حفظ میراث فرهنگی ایران و افغانستان نیازمند توسعه روابط است

كابل - ایرنا - ابوذر ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران روز پنجشنبه در آیین افتتاح ساختمان جدید رایزنی فرهنگی ایران در كابل گفت: حفظ میراث فرهنگی مشترك ایران و افغانستان نیازمند تقویت و گسترش روابط فرهنگی دو ملت است.

به گزارش ایرنا، تركمان خاطرنشان شد: تهاجم فرهنگی نابودگر داشته های یك ملت است و نخست معنویت نهان در فرهنگ ما را هدف می گیرد.
او روابط ایران و افغانستان را فراتر از تعامل دو كشور خواند و افزود : همه شواهد نشان می دهد كه این دو ملت در بستر تحولات منطقه آینده ای مشترك دارند؛ همانطور كه گذشته آنها مشترك و موثر بر یكدیگر بوده است.
در مراسم روز پنجشنبه، «محمدرضا بهرامی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان نیز با اشاره به لزوم توسعه روابط علمی، فرهنگی و ادبی میان دو كشور، خواستار بهره گیری از همه ظرفیت ها برای تعمیق این تعاملات تمدن ساز شد.
وی تصریح كرد: در حوزه های غیر دولتی نیز ظرفیت های عظیمی را شاهد هستیم كه می توان مناسبات و تعاملات مردمی را در هر دو سوی مرز با توجه به این زیر ساخت گسترش داد.
«رضا ملكی» رایزن فرهنگی ایران در افغانستان گفت: سطح همكاری های فرهنگی دو كشور بعد از نشست های تخصصی كمیته های مشترك كه برای تدوین سند جامع همكاری های ایران و افغانستان برگزار شد، رشد چشمگیری یافته است.
او همكاری آموزشی در سطح مدارس و دانشگاه، عرضه كتاب های درسی و كمك درسی در مقاطع مختلف، كمك به آرشیو اسناد ملی و كتابخانه ملی، مرمت آثار، آموزش كوتاه مدت برای فعالان متنوع فرهنگی در كانون ها، دارالقرآن ها و مساجد را از مهمترین بخش های همكاری محققان افغانستان با پژوهشگران ایرانی برشمرد.
ملكی از برگزاری نمایشگاه كتاب ایران برای دومین سال متوالی از دوم تا هشتم اردیبهشت ماه خبر داد و افزود: اولین گفت و گوهای فرهنگی ایران و افغانستان نیز طی دو روز همزمان با آغاز این نمایشگاه با حضور 10تن از اساتید و مدیران دانشگاه‌های ایران و اساتید افغانستان برگزار خواهد شد.
در آیین افتتاح ساختمان جدید رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران كه در زمینی به مساحت یك هزار و 700 متر مربع احداث شده است، «حمیدالله فاروقی» رئیس دانشگاه كابل و «سیدآقا حسین فاضل سانچاركی» معاون مطبوعات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و شماری از اساتید و فرهیختگان دانشگاهی هم شركت داشتند.
سال گذشته نمایشگاه كتاب 23 تا 31 فروردین ماه در دانشگاه كابل برگزار شد و در رخدادی نادر تمامی كتاب ها (300هزار جلد) به فروش رفت.
آساق ** 1104 ** شبس ** 9386 *1488 **

سرخط اخبار فرهنگ