۳۰ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۳۳
کد خبر: 82891430
۰ نفر
فائو در اجراي طرح اراضي پاياب سد خدا آفرين مشاركت مي كند

اردبيل - ايرنا - سرپرست دفتر خواروبار جهاني فائو در ايران گفت: متخصصان سازمان فائو در اجراي طرح اراضي پاياب سد خدا آفرين واقع در استان اردبيل مشاركت مي كنند.

به گزارش ايرنا ، دكتر رائو ماتا روز پنجشنبه در بازديد از روند اجراي طرح اراضي پاياب سد خدا آفرين افزود: رويكرد سازمان فائو حمايت از طرح هايي است كه در ارتباط با استفاده و بهره برداري اصولي و صحيح از 2 عنصر حياتي آب و خاك مي شود.
او گفت: كارهاي ارزشمندي در سطح وسيع براي استفاده بهينه از آب كشاورزي و اجراي سيستم هاي نوين آبياري و تبديل اراضي ديم به اراضي آبي در مناطق شمالي استان اردبيل انجام شده است.
وي اظهار كرد: افتخار بزرگي براي وزارت جهاد كشاورزي است كه اينگونه موفق و توانمند در عرصه مديريت بهينه مصرف آب كشاورزي پيشقدم است و با تكميل اين طرح شاهد افزايش توليد در واحد سطح ، افزايش ميزان توليد محصولات كشاورزي و استفاده بهينه از منابع آب در منطقه خواهيم بود.
دكتر ماتا افزود: متخصصان ايراني در انجام اينگونه طرح هاي مهم بسيار موفق و كارآمد عمل مي كنند و ما نيز خوشحاليم كه متخصصان سازمان خواروبار جهاني فائو كه تجربيات و دانش ارزشمندي در استفاده بهينه از منابع آبي دارند، در اختيار دست اندركاران اين طرح عظيم قرار دهند.
مدير بخش آب و خاك سازمان خواروبار جهاني فائو نيز در اين بازديد گفت: اردبيل اولين استان ايران است كه از آن بازديد كرديم ، وزارت جهاد كشاورزي در اين سطح وسيع براي استفاده بهينه از آب ، تبديل اراضي ديم به آبي و افزايش بهره وري و افزايش توليد محصولات كشاورزي تلاش زيادي كرده است.
دكتر ادواردو منصور افزود: طرح اراضي پاياب سد خدا آفرين يكي از مجهزترين و تخصصي ترين طرح هاي موفق در عرصه آب و خاك است ، در اين طرح از توانمندي هاي بيشرفته و متدهاي آبياري باراني موسوم به سنترپيوت استفاده مي شود.
او اظهار كرد: هدف از بازديد اين طرح هاي عظيم كمك به مسئولان و دست اندركاران بخش كشاورزي كشور است، در زمينه ايجاد تشكل ها و نظام هاي بهره برداري تجربيات و دانش جهاني خود را در اختيار مسئولان قرار خواهيم داد تا به افزايش توليد محصولات كشاورزي ، توسعه پايدار و امنيت غذايي كمك كنيم.
طرح بزرگ پاياب سد خدا آفرين با درخواست رئيس جمهوري و تاييد مقام معظم رهبري و اختصاص بخشي از يك ميليارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملي براي مهار آب هاي مرزي استان اردبيل از سال 92 اجرايي شده است.
با بهره برداري از اين طرح 62 هزار هكتار از اراضي ديم منطقه مغان به آبي تبديل مي شود.
6018/6016