وزارت بهداشت به دنبال منابع پایدار برای طرح تحول سلامت است

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: مسئولان وزارت بهداشت به صورت جدی پیگیر تامین منابع پایدار برای طرح تحول سلامت هستند.

ایرج حریرچی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: برای تامین منابع پایدار طرح تحول سلامت به عنوان یكی از طرح های مهم حوزه بهداشت و درمان تاكنون اقدامات خوبی از سوی وزارت بهداشت انجام شده است، تا بتوانیم این طرح را با قوت بیشتری در سراسر كشور اجرایی كنیم.
وی با اشاره به اینكه مذاكرات متعددی برای پایداری طرح تحول سلامت صورت گرفته، گفت: در كنار این گفت و گوها، اقدامات قانونی اجرا شده تا طرح تحول سلامت، برای رفاه بیشتر بیماران همچنان با اعتبارات تعیین شده ادامه داد.
وی اظهار داشت: از جمله مواردی كه تاكنون برای پایداری منابع طرح تحول سلامت انجام شده است، طرح یك درصد ارزش افزوده و مالیات بر كالاهای آسیب رسان است.
حریرچی اضافه كرد: بقیه مواردی كه می توان برای تامین منابع پایدار طرح تحول سلامت پیگیری كرد را هم دنبال كرده ایم كه از درآمد جاری متكی بر نفت به موارد نشاندار پایدار این طرح متصل شود.
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: امسال برای یك درصد ارزش افزوده كه بستگی به میزان رفتارهای مالیاتی دارد، به طور تقریبی حدود 5 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است كه امیدواریم برای اجرای هرچه بهتر طرح تحول سلامت هزینه شود.
به گزارش ایرنا، طرح تحول سلامت یكی از بزرگترین دستاوردهای دولت در حوزه بهداشت و درمان محسوب می شود كه به كاهش بار مالی پرداختی مردم به بیمارستان ها، نوسازی، بهسازی و ارتقای سطح تجهیزات پزشكی انجامید و با برنامه ریزی منسجم برای روند درمان گشایش های بسیاری را در عرصه پزشكی ایجاد كرد؛ این مهم با تدبیر كارشناسان حوزه سلامت رقم خورد.
این طرح در اواخر اسفند 1392 تصویب و از اردیبهشت 1393 اجرایی شد. تاكنون بیش از 10 میلیون نفر ایرانی كه پیشتر هیچ بیمه ای نداشته اند، زیر پوشش سازمان بیمه سلامت ایران قرار گرفته اند.
اجتمام * 7268 * 1418
** آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej