۳۱ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۶
کد خبر: 82891736
۰ نفر
برف 116 میلیارد تومان به باغداران آمل زیان زد

ساری - ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی آمل گفت كه برف اوایل هفته جاری نزدیك به 116 میلیارد تومان به باغداران بخش لاریجان این شهرستان خسارت زد.

ریزش برف روزهای 26 و 27 فروردین در مناطق كوهستانی مازندران كه با كاهش شدید دمای هوا نیز همراه بود، باغداران و كشاورزان را غافلگیر كرد.
كارشناسان كشاورزی پیش بینی كرده بودند با توجه به شكوفه دهی درختان سیاه ریشه به ویژه گیلاس در فروردین، بارش برف در صورت همراه شدن یخبندان سبب وارد آوردن زیان به باغداران خواهد شد.
سید حسین اسلامی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت كه برف اخیر به سه هزار و 373 هكتار از باغ های میوه بخش كوهستانی لاریجان بیش از 90 درصد خسارت وارد كرد.
وی افزود كه این میزان خسارت پس از بازدیدهای میدانی كارشناسان مدیریت و مراكز جهاد كشاورزی بخش لاریجان از باغ های سیاه ریشه دانه دار این بخش در 2 روز گذشته برآورد شده است .
گردو ، گیلاس ، گلابی ، سیب ، به ، آلبالو و گل از محصولات باغی بخش لاریجان است .
اسلامی گفت كه گزارش كارشناسان از باغ های خسارت دیده برای سازمان جهاد كشاورزی مازندران و فرمانداری ارسال شده است تا باغداران مورد حمایت قرار گیرند.
وی افزود : بیش از چهار هزار و 700 هكتار از زمین های مستعد بخش لاریجان به كشت درختان سیاه ریشه اختصاص دارد كه گیلاس با بیش از یكهزار و 400 هكتار و گردو با بیش از 412 هكتار بیشترین خسارت را سرمازدگی اواخر فروردین ماه سال جاری متحمل شدند.
** بیمه ، زنجیره فراموش شده باغداری
مدیر جهاد كشاورزی آمل از بیمه نبودن باغ های منطقه انتقاد كرد و گفت : از مجموع باغات سیاه ریشه بخش لاریجان كمتر از 100هكتار زیر پوشش بیمه محصولات بوده است .
وی افزود : باغ هایی كه زیر پوشش بیمه بودند ، با تایید خسارت از سوی جهادكشاورزی ، از صندوق بیمه محصولات كشاورزی غرامت دریافت خواهند كرد.
اسلامی گفت كه برای باغداران خسارت دیده ای كه بیمه محصولات نداشتند ، از ستاد حوادث غیرمترقبه استانداری مازندران و ستاد مدیریت بحران شهرستان آمل درخواست استمهال بدهی و یا بخشیدگی دیركرد تسهیلات و نیز پرداخت تسهیلات كم بهره و بلاعوض شده است كه امیدواریم هرچه سریع تر پرداخت شود.
بخش كوهستانی لاریجان آمل از مناطق مستعد در كشت درختان سیاه ریشه به خصوص تولید گیلاس مرغوب در سطح استانهای شمالی كشور است.
این بخش با دو شهر رینه وگزنك و 80 روستا در 70 كیلومتری جنوب شهر آمل به تهران و در مسیر جاده هراز واقع شده است.
7327/1654