سرما چهار هزار ميليارد ريال به كشاورزي سمنان خسارت زد

سمنان- ايرنا- طبق پيش بيني هواشناسي، ورود سامانه بارشي علاوه بر ناپايداري جوي، باعث كاهش دماي هوا در سمنان شد كه بيش از چهار هزار و 160 ميليارد ريال به بخش كشاورزي خسارت زده است.

به گزارش ايرنا، همزمان با بيشتر نقاط كشور، در استان سمنان روزهاي 25 تا 28 فروردين 97 با ورود سامانه ناپايدار جوي، بارندگي پراكنده و كاهش دماي شديد هوا رخ داد.
متوسط ميانگين وزني بارش ها تا روز بيست و نهم فروردين 97 در ايستگاه هاي شركت آب منطقه اي استان سمنان، تا روز 27 فروردين 97 به ميزان 49.5 ميلي متر بود، كاهش دما تا حدود 10 درجه سانتي‌گراد در نقاط سردسير استان ثبت شد كه در برخي نقاط به زير صفردرجه سانتي‌گراد رسيد كه به بخش كشاورزي در استان سمنان خسارت زد.
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان روز شنبه در گفت و گو با ايرنا با اشاره به بارش برف و باران و سرمازدگي در برخي از مناطق شمالي استان، گفت: پيش‌بيني مي‌شود 20 هزار هكتار از باغات استان سمنان در اثر سرمازدگي خسارت ديده باشند.
لطف الله رضايي افزود : ارزش ريالي خسارت به اين ميزان محصول باغي در حدود چهار هزار و 160 ميليارد ريال برآورد مي شود كه سه هزار و 880 ميليارد ريال مربوط به خسارت به بخش باغي است و بقيه مربوط به بخش زراعي استان است.
وي خاطرنشان كرد : بروز سرماي شديد در مناطق مركزي تا شمالي استان سمنان در روزهاي 27 و 28 فروردين 97 سبب سرمازدگي شديد در باغ‌هاي اين مناطق شد و خسارت سنگيني به باغداران وارد كرد.
وي اضافه كرد : بيشترين خسارت به باغ هاي زردآلود، گردو، سيب، گلابي، گيلاس و آلبالو در مناطق سردسير و بيشترين خسارت در بخش زراعي به محصولات گندم، جو و كلزا بوده است.
رضايي با اشاره به حضور اسماعيل نجار رئيس سازمان مديريت بحران كشور براي بازديد از مناطق خسارت ديده در روزهاي گذشته، گفت: وي از فولادمحله و بخش هايي از شهرستان هاي مهديشهر و دامغان در استان سمنان بازديد كرد و بنا شد كميته كارشناسي ميزان دقيق خسارت به اين مناطق را بررسي كند.
وي با بيان اينكه سرماي هوا در برخي از مناطق شمالي استان سمنان بسيار شديد بود، بيان كرد: سرماي هوا در 13 شهر و منطقه شمالي استان به صفر درجه و در منطقه فولادمحله دماي هوا به منفي هشت درجه سانتي‌گراد زير صفر رسيد.
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي سمنان با بيان اين كه باغداران بيشترين خسارت از اين سرماي ناگهاني متحمل شده‌اند، خاطرنشان كرد: تاكنون برآوردهاي اوليه خسارت به 98 هزار تن محصول باغي انجام‌شده است.
استان 198 هزار هكتار اراضي كشاورزي و 45 هزار بهره بردار در بخش هاي مختلف كشاورزي و دام دارد.
32 درصد باغ هاي استان سمنان معادل 14 هزار و 500 هكتار از آن در شهرستان شاهرود واقع است.
هرساله در اين شهرستان حدود 80 هزار تن زردآلو و 130 هزار تن انگور توليد مي شود.
شرق استان سمنان قطب توليد گندم در استان است.
6103/6026