ایران پرچمدار سینمای معنویت در دنیا است

باكو- ایرنا - رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باكو، در «نشست چشم انداز همكاری ایران و جمهوری آذربایجان - حوزه سینما و تئاتر» به تشریح جایگاه سینمای ایران پرداخت و گفت : ایران پرچمدار سینمای معنویت در دنیا است.

به گزارش روزجمعه ایرنا ،اصغر فارسی در این نشست كه با حضور جمعی از كارگردانان و بازیگران سینما و تئاتر كشور آذربایجان در محل ساختمان رایزنی فرهنگی ایران ، برگزار شد، افزود: اشتراكات فرهنگی، تاریخی و اجتماعی بین دو ملت بسترساز همكاری در حوزه فیلم و تئاتر است .
وی ، به نقش سینما و تئاتر در نزدیكی دو ملت تاكید و هدف از برگزاری این نشست را یافتن راهكارهای توسعه هر چه بیشتر این روابط عنوان كرد.
وی آمادگی رایزنی جمهوری اسلامی ایران ، برای ایجاد ارتباط مستمر میان نخبگان سینما و تئاتر دو كشور ایران و جمهوری آذربایجان را اعلام كرد و گفت : ما برای تبادل تجارب بین دو كشورو بهره مندی سینمای آذربایجان از تجربیات گرانقدر سینمای ایران آماده ایم .
«علی قسمت لالایف» مدیر تئاتر موزیكال دولتی آذربایجان نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست، به همكاری های متقابل دو كشور در زمینه تئاتر، اشاره كرد و گفت : تئاتر جمهوری آذربایجان در در سال های اخیر حضور موثری در جشنواره تئاتر فجر داشته است .
« راسیم بالایف » یكی از مشهورترین هنرپیشگان جمهوری آذربایجان نیز، به ساخت تعدادی از فیلم های مشترك بین ایران و آذربایجان در گذشته مانند فیلم زندان دیو، اشاره كرد و آنها را كافی ندانست و خواستار ارتباط نزدیك بین سینماگران دو كشور شد.
وی مشتركات فرهنگی را دلیل كافی برای همكاری های مشترك بین حوزه سینمای دو كشور دانست .
در ادامه انور ابلوچ از كارگردانان بنام جمهوری آذربایجان (ایرانی الاصل ) با اشاره به سوابق فعالیت های مشترك گفت : قبل از اینكه رایزنی فرهنگی ایران در باكو راه اندازی شود مرحوم برادرم حسن ابلوچ مركزی را برای تبلیغ فرهنگ ایران تاسیس كرده بود.
وی اضافه كرد: در این مركز فعالیت هایی مانند صدا گذاری فیلم های ایرانی از جمله پرواز در شب و سایه های غم انجام می شد.
ابلوچ در خصوص ساخت فیلم های خود با موضوع استاد شهریار كه بصورت مشترك ساخته شد نیز توضیح داد.
در این نشست كامران مونس (هنرپیشه) سرور علی اف ( كارگردان تئاتر آذدرام ) علی محمود اف (منتقد سینما ) صداقت كمال ( روزنامه نگار سینما ) الهام نامیك (بازیگر ) و تعداد دیگری از شركت كنندگان مباحث و نقطه نظرات خود را برای یافتن راهكارهای مناسب برای ایجاد مناسبات در حوزه های مختلف تئاتر و سینما بین دو كشور بیان كردند.
در پایان این نشست، به سه نفر از هنرمندان حوزه سینما بالایف ، ابلوچ و كامران یونس كه در سال های اخیر فعالیت های موثری در زمینه ساخت و بازی در فیلم های مشترك داشتند ، از سوی رایزن فرهنگی هدایایی تقدیم شد.
خاورم ** 337*1579