخته شود.
وزیر نیرو نیز با اشاره به راهكارهای موجود برای غلبه بر این بحران، تعیین چگونگی توزیع كمبود آب بین مصارف مختلف، برنامه ریزی و هماهنگی لازم برای انطباق الگوی كشت مناسب، پشتیبانی از تدابیر استان ها در جلوگیری از بروز مشكلات وتعارض های اجتماعی، اجرای سیاست های وزارت جهاد كشاورزی برای كنترل سطح زیركشت، تحویل حجمی آب برای همه مصارف كشاورزی و كاهش مصرف آب فضای سبز به میزان 30 درصد نسبت به سال گذشته و تعیین تعرفه مصارف مازاد بر الگوی مصرف آب شرب از مواردی دانست كه این وزارت نیرو برای آن با توجه به شرایط موجود برنامه ریزی كرده است.
با توجه به اینكه این بحران غیرقابل بازگشت بوده و تنها با بكار بستن راهكارهایی می توان از ابعاد آن كاست، عزم ملی و همگانی و همكاری و همراهی عمومی برای دستیابی به این هدف امری ضروری است تا بتوان شرایط موجود را به بهترین نحو مدیریت كرد.
1535