۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۵۸
کد خبر: 82892944
۰ نفر
ششمین المپیاد زبان فارسی در باكو برگزار شد

باكو – ایرنا – ششمین المپیاد زبان فارسی، روز شنبه به همت رایزنی فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان در دانشگاه دولتی باكو برگزار شد .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باكو، در مراسم آغاز این المپیاد، گفت : نزدیك به 150 دانشجو و فراگیر زبان فارسی در سه مقطع ابتدای ، متوسطه و عالی ، از میان دانشجویان دانشگاه دولتی باكو، فارسی آموزان رایزنی فرهنگی و خانه فرهنگ شهریار وسایر مراكز علمی آموزشی در این مسابقات حضور دارند.
اصغر فارسی اظهار داشت : برای برندگان هر سه مقطع جوایزی ویژه ای از جمله اعزام به دوره های دانش افزایی در ایران در نظرگرفته شده است .
وی افزود: مجموع فراگیران زبان فارسی در مقاطع مختلف در جمهوری آذربایجان بالاتر از 500 نفر است و با توجه به افزایش سفرهای گردشگری میان ایران و جمهوری آذربایجان، نیاز به فراگیری زبان فارسی در بین افرادی كه دنبال كار و اشتغال هستند ، بیشتر شده است .
رایزن فرهنگی كشورمان گفت: در جمهوری آذربایجان مراكزی چون فرهنگستان علوم ، دانشگاه باكو ، دانشگاه خزر و سایر دانشگاه ها اهتمام ویژه ای برای آموزش زبان فارسی و تحقیقات مختلف در این زمینه از خود نشان می دهند.
فارسی اضافه كرد: رایزنی فرهنگی علاوه بر برگزاری المپیاد و دوره های آموزشی زبان فارسی سعی می كند با تجهیز كتابخانه ها، نیاز دانشجویان و محققان آذربایجانی را برآورده كند .
وی خاطر نشان كرد: برای تجهیز اتاق های ایران در دانشگاه های مختلف، استفاده از فضای مجازی و برگزاری دوره ها بصورت آنلاین در فضای مجازی و كانال های مختلف برای دوستداران و علاقمندان زبان فارسی تلاش های قابل توجه صورت گرفته است
مهدی كاظم اف استاد دانشگاه دولتی باكو نیز در این مراسم گفت : تعداد شركت كنندگان در این دوره نسبت به المپیادهای گذشته بیشتر شده است و نزدیك به 70 نفر در مقطع ابتدای ، 40 نفر در مقطع متوسطه و باقی مانده نیز در مقطع عالی شركت كرده اند .
وی افزود: زبان فارسی در دانشگاه دولتی باكو و دانشگاه های خزر، اسلامی و نخجوان و چند مدرسه جمهوری آذربایجان تدریس می شود.
كاظم اف گفت : اساتید دانشگاه دولتی باكو به نوبه خود تلاش می كنند سهم خود در تقویت روابط بین ایران و آذربایجان را با برگزاری المپیادها ، چاپ و انتشار كتاب و برگزاری كنفرانس های علمی و ادبی ادا كنند.
نتایج ششمین دوره المپاد زبان فارسی ، یك هفته پس از برگزاری ، از سوی هیات پنج نفره داوران متشكل از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باكو ، طی مراسمی اعلام و جوایز به برندگان اعطا می شود .
خاورم ** 337*1579

سرخط اخبار جهان