فرهنگ ايران و افغانستان داراي روح يكسان است

كابل - ايرنا - معاون مطبوعاتي وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با اشاره به اشتراكات فرهنگي ايران و افغانستان گفت: فرهنگ دو ملت در بستر يكسان به وجود آمده و داراي جوهر، روح و حتي اشكال و ظواهر يكسان است.

به گزارش ايرنا «سيد آقا حسين فاضل سانچاركي» عصر پنجشنبه در آيين افتتاح ساختمان جديد رايزني فرهنگي سفارت ايران در كابل افراط گرايي و تكفير را خطرناك ترين آفت فرهنگي جوامع بشري خواند و افزود: اولويت همكاري فرهنگي مسلمانان براي پاك كردن اين لكه ننگ از چهره اسلام است.
وي تصريح كرد، فرهنگ را بايد در اشكال گوناگون آن و در شاخه هاي مختلف نوسازي كنيم.
وي با اشاره به تعامل فرهنگي جهان اسلام افزود: بايد كوشش كرد، خلاقيت و نوآوري تازه در بستر فرهنگي داشته باشيم.
معاون وزير اطلاعات و فرهنگ افغانستان، تمدن غرب را مانند هر حوزه تمدني داراي نقاط مثبت و منفي دانست و گفت: بايد مراقب بود در مقابله با تهاجم فرهنگي، الگوهاي كاذب و ناهمگون جاي الگوهاي اصيل و ارزشي را نگيرد.
«حميد الله فاروقي» رئيس دانشگاه كابل نيز اظهار كرد: در حوزه تبادل فرهنگي توافق هاي مهمي با ايران صورت گرفته و اين موضوع، فرصت هاي جدي را به وجود خواهد آورد.
وي دو ملت ايران و افغانستان را ميراث دار ارزش هاي تمدن ساز خواند و افزود: براي حفظ داشته هايمان، به كمك و همكاري دو جانبه نيازمنديم.
وي با اشاره به همكاري دانشگاه هاي تهران و كابل تاكيد كرد: اميد است از رهيافت اين همكاري، شاهد درك مشترك در مورد مسائل مختلف بر مبناي تحقيقات علمي دو كشور باشيم.
ساختمان جديد رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در كابل روز پنجشنبه با حضور «محمد رضا بهرامي» سفير ايران در افغانستان، «ابوذر ابراهيمي تركمان» رئيس سازمان فرهنگ و ارتباط اسلامي ايران و شماري از استادان و فرهيختگان دانشگاهي در منطقه «كارته چهار» كابل در زميني به مساحت يك هزار و 700 متر مربع و بيش از دو هزارو 500 متر مربع زير بنا افتتاح شد.
همچنين قرار است، نمايشگاه كتاب ايران نيز براي دومين سال متوالي از دوم تا هشتم ارديبهشت ماه 97 در دانشگاه كابل برگزار شود.
همزمان با برپايي اين نمايشگاه، نخستين گفت و گوهاي فرهنگي ايران و افغانستان نيز به مدت 2 روز و با حضور 10 تن از استادان و رئيسان دانشگاه هاي ايران و افغانستان برگزار خواهد شد.
نخستين نمايشگاه كتاب ايران در افغانستان، در روزهاي 23 و 31 فروردين ماه 96 در محل دانشگاه كابل برگزار شده بود.
*آساق *1104*

سرخط اخبار جهان