۲۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۴۷
کد خبر: 82890493
۰ نفر
ایران بهترین اقلیم را برای كشت كلزا دارد

مهاباد- ایرنا- كارشناس توسعه كشت كلزای شركت ' اورالیس' فرانسه با اشاره به اینكه ایران بهترین اقلیم را برای كشت كلزا دارد، گفت: ایران به ارقام و زراعت جدید نیازمند است.

'سندرین لگرو ( Sandrin Lagros) ' به همراه هیاتی از كارشناسان وزارت جهاد كشاورزی روز چهارشنبه از مزارع 100 هكتاری كلزای میاندوآب بازدید كرد و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: كلزا یكی از آن ارقام جدید به شمار می رود و كشت آن در تناوب با گندم و جو مفید است.
وی با تاكید بر اینكه روند كشت ممتد گندم می تواند اثرات مخربی روی عملكرد این محصول داشته باشد، اظهار كرد: آذربایجان غربی نیز ظرفیت قابل توجهی در كشت كلزا دارد.
وی هدف از این بازدید را بررسی وضعیت مزارع كلزا در میاندوآب اعلام كرد كه با استفاده از بذرهای فرانسوی كشت شده است.
وی با ابراز خرسندی از اینكه كشت كلزا در آذربایجان غربی موفقیت آمیز بوده است، افزود: مزارع كلزا در میاندوآب همسطح با مزارع كلزا در اروپاست.
وی همچنین افزود: با توجه به شرایط دریاچه ارومیه و كمبود آب در ایران، كشت محصول كلزا بهترین روش برای مقابله با كم‌آبی است به طوری كه این محصول یك چهارم چغندرقند كه از محصولات اصلی آذربایجان غربی است، نیاز آبی دارد.
سرپرست مدیریت زراعت سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: امسال كشت كلزا در سایه برگزاری كلاس های ترویجی، آموزشی، مساعدت های فنی و مالی به كلزاكاران، توزیع بذر و خرید تضمینی این محصول در میاندوآب افزایش یافته است.
به گفته وی در سال زراعی گذشته با تلاش كشاورزان، 263 هكتار از اراضی زراعی این شهرستان به زیر كشت كلزا رفت و 350 تن كلزا از مزارع این شهرستان برداشت شد.
دیانتی اظهار كرد: در سال گذشته برداشت 438 تن از این محصول پیش بینی شده بود اما در اثر سرما، یخبندان و خشكسالی تعدادی از مزارع این شهرستان دچار خسارت شد.
وی ادامه داد: چهار هزار هكتار از اراضی كشاورزی آذربایجان غربی به كشت كلزا اختصاص یافته كه نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.
علی عیدی افزود: امسال از اراضی كشاورزی استان 10 هزار تن كلزا برداشت می شود و امید است سطح زیر كشت كلزا در استان افزایش یابد تا در این زمینه نیز به خودكفایی برسیم.
به گزارش ایرنا، كلزا با نیاز آبی كم، محصول بسیار مناسبی برای قرار گرفتن در تناوب زراعی با غلات است و نقش كلیدی در اصلاح الگوی كشت و برقراری تناوب زراعی دارد.
كلزا به دلیل كودپذیر بودن نقش موثری در افزایش عملكرد محصول بعد از خود دارد و بازگشت بقایای گیاهی كلزا به خاك موجب تقویت عناصر غذایی آن می شود.
پایداری تولید گندم، كاهش مصرف آب كشاورزی، اصلاح الگوی زراعی در منطقه، اصلاح خاك های زراعی و كاهش وابستگی به واردات روغن از دیگر مزایای كشت كلزاست.
3093/3072/9871