۲۹ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۵
کد خبر: 82889801
۰ نفر
حجتی: تعرفه واردات برنج همچنان 26 درصد است

تهران- ایرنا- وزیر جهاد كشاورزی در مورد كاهش تعرفه واردات محصولات كشاورزی گفت: تعرفه واردات برنج به پنج درصد كاهش نیافته است و همچنان با عوارض 26 درصدی انجام می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمود حجتی» امروز (چهارشنبه) در پاسخ به سوال نماینده مردم لنگرود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی افزود: یكی از دغدغه های اصلی مسوولان بخش كشاورزی، تولید پایدار و اقتصادی محصولات است تا بتواند بازار خود را داشته باشد.
وی با بیان اینكه ماندن محصولات روی دست كشاورز یكی از دغدغه های ماست، گفت: ممكن است اتفاقاتی در كشور رخ دهد كه با بعضی از آنها موافق و با بعضی از آنها مخالف باشیم اما سیاست حمایت از كشاورزان را همواره دنبال كرده و می كنیم.
وزیر جهاد كشاورزی در مورد تعرفه واردات برنج كه مورد سوال نماینده لنگرود بود، ادامه داد: عده ای از همكاران دنبال این بودند كه تعرفه واردات برنج پنج درصد شود و شاید این تعرفه ابلاغ هم شد اما همان زمان مخالفت كردیم و نگذاشتیم برنجی با تعرفه پنج درصد وارد كشور شود.
حجتی تصریح كرد: برنج امروز با تعرفه 26 درصد وارد كشور می شود و در این دوره هیچ وقت كمتر شده است.
وی با یادآوری افزایش قیمت برنج های خارجی كه به نوعی حمایت از برنج های داخلی را به همراه دارد، گفت: برنج در ابتدای دولت یازدهم با دلار یك هزار و 226 تومان وارد می شد و بعد از آن با دلار 2 هزار و 500 تومانی؛ امروز تعرفه واردات برنج 26 درصد و نرخ دلار تخصیصی برای آن 4 هزار و 200 تومان است.
وزیر جهاد كشاورزی با تاكید بر اینكه بخشی از برنج مورد نیاز كشور به دلیل پاسخگو نبودن برنج داخلی باید از خارج تامین شود، گفت: قیمت برنج خارجی در سال های اخیر در كشور رشد بی رویه ای داشته كه به نوعی حمایت از برنج داخلی است.
حجتی خاطرنشان ساخت: با توجه به بازار، تقاضا و ارزیابی انبارها، محدودیت هایی زمانی نیز برای واردات برنج اعمال می شود؛ البته اصرار داریم تولید داخلی در 2 استان شمالی و به طور محدود در استان گلستان افزایش یابد و تقاضای موثر برای آن نیز وجود داشته باشد.
وی با بیان اینكه برای حمایت از تولیدكنندگان برنج یك تدبیر تكمیلی نیز اتخاذ شده است، گفت: در این ارتباط یك قیمت توافقی برای برنج داخلی اعلام كردیم كه اگر كسی محصول روی دستش مانده و نتوانسته آن را عرضه كند، ما آن را خریداری كنیم.
وی خاطرنشان ساخت: در اغلب تعرفه ها، هم نرخ ارز آزاد شد و هم تعرفه ها افزایش یافت.
وزیر جهاد كشاورزی با تاكید بر اینكه دیوار تعرفه تا حدی می تواند بالا برود، افزود: وقتی از حد مجاز بالا رفت تبدیل به قاچاق می شود.
وی با بیان اینكه برخی از محصولات كشاورزی در زنجیره تولیدند، گفت: بخشی از این تولیدات در ارتباط با وزارت جهاد كشاورزی و بخشی به وزارت صنعت مربوط می شود.
وی توضیح داد: برای نمونه، نمی توان برای پنبه هر تعرفه ای كه دلمان خواست قرار دهیم و قیمت گذاری كنیم چون این محصول را باید صنعت نساجی بخرد؛ بنابراین در كمیسیون ماده یك مقررات واردات و صادرات توافق كردیم متولیان صنعت با تعرفه 10 درصد پنبه وارد كنند.
حجتی ادامه داد: اما این تعرفه به شرطی بود كه بخش صنعت پنبه داخل را به قیمت تضمینی بخرد تا زنجیره تولید به مسیر خود ادامه دهد؛ اگر پنبه در صنعت نساجی وارد شود اما به دلیل قیمت بالا پس زده شد هم كالای تولیدی فروش نمی رود و هم مشكلات صنعت نساجی دوچندان می شود.
وی تاكید كرد: با توجه به این ملاحظات تلاش كردیم محصول كشاورزی به فروش برسد و برای هر كدام طرحی را در نظر می گیریم.

** گندم مخلوط با ماسه نخریدیم
وزیر جهاد كشاورزی در ادامه درباره فروش گندم مخلوط شده با ماسه بادی، گفت: گفته می شود این گندم خریداری شده ماسه بادی دارد؛ اگر این گندم خریداری شده بود كه دیگر شاهد این جنجال ها نبودیم.
وی ادامه داد: متخلفی گندم را از كشاورز خریده و با ماسه بادی آغشته و سعی كرده به مركز خرید بدهد؛ این مركز براساس دستورالعمل ها این محصول را نخریده است؛ متخلف غوغا و هرج و مرج ایجاد كرده سپس با حضور نیروی انتظامی شخص تمكین كرده است.
وزیر جهاد كشاورزی گفت: همه این اتفاقات ضبط و در فضای مجازی نیز منتشر شده است؛ باید از این برخورد با متخلف تقدیر و تشكر كرد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9189**9132 ** 2025** 2023