۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۱
کد خبر: 82892256
۰ نفر
هواي ايلام در وضعيت هشدار قرار گرفت

ايلام - ايرنا - معاون نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست ايلام گفت: توده گرد و غبار كه از صبح امروز وارد ايلام شده بخش هايي از استان را در وضعيت هشدار قرار داده است.

علي طاهر سارايي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: اين توده موجب بالا رفتن غلظت غبار در شهرهاي ايلام، سرابله و ايوان شده است.
وي افزود: ميزان غلظت ريزگردها در شهرستان ايلام 2، ايوان سه و سرابله يك و نيم برابر حد مجاز گزارش و ثبت شده است.
سارايي يادآور شد: اين توده ريزگرد از سمت بيابان هاي عراق و سوريه وارد استان شده و بيشتر مناطق شمالي را تحت تاثير خود قرار داده است.
وي در خصوص روند فعاليت اين توده نيز گفت: غلظت توده در اين مناطق پايدار است و در صورت افزايش آن با صلاحديد كميته بحران استان تعجيل در پايان ساعت كار براي ادارات مطرح و درخواست مي شود.
رئيس گروه پيش بيني اداره كل هواشناسي استان ايلام هم اظهار كرد: با توجه به شدت وزش باد در كشور عراق يك توده جديد گرد و غبار نيز در حال شكل گيري است.
مجتبي ميهن پرست توضيح داد: اين ريزگردها كماكان تا روز دوشنبه هواي استان را تحت نفوذ و تاثير خود قرار مي دهند.
وي گفت: اما با توجه به اينكه از امروز يك سامانه بارشي در استان ايلام شروع به فعاليت مي كند به تدريج از غلظت ريزگردها در استان كاسته مي شود.
وي يادآور شد: سامانه بارشي كه از عصر امروز ريزش هاي خود را آغاز مي كند تا اواخر وقت روز دوشنبه فعاليت هاي خود را در آسمان استان ادامه مي دهد.
از ابتداي سال جاري تاكنون 11 روز آلوده ناشي از فعاليت ريزگردها و سال گذشته در مجموع 68 روز ( با پايداري 24 ساعته تداوم ريزگردها در آسمان استان) در استان ثبت شد.
به گزارش ايرنا، نوشيدن شير فراوان، خارج نشدن از منزل، استفاده از ماسك فيلتردار، خودداري از انجام ورزش هوازي و كار در هواي آزاد از جمله سفارش هاي مكرر مركز بهداشت استان ايلام به عموم مردم به ويژه گروه هاي در معرض خطر شامل جانبازان شيميايي، بيماران سرطاني، قلبي عروقي، ريوي، زنان باردار، مادران شيرده، افراد كهنسال و كودكان براي ايمن ماندن از آثار منفي ريزگردها است.
استان ايلام بيش از يك دهه است كه با پديده ريزگردهاي عربي كه از سمت بيابان هاي كشورهاي عراق، سوريه و عربستان وارد مرزهاي كشور مي شود مواجه است و توده هاي ريزگردها در اين سال ها خسارت هاي زيادي را به حوزه هاي صنعت، كشاورزي، محيط زيست انساني و جانوري، جنگل ها، زيرساخت هاي فني چون شبكه هاي توزيع برق و ... استان ايلام وارد كرده است.
ميزان استاندارد ذرات معلق در هوا 150 ميكروگرم بر متر مكعب و 35 پي ام 2.5 است.
استان ايلام داراي هشت ايستگاه سنجش ذرات معلق در هوا و آلودگي است كه 2 ايستگاه در ايلام و شش ايستگاه در ساير شهرستان هاي استان استقرار دارند.
شهرستان هاي ملكشاهي، بدره و سيروان فاقد ايستگاه سنجش غبار هستند.
/6034/7172