فرماندهان نیروهای دریایی 35 كشور، در تهران گرد هم می آیند

تهران - ایرنا - فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش از برگزاری ششمین اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی كشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز IONS) در تهران، با حضور 35 هیات عالی رتبه نظامی در روزهای سوم، چهارم و پنجم اردیبهشت خبر داد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، امیر دریادار حسین خانزادی روز شنبه در نشست خبری برگزاری این اجلاس نظامی، افزود: ششمین اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی كشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز IONS) شامل 23 عضو دائم و 9 عضو ناظر است و نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز جزو اعضای دائم این اجلاس است.
وی ادامه داد: این اجلاس كه تاكنون پنج دوره آن در كشورهای مختلف برگزار شده، بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران است كه میزبانی آن از 2 اردیبهشت 1397 به مدت 2 سال برعهده نداجا بوده و قرار است كه حدود 35 هیات عالی رتبه نظامی از كشورهای مختلف جهان برای شركت در این اجلاس 2 روزه، هفته آینده به تهران سفر كنند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: از سال 2016 با تصویب فرماندهان نیروهای دریایی كشورهای حاشیه اقیانوس هند، ایران عهده‌دار میزبانی این اجلاس شد و به مدت 2 سال ریاست دوره‌ای آن را بر عهده خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه منطقه اقیانوس هند به جهت تجارت جهانی دارای اهمیت ویژه‌ای است، اظهار كرد: یك سوم تجارت جهانی در شمال اقیانوس هند انجام می‌شود، از این رو اقیانوس هند به جهت اینكه سهم بزرگی از تجارت جهانی دارد و در اقیانوس‌های دیگر این سطح از سهم تجارت وجود ندارد، دارای اهمیت بسیاری زیادی است.
دریادار خانزادی ادامه داد: 70 درصد انرژی دنیا در این منطقه متمركز است و جمهوری اسلامی ایران نیز در كانون مركز انرژی قرار دارد. همچنین 17 میلیون بشكه نفت از تنگه هرمز عبور می‌كند كه بر اهمیت این منطقه و كشور ما می‌افزاید.
فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان كرد: این منطقه با توجه به تمركز انرژی و اهمیت استراتژیك، توانایی تولید قدرت و ظرفیت خلق ثروت فزاینده را در خود دارد؛ از این رو این منطقه همواره مورد توجه قدرت‌ها بوده و آمریكا ناوگان پنجم خود را كه یكی از بزرگترین ناوگان‌هایش است در این منطقه مستقر كرده است.
وی با اشاره به اینكه بسیاری از كشورهای دنیا علاقه‌مند بودند تا به عنوان ناظر در این اجلاس و سمپوزیم بزرگ نظامی حضور داشته باشند، گفت: كشور آمریكا هم در سال 2014 و هم در سال 2018 درخواست كرد تا ابتدا در اجلاس بنگلادش و اكنون در اجلاس ایران، به عنوان ناظر حضور داشته باشد كه هر دو با رای منفی ایران حضور آمریكا منتفی شده و آن‌ها چهار سال است كه نمی‌توانند از ظرفیت حضور در این اجلاس بهره‌مند شوند.
دریادار خانزادی در ادامه از پایان آزمایش های دریایی ناوشكن جدید جمهوری اسلامی ایران (سهند) در روزهای پایانی سال ۹۶ خبر داد و گفت: این ناوشكن هم اكنون در مرحله تكمیل برخی سامانه های دفاعی قرار دارد و به زودی برای الحاق به ناوگان نیروی دریایی ارتش عملیاتی خواهد شد.
وی همچنین با بیان اینكه كار خوبی كه كشور بنگلادش در پنجمین اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی كشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز IONS)انجام داد این امر بود كه یك رزمایش مشترك امداد و نجات برگزار كرد، گفت: ما هم امیدواریم بتوانیم اجرا و برگزاری یك رزمایش مشترك برای مقابله با دزدان دریایی برگزاری كنیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از این نشست خبری اعلام كرد: برخی از كشورهای حاشیه دریای خزر نیز درخواست حضور به عنوان میهمان در اجلاس تهران را داشتند كه با آن موافقت شد.
دریادار خانزادی خاطرنشان كرد: قرار است در حاشیه برگزاری این اجلاس بزرگ نظامی دیدارهای دو جانبه و چند جانبه ‌ای بین فرماندهان نیروی دریایی كشورهای حاضر و شركت كننده صورت بگیرد و در روز پایانی آن نیز یك جلسه محرمانه كه فقط فرماندهان نیروهای دریایی كشورهای عضو در آن حضور دارند برگزار می ‌شود و كشورهای ناظر حق هیچ گونه اظهار نظری ندارند و نتایج آن پس از پایان جلسه در قالب یك بولتن در اختیار كشورها قرار خواهد گرفت.
اجتمام**7029 ** 1418