۲۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۵
کد خبر: 82890264
۰ نفر
مردان كم خونی را جدی بگیرند

تهران-ایرنا- سرطان روده بزرگ (كولون) چهارمین سرطان شایع در مردان ایرانی است. مراحل اولیه این سرطان با علایمی از جمله كم خونی و خستگی همراه است كه با دانستن آنها می توان این بیماری را شكست داد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری وب مِد (WedMD) آمریكا؛ ممكن است علایم اولیه سرطان روده بزرگ با بیماری هایی مانند هموروئید، كولیت اولسراتیو (نوعی بیماری التهابی روده)، زخم یا بیماری كرون (یكی دیگر از بیماری های التهابی روده) مشترك باشد. به هرحال مشاهده چنین علایمی باید جدی گرفته شود.
معمولا علایم سرطان روده بزرگ در مردان دیرتر ظاهر می شود و بیمار زمانی از شرایط خود مطلع می شود كه بیماری پیشرفت كرده است. علایم اولیه زمانی مشاهده می شود كه بیماری به دیواره روده نفوذ می كند و معمولا منجر به خونریزی می شود. گاهی اوقات خونریزی نیز با چشم تشخیص داده نمی شود و حتما باید در آزمایش های مدفوعی تحت میكروسكوپ تشخیص داده شود. زمانی كه سرطان گسترش می یابد، توسط گره های لنفی می تواند باعث متاستاز در مغز، كبد و ریه شود.
به گفته دكتر رضا ملك زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، بر اساس نتایج گزارش ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت ایران، بروز سالانه سرطان معده با 21.5 مورد در 100 هزار نفر، سرطان پوست با 20.5 در 100 هزار نفر، سرطان پروستات با 18.5 مورد در 100 هزار نفر، روده بزرگ، با 16.5 مورد در 100 هزار نفر و سرطان مثانه با 14.3 در 100 هزار نفر در سال شایع ترین سرطان ها در میان مردان ایرانی هستند.
سابقه خانوادگی، ابتلا به پولیپ، رژیم غذایی كم فیبر، چاقی و اضافه وزن، كم تحركی، دیابت، سیگار و مصرف چربی از جمله مهمترین عوامل خطر این عارضه هستند. در ادامه مهمترین نشانه های سرطان روده ذكر شده است.

-وجود خون در مدفوع
وجود خون در مدفوع مهمترین نشانه بیماری است، ولی همان طور كه گفته شد می تواند قابل مشاهده نباشد و نیازمند بررسی آزمایشگاهی است. مشاهده خون در لباس زیر را جدی بگیرید.
-تغییر در اجابت مزاج
مشكلات روده ای گاه به گاه و با توجه به نوع تغذیه بسیار عادیست؛ اما بی نظمی ها مداوم می تواند نشانه بیماری باشد. سرطان كولون بر تمام روده تاثیر می گذارد، ولی سرطان ركتال معمولا بخش پایینی روده را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولا سرطان بخش پایینی روده با اسهال مكرر، یبوست یا بی اختیاری مدفوع همراه است
-خستگی بیش از حد
خستگی علایم متفاوتی دارد، ولی در عین حال می تواند نشانه خیلی از امراض باشد. اگر با مشكلاتی مانند بی خوابی، احساس افسردگی و كمبود انرژی و خستگی مزمن مواجهید، مراجعه به پزشك توصیه می شود.
-كم خونی بی دلیل
كم خونی یكی از مهمترین دلایل خستگی است؛ ولی این امر در مردان نسبتا غیر معمول است. پس در صورت كم خونی و خستگی مداوم مراجعه به پزشك ضروری است.
-كاهش وزن سریع و بی دلیل
كاهش وزن بی دلیل نشانه خوبی نیست و در هر صورت باید بررسی شود.
-انسداد روده
در صورت رشد تومور، دفع مدفوع با مشكل مواجه می شود و گاهی می تواند منجر به انسداد كامل روده شود. درد شدید شكم یكی از مهمترین علایم این حالت است. معمولا دفع دردناك نیز در این حالت دیده می شود. كاهش قطر مدفوع نیز یكی از شایع ترین علامت های انسداد روده است.
علاوه بر موارد مذكور، اسهال، یبوست، بی اختیاری مدفوع، كاهش حجم مدفوع،‌ عدم احساس تخلیه كامل، تیرگی مدفوع، ایجاد نفخ مداوم، ضعف، كاهش اشتها، تنگی نفس، حالت تهوع، استفراغ، عفونت های ادراری مداوم، افزایش سایز كبد، زرد شدن پوست، تورم غدد لنفاوی و درد شكم، باسن یا پا علایمی هستند كه باید جدی گرفته شوند.
روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است. در این بخش از روده، آب و نمك ضایعات غذا خارج می شوند و ضایعات آماده دفع می شوند. سرطان روده بزرگ از رشد غیر قابل كنترل سلول ها ناشی می شود. معمولا اولین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای كوچك به نام پولیپ های آدنوماتوز است كه در دیواره داخلی روده بزرگ تشكیل می شوند. ممكن است این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریكاست.
علمی (6) ** 9259**1440