دانشگاه ايلام مهياي همايش بين المللي گرد و غبار است

ايلام - ايرنا - دبير اجرايي دومين همايش بين المللي گرد و غبار با بيان اينكه اين همايش روزهاي چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هفته جاري از پنجم تا هفتم ارديبهشت ماه در دانشگاه ايلام برگزار مي شود گفت: اين دانشگاه مهياي برگزاري مناسب اين همايش بين المللي است.

مسعود بازگير روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: علاوه بر مقامات عاليرتبه جمهوري اسلامي و مسئولان ارشد استان ايلام، متخصصان برجسته علمي، پژوهشي و دانشگاهي در زمينه گرد و غبار از كشورهاي چين، اسپانيا، استراليا، پاكستان، آفريقاي جنوبي، آمريكا و عراق نيز جزو سخنرانان كليدي همايش هستند.
وي يادآور شد: كشور عراق به عنوان يكي از كشورهاي منشا توليد گرد و غبار از اهميت خاصي برخوردار است به همين دليل 30 نفر از شخصيت هاي سياسي و علمي اين كشور در همايش حضور دارند.
وي تاكيد كرد: معاونان 2 وزارتخانه علوم، تحقيقات و فناوري و جهاد كشاورزي و معاونان 2 سازمان حفاظت محيط زيست و جنگل ها، مراتع و آبخيزداري و همچنين استاندار ايلام به همراه جمعي از مديران و مسئولان وزارتخانه ها و سازمان هاي مركزي در افتتاحيه همايش حضور دارند.
دبير اجرايي دومين همايش بين المللي گرد و غبار گفت: از ويژگي هاي منحصر بفرد اين همايش، حضور فعال دانشگاه هاي عراق به عنوان يكي از منابع مهم توليد گرد و غبار است تا آگاهي و اطلاعات بيشتري در خصوص حل بحران گرد و غبار به آنها داده شود.
بازگير افزود: در مجموع 346 نفر شامل 259 شخصيت دانشگاهي و 87 شخصيت اجرايي و علمي از داخل و خارج كشور در اين همايش حضور دارند.
وي يادآور شد: همچنين در اين همايش اجلاس ويژه هم انديشي كارشناسان، بخش هاي علمي، مهندسي و اجرايي براي توسعه طرح هاي مقابله با گرد و غبار در ايران با همكاري سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي برگزار مي شود.
وي تاكيد كرد: در اين همايش با دعوت از متخصصان كشوري در حوزه گرد و غبار، راهكارهاي ارائه شده براي حل اين بحران به چالش كشيده شده و مورد نقد و بررسي قرار مي گيرند.
دبير اجرايي دومين همايش بين المللي گرد و غبار گفت: استان ايلام استاني است كه بيشترين مرز مشترك را با كشور عراق داشته و به طور مداوم در معرض گرد و غبار قرار دارد و در اين همايش تلاش مي شود توجه هاي ملي و بين المللي به سمت حل معضل گرد و غبار در اين استان معطوف شود.
بازگير تاكيد كرد: مشكل گرد و غبار در استان ايلام كمتر از ديگر استان هاي درگير اين پديده نيست و علاوه بر مسائل مرتبط با سلامتي، بر روي مسائل زيست محيطي و توليد محصولات دامي و كشاورزي از جمله خشكيدگي درختان بلوط و افت توليد عسل و دام و طيور، تاثير منفي دارد بنابراين بايد آگاهي و حساسيت سازمان هاي داخلي مسئول در اين حل اين بحران نسبت به مشكلات مرتبط با پديده گرد و غبار در اين استان افزايش يابد.
به گزارش ايرنا، دومين همايش بين المللي گرد و غبار در سه محور عوامل پيدايش و گسترش پديده گرد و غبار، پيامدهاي ناشي از گرد و غبار و راهكارهاي مقابله با پديده گرد و غبار به سه زبان فارسي، عربي و انگليسي در دانشگاه ايلام برگزار مي شود.
استان ايلام با 430 كيلومتر بيشترين مرز مشترك با كشور عراق را دارد و با سه استان ديالي، ميسان و واسط عراق هم مرز است.
دانشگاه ايلام با 6 هزار دانشجو در مقاطع كارداني تا دكترا و 200 عضو هيات علمي، 32 گروه آموزشي دارد و در سال 1370 در سفر مقام معظم رهبري به استان ايلام از دانشكده زير مجموعه دانشگاه رازي كرمانشاه به دانشگاه ارتقا يافته است.
استان ايلام در مجموع 36 دانشگاه و موسسه آموزش عالي دارد كه 40 هزار دانشجو در اين مراكز دانشگاهي مشغول به تحصيل هستند.
6032