۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۱
کد خبر: 82892458
۰ نفر
ادارات ایلام امروز 2 ساعت زودتر تعطیل می شوند

ایلام - ایرنا - مدیركل بحران استانداری ایلام گفت: ادارات برخی مناطق این استان بنا به تصویب كمیته اضطرار و با توجه به افزایش غلظت گرد و غبار امروز شنبه 2 ساعت زودتر به كار خود پایان می دهند.

احسان اكبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح داد: هوای ایلام، مهران، سیروان، ایوان، ملكشاهی، چرداول هم اكنون متاثر از نفوذ و غلظت گرد و غبار بشدت الوده است و بر این اساس ادارات این شهرستان های امروز با 2 ساعت تعجیل ساعت 13 و 30 دقیقه تعطیل می شوند.
وی یاد اوری كرد: براساس تصویب كمیته اضطرار كلاس های نوبت بعداز ظهر مراكز آموزشی و مدارس این شهرستان ها نیز امروز برگزار نشده و تعطیل اعلام می شوند.
مدیركل بحران استانداری ایلام در خصوص احتمال تعطیل فردا یكشنبه ادارات و مدارس این استان گفت: كمیته اضطرار و ستاد بحران استان ایلام امشب با دریافت اخرین وضعیت الودگی هوا درخصوص برنامه كاری فردا یكشنبه مدارس و ادارات تصمیم گرفته و ان را اعلام می ی كند.
معاون نظارت و پایش اداره كل حفاظت محیط زیست استان ایلام نیزدراین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: هوای استان در حال حاضر در وضعیت هشدار و شهرستان ایوان در حالت اضطرار قرار دارد.
علی طاهر سارایی افزود: میزان غلظت گرد و غبار در شهرستان های ایلام، مهران و ملكشاهی هفت برابر، ایوان هشت، سرابله و سیروان پنج برابر حد مجاز است.
وی یادآور شد: روند فعالیت ریزگردها افزایشی و پایدار است هرچند امكان دارد در مقاطعی از عصر با كاهش غلظت ریزگردها مواجه شویم اما فعالیت این توده همچنان در استان ادامه دارد.
سارایی افزود: اگر روند غلظت گرد وغبار تا 24 ساعت آینده در استان پایدار بماند وضعیت استان وارد هوای اضطرار خواهد شد.
بنا به پیش بینی اداره كل هواشناسی استان توده گرد و غبار به علت وزش باد شدید در عراق و سوریه تا روز دوشنبه در استان فعال است ولی بارش باران كه از عصر امروز در استان شروع می شود از غلظت این توده خواهد كاست.
به گزارش ایرنا، نوشیدن شیر فراوان، خارج نشدن از منزل، استفاده از ماسك فیلتردار، خودداری از انجام ورزش هوازی و كار در هوای آزاد از جمله سفارش های مكرر مركز بهداشت استان ایلام به عموم مردم به ویژه گروه های در معرض خطر شامل جانبازان شیمیایی، بیماران سرطانی، قلبی عروقی، ریوی، زنان باردار، مادران شیرده، افراد كهنسال و كودكان برای ایمن ماندن از آثار منفی ریزگردها است.
استان ایلام بیش از یك دهه است كه با پدیده ریزگردهای عربی كه از سمت بیابان های كشورهای عراق، سوریه و عربستان وارد مرزهای كشور می شود مواجه است و توده های ریزگردها در این سال ها خسارت های زیادی را به حوزه های صنعت، كشاورزی، محیط زیست انسانی و جانوری، جنگل ها، زیرساخت های فنی چون شبكه های توزیع برق و ... استان ایلام وارد كرده است.
میزان استاندارد ذرات معلق در هوا 150 میكروگرم بر متر مكعب و 35 پی ام 2.5 است.
استان ایلام دارای هشت ایستگاه سنجش ذرات معلق در هوا و آلودگی است كه 2 ایستگاه در ایلام و شش ایستگاه در سایر شهرستان های استان استقرار دارند.
شهرستان های ملكشاهی، بدره و سیروان فاقد ایستگاه سنجش غبار هستند.
7172/6034