۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۸:۴۳
کد خبر: 82892131
۰ نفر
هوای سنندج در شرایط ناسالم قرار گرفت

سنندج - ایرنا - مسئول روابط عمومی اداره كل حفاظت محیط زیست كردستان گفت: میزان آلودگی هوای سنندج اكنون به سه برابر حد مجاز رسیده و كیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

محمد حقمرادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: با ورود موج جدید گرد و خاك كه از بیابان های شمال عراق و سوریه شكل گرفته به آسمان استان، هوای سنندج را در شرایط ناسالم برای گروه های حساس (بیماران قلبی، عروقی و تنفسی) قرار داده است.
وی افزود: این وضعیت از ساعات اولیه بامداد در منطقه ایجاد شده و طبق اعلام هواشناسی تا پایان روز جاری نیز تداوم خواهد داشت لذا توصیه می كنیم افراد سالمند و بیماران قلبی و تنفسی از حضور در فضای باز خودداری كنند.
حقمرادی اضافه كرد: بر اساس شاخص های سنجش كیفیت هوا، اگر شاخص كیفیت هوا كمتر از 50 باشد هوا پاك، اگر 51 تا 100 باشد هوا سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم و بیشتر از 301 خطرناك تلقی می شود.
به گفته وی، وضعیت فعلی هوا برای تمام افراد بویژه كودكان، بیماران قلبی و عروقی و افراد مسن خطرناك است لذا از مردم بویژه افراد سالمند و بیمار تنفسی و قلبی در خواست داریم مسائل ایمنی و بهداشتی را به دقت رعایت كرده و در صورت امكان از منزل خارج نشوند.
وی تاكید كرد: خارج نشدن غیر ضروری از منزل، كاهش فعالیت بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم بویژه در فضای باز، كاهش فعالیت های بدنی و عدم استفاده از وسایل نقلیه شخصی از رفتارهای تاكید شده به شهروندان در وضعیت هشدار آلودگی هوا است.
به گزارش هواشناسی كردستان با ورود سامانه بارشی از روز جمعه بارش باران و وزش باد در بیشتر مناطق استان شروع شده و این وضعیت تا روز دوشنبه تداوم دارد.
سنندج با بیش از 500 هزار نفر جمعیت مركز استان كردستان است.
3020/9102