كشاورزان جنوب كرمان در انتظار پايانه صادراتي-كميل بهشتيان**

جيرفت - بنا به گفته بسياري از فعالان اقتصادي، يكي از دلايلي كه محصولات كشاورزان جنوب كرمان به فروش نمي رسد نبود پايانه هاي صادراتي و صنايع تبديلي بوده و در اين بين، كشاورزان همچنان به آينده اميدوار هستند.

سوت پايان كشاورزي در جنوب استان كرمان همواره از گذشته تا كنون همچون كابوسي وحشتناك، خواب را از چشمان خسته كشاورزان اين ديار گرفته و انگار دست و پا زدن هاي بيشتر اين مردمان زحمتكش بر سرِ افزايش قيمت محصول، شرايط را سخت تر كرده به گونه اي كه بيشتر كشاورزان به اين نتيجه رسيده اند كه اگر محصول خود را در مزرعه رها كنند، كمتر ضرر خواهند كرد.
اين وضعيت، اصحاب رسانه جنوب كرمان را بر آن داشت با توليد گزارش هاي خبري و تحليلي مختلف، زواياي آشكار و پنهان اين اتفاقات را مورد بررسي قرار داده و صداي كشاورزان هفت شهرستان جنوبي استان كرمان را نيز به گوش مسئولان پايتخت نشين برسانند كه خوب هم رساندند، اما به راستي مگر در اين وانفسا، براي فروش توليدات روي دست مانده كشاورزان چه كاري از مسئولان بر مي آيد! به جز اينكه با خريد شبه حمايتي و قيمت پايين محصولات، بر خون دل خوردن هاي كشاورزان و خانواده هاي آنها مرهمي موقت باشند...؟
پس با محصولات ديگري كه يكي پس از ديگري نوبت برداشتشان مي رسد چه كنيم!
با واسطه ها و دلال هاي دست به نقد چه كنيم!
با بذر فروش و سم فروشِ بازار چه كنيم!
با كارگران مزارع و سفره خاليشان چه كنيم!
و ده ها چه كنيمِ ديگر كه بايد براي برطرف كردن اساسي آنها آستين هاي غيرت را بالا زده و با روحيه ايثار و از خودگذشتگي، موجبات شكوفايي اقتصادي جنوب كرمان را فراهم و در نخستين حركت، پايانه صادراتي جنوب را به عنوان زيرساخت اصلي صادرات، راه اندازي كنيم، پايانه اي كه با حمايت دولت تدبير و اميد، عمليات احداث آن 70 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.
اما امروز بحث صادرات توليدات كشاورزي جنوب به يك جريان همه گير تبديل شده و ورود ائمه جمعه به اين جريان، خبر از آينده اي روشن براي كشاورزان جنوبي مي دهد، اما تا كنون بررسي نكرده ايم كه ببينيم واقعا سرمنشاء مشكلات مربوط به فروش محصولات كشاورزي اين ديار از كجا آغاز شده است تا براي رفع هميشگي آنها تدبيري كنيم...
بياييم مشخص كنيم كه از اين به بعد، مسئول اول و آخر صادرات محصولات كشاورزي اين خطه چه شخص يا نهادي است تا در مواقع كم كاري، از آنها توضيح بخواهيم نه اينكه هر كس، خود را متولي صادرات بداند و بخواهد با نظرات غير كارشناسي خود، كشاورزي منطقه را به بي راهه برده و زندگي هزاران نفر را بر باد دهد...
رفتار اينگونه از افراد، همواره قابل تامل بوده است چرا كه بعد از اينكه با اشتباهات خود، كار را خراب و توليدكننده ها را متحمل ضرر كردند، در لباس مدعي ظاهر شده و خود نيز همراه با زيان ديده ها، به دنبال مقصر مي گردد و در آخر، دوباره نقطه سر خط...
با وضعيت اقتصاد امروز دنيا، بايد به اين نتيجه رسيده باشيم كه اگر براي خريداران خارجيِ محصولات ما مشخص باشد كه در جنوب كرمان، كدام نهاد، تيم و يا گروه متولي صادرات محصولات جاليزي مي باشد، بدون معطلي و با اطمينان بيشتري اقدام به خريد مي كنند.
مسلما با چنين ساز و كاري، حتي كشاورزاني كه مقدار كمي هم توليد دارند مي توانند توليدات خود را با يك قيمت شيرين، روانه بازارهاي جهاني كنند.
آري كشاورزان جنوب كرمان فقط در صورت انسجام است كه مي توانند از شرِ قيمت هاي غير منصفانه امروز، نجات پيدا كنند و تجربه هم نشان داده كه سيستم بورس، بهترين روش براي فروش است چرا كه اگر غير از اين بود، بورس كالا راه اندازي نمي شد و ما مردم جنوب كرمان نيز مي توانيم سيستمي شبيه به بورس را براي فروش توليداتمان راه اندازي كنيم و اگر بتوانيم اين كار را درست انجام دهيم، نه تنها اينكه، كشاورزي ديارمان را از خطر نابودي نجات داده ايم بلكه ديگر هيچ جوانِ بيكاري هم در منطقه نخواهيم داشت، مشروط بر آنكه ساير مولفه هاي كشاورزي همچون الگوي كشت را هم رعايت كرده باشيم...
پس مي طلبد هرچه زودتر، عمليات اجرايي پايانه صادراتي را به اتمام برسانيم تا اتاق بازرگاني و ديگران بتوانند برنامه هاي خود را عملياتي كنند.
البته بنا به گفته مسئولان دفتر اتاق بازرگاني جنوب كرمان، اين مجموعه در حال رايزني هاي لازم براي حل مشكلات مربوط به فروش و صادرات محصولات منطقه است كه ما هم اميدواريم در آينده اي نزديك، نتايج اين رايزني ها بتواند كام مردم جنوب كرمان را شيرين كند.
به اميد روزي كه هيچ محصول كشاورزي به واسطه نبود مشتري، روي زمين نماند...
رئيس ايرنا در جيرفت
7429/ 5054