درخواست سازمان محیط زیست برای ثبت یوزپلنگ بر پیراهن تیم ملی

تهران- ایرنا- سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از فدراسیون فوتبال می خواهیم در مذاكرات مكتوب با شركت آدیداس، ثبت تصویر یوزپلنگ را بر پیراهن تیم ملی، مجددا مطالبه كند و پاسخ مكتوب آدیداس در این باره را به منظور رفع ابهامات كنونی در اختیار رسانه ها قرار دهد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی در خصوص حذف تصویر یوزپلنگ از پیراهن تیم ملی فوتبال ایران یادآور شد: ایران از سال 1375 و با تصویب مجلس شورای اسلامی به كنوانسیون بین المللی حفاظت از تنوع زیستی ملحق شده است.
وی افزود: درج تصویر یوزپلنگ آسیایی بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال نه تنها واجد ارزش های زیادی در جلب توجه و نظر عموم مردم ایران و جهان به لزوم حفاظت از این گونه ارزشمند بود، بلكه بازتاب بسیار زیبا و خردمندانه ای از توجه مردم اصیل و با فرهنگ یك تمدن بزرگ به لزوم حفظ محیط زیست و تنوع زیستی در جهان بود.
ظهرابی اظهار كرد: انتظار داشتیم فدراسیون فوتبال با دقت و حساسیت بیشتری به این موضوع می پرداخت.

** حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی فوتبال، محصول نبود برنامه ریزی مناسب است
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاكید كرد: با توجه به موافقت فیفا با درج تصویر یوزپلنگ بر پیراهن تیم ملی فوتبال ایران، تعلل در این موضوع، محصول نبود برنامه ریزی مناسب برای انتخاب لباس تیم ملی فوتبال بوده است.
وی با بیان اینكه یوزپلنگ آسیایی از مهمترین نمادهای تنوع زیستی ایران است، اظهار كرد: با توجه به اینكه یوز از جمله گونه های در معرض تهدید جهانی است، حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی و از دست دادن این فرصت مغتنم برای ارائه چهره دوستدار و حافظ طبیعت، محیط زیست و تنوع زیستی مردم ایران، منجر به نگرانی دوست داران محیط زیست كشور شده است.
ظهرابی افزود: بدون شك با توجه به اینكه تیم ملی فوتبال كشور به تیم یوزپلنگان شهره شده بود، تصویر یوز می توانست با ساخت چهره ای منحصر به فرد از تیم ملی فوتبال ایران به جلب نگاه جهانی، تماشاگران و همچنین كادرهای فنی ناظر بازی ها به این تیم شود.
وی با اشاره به اینكه نخستین بار، تیم ملی ایران در بازی دوستانه با ازبكستان با لباس فاقد نقش یوز ظاهر شده است، گفت: از زمان تصویب پیشنهاد یكی از فعالان محیط زیست مبنی بر درج تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی، همواره لباس بازیكنان ایران منقوش به تصویر این گونه ارزنده بود.
وی با یادآوری اینكه ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی با پیگیری مسئولان وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال، پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و سازمان حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم مورد موافقت فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) قرار گرفت، خاطرنشان كرد: این اقدام با بازتاب خوبی در سطح ملی و بین المللی همراه شد بنابراین اظهارات نماینده فدراسیون فوتبال در برنامه نود مبنی بر مخالفت شركت آدیداس با ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی، توجیه مناسبی به نظر نمی رسد.

** آدیداس به دلیل عدم خروج عرق از پیراهن اعضا مخالف ثبت طرح یوز است
وی ادامه داد: بنابر ادعای فدراسیون فوتبال ایران، شركت آدیداس اعلام كرده ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی به صورت برچسب (چاپی) مانع كاركرد صحیح پیراهن و خروج عرق از پیراهن های اعضای تیم ملی فوتبال و در نتیجه ایجاد مشكل برای آنها می شود.
ظهرابی خاطرنشان كرد: طرح این ادعا به آن معنا است كه اگر از چند ماه پیش، تمهیدات لازم برای درج تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی فوتبال ایران پیش بینی و به شركت آدیداس اعلام شده بود، درج تصویر در قالب خود پیراهن ممكن بود و دیگر نیازی به چاپ برچسبی این طرح نبود.
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: البته به دلیل آنكه مخالفت آدیداس به صورت كتبی به مسئولان فدراسیون فوتبال ایران اعلام نشده و بنابر نقل قول نماینده فدراسیون این مخالفت ها طی مذاكرات شفاهی در جلسات بیان شده است، موضوع مجددا از سوی سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می شود.
یوزپلنگ آسیایی گونه ای در خطر انقراض است و چون زیستگاه این حیوان ارزشمند فقط در ایران باقی مانده از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی می گویند.
با توجه به اهمیت موضوع و با هدف ایجاد شناخت و حساسیت بیشتر نسبت به حفاظت از این گونه ارزشمند سازمان حفاظت محیط زیست با همكاری وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در دولت یازدهم تلاش كرد تا نقش یوز بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال كشور نقش ببندد كه مورد موافقت فیفا نیز قرارگرفت اما در بازی های پیش روی جام جهانی این نقش از روی لباس تیم ملی حذف شد.
علمی 9014**1055