۳۰ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۵۰
کد خبر: 82891222
۰ نفر
شكاف در اتحادیه اروپا؛ ترامپ یا برجام

تهران- ایرنا- تحلیلگران مسائل بین المللی اعتقاد دارند شكاف به وجود آمده در اتحادیه اروپا به دلیل وجود تردیدهای جدی در زمینه خط مشی های دونالد ترامپ نسبت به توافق هسته ای بوده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، اصرار مقام های سیاسی سه كشور آلمان، فرانسه و بریتانیا در نشست وزرای خارجه كشورهای اروپایی برای همگام شدن با ترامپ كارساز واقع نشد و شكاف در میان كشورهای این قاره به نمایش در آمد.
سه كشور اروپایی به دنبال جلوگیری از خروج احتمالی آمریكا از توافق هسته ای و نابودی برجام از طریق اعمال تحریم های جدید علیه ایران بودند اما این رویكرد چاپلوسانه مورد اجماع همه كشورها قرار نگرفت و نتوانست رای كافی را به دست آورد.
در نشست روز دوشنبه وزیران خارجه اتحادیه اروپا، ایتالیا و اتریش مانع تصویب تحریم‌ های جدید علیه ایران شدند. همچنین اسپانیا، سوئد و یونان هم اعلام كردند هنوز در زمینه اجرای این خواسته قانع نشده اند.
فرانسه، آلمان و بریتانیا پیشتر هم در پاسخ به خواسته ها و شروط سه ماه قبل رئیس‌ جمهوری ایالات متحده مجموعه تحریم‌هایی را علیه گروه های نظامی وابسته به ایران و برخی فرماندهان ایرانی در سوریه وضع كرده بودند. با این حال ترامپ و كاخ سفید در قبال این همكاری محدود اروپا، به گونه ای رفتار كرد گویی از این سطح همكاری اتحادیه اروپا راضی نشده است.
با وجودی كه برخی مقام های اروپایی عنوان داشتند كماكان گفت وگوهای اروپایی برای رسیدن به اجماع نظر در مورد تحریم ایران در دستور كار قرار دارد اما خبرگزاری «رویترز» به نقل از یك دیپلمات اروپایی تاكید كرد با وجود تلاش های سه كشور اروپایی حاضر در گروه 1+5 احتمال این امر كه اتحادیه اروپا بتواند تا میانه های ماه می (22 اردیبهشت) قادر به اعمال تحریم های جدیدی و همراهی با ترامپ باشد، اندك است .

** تردید جدی اروپا به آمریكا
سه كشور قدرتمند اتحادیه اروپایی، مجموعه ای از تحریم های جدید را علیه شركت ها و افراد ایرانی كه در خط مشی های فكری و میدانی در سوریه نقش آفرین هستند به كشورهای عضو پیشنهاد دادند.
خبرگزاری اسوشیتدپرس در مورد واكنش دیگر اعضا نوشت:اتحادیه اروپا با حمایت محكم از توافق هسته ای نشان داد كه موافق هیچ تحریم جدیدی نیست.
«فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم تصریح كرد نكته غیرقابل تردید برای كشورهای این قاره حمایت از توافق هسته ای با ایران است. وی با صراحت اعلام كرد «ما خواستار پایبندی همه طرف ها به اجرای همه تعهدها هستیم».
تارنمای نشریه «گلوبال نیوز» كانادا عنوان داشت به همین دلیل كشورهای اتحادیه اروپا از ترامپ درخواست كرده اند تا توافق هسته ای با ایران را زنده نگاه دارد.
رهبران سه كشور انگلیس و فرانسه و آلمان سرمایه و اعتبار فراوانی را برای دستیابی به توافق هسته ای سال 2015 هزینه كردند و اكنون آخرین تلاش های خود را به كار می گیرند تا مانع از فروپاشی آن شوند.
رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان قرار است به زودی به واشنگتن سفر كنند. گفته می شود یكی از مباحث اصلی مذاكرات آن ها با ترامپ برجام خواهد بود.
در همین چارچوب و تحت تاثیر فشار كاخ سفید، اكنون نمایندگان این سه كشور مانند آمریكایی ها مدعی شده اند برجام نقص هایی دارد.
به نوشته این نشریه، ایران نیز تهدید كرده است خروج آمریكا و شكست برجام با مجموعه ای از واكنش ها از سوی ایران روبرو خواهد شد كه یكی از آن ها از سرگیری سریع فعالیت های متوقف شده هسته ای است.
مذاكره كنندگان اروپایی نیز به اعمال تحریم جدید تمایل نشان نمی دهند ضمن اینكه نمی خواهند بازگشایی مذاكره دوباره با ایران مطرح شود.
از جمله استدلال های كشورهای اروپایی این است كه دونالد ترامپ حتی با تحریم بیشتر ایران راضی نخواهد شد و رئیس جمهوری آمریكا تنها به دنبال بهانه ای برای خروج برجام است. از طرف دیگر در صورت عقب نشینی اروپا، كشورهای روسیه و چین جای خالی آن ها را پر خواهند كرد و تاثیر تحریم ها را كاهش می دهند.
به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران مسائل بین المللی، این اروپا است كه از بازگشت تحریم ها و واكنش احتمالی ایران، در حوزه مسائل اقتصادی و سیاسی بیشتر از ایالات متحده متضرر خواهد شد.
روزنامه واشنگتن تایمز اعتقاد دارد اروپایی ها ضمن ارزیابی گزینه ها در مود برجام، منتظر اعلام تصمیم نهایی رئیس جمهوری آمریكا به آن هستند.
كشورهای اروپایی نسبت به خروج آمریكا تردید دارند و به همین دلیل برنامه های احتمالی را برای حفظ توافق هسته ای با ایران در دست بررسی قرار دادند.
به نوشته این روزنامه آمریكایی از آنجا كه چین و روسیه حمایت خود از برجام را اعلام كرده اند، متحدان ایالات متحده در اروپا هم این توافق را موفق می دانند. با این وجود خروج آمریكا از برجام و بازگشت تحریم ها علیه شركت های معامله كننده با ایران، می تواند اثرات چشمگیری را بر روابط اقتصادی و سیاسی اتحادیه اروپا با ایران داشته باشد. پیامد دیگر وقوع چنین شرایطی افزایش بی ثباتی در خاورمیانه خواهد بود.
هنوز سه كشور آلمان، فرانسه و انگلستان از میزان تاثیرگذاری رویكرد مسامحه آمیز خود در قبال كاخ سفید یا تاثیر خروج واشنگتن از برجام اطمینان ندارند.
«الی جرمانیه» كارشناس ارشد شورای اروپایی اعتقاد دارد: این كشورها اهرم های محدودی را برای بازی سیاسی دارند. اما اگر كشورهای اروپایی بخواهند به تماشای فروپاشی برجام بنشینند هرگونه نفوذ و اعتبار خود را در مورد ایران و سیاست های بین المللی از دست می دهند.

پژوهشم**9130 **1601**
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران و جهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.