هشت فروند هواپیمای ATR72 در سال 2018 تحویل ایران ایر می شود

تهران - ایرنا - قائم مقام سابق وزیر راه و شهرسازی در اموربین الملل گفت: در سال 2018 كمپانی ای. تی. آر هشت فروند از هواپیماهای ATR72 سری 600 را تحویل ایران ایر می دهد.

اصغر فخریه كاشان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق قراردادی كه ایران ایر با شركت ایرباس منعقد كرده در صورتی كه ما بتوانیم در سال 2018 پیش پرداخت های خود را به ایرباس پرداخت كنیم سه فروند هواپیمای ایرباس نیز در این سال تحویل ایران ایر خواهد شد.
وی با اشاره به قرارداد ایران ایر با شركت هواپیما سازی بوئینگ گفت: قرارداد ما با بوئینگ تغییری نكرده اما به علت تصمیمات روزانه ترامپ ما ناچاریم به نحوی عمل كنیم كه پرداخت های ما با هیچ ریسكی و یا مشكلی مواجه نشود.
فخریه كاشان بیان كرد: طبق قراردادی كه بین شركت ایران ایر و بوئینگ منعقد شده در سال 2018 باید این شركت سه فروند هواپیما به ایران ایر تحویل دهد بشرطی كه ما بتوانیم وجه خود را به بوئینگ پرداخت كنیم و این در تعهدات شركت بوئینگ است.
قائم مقام سابق وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل یادآورشد: هم اكنون با مقامات شركت بوئینگ در حال مذاكره هستیم تا با انجام برخی تغییرات در قرارداد ایران ایر بتواند در سال جاری میلادی سه فروند هواپیمای خود را تحویل گیرد.
وی با اشاره به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته ای و برجام تاكید كرد: اگر دولتمردان امریكایی در تحویل هواپیماهای بوئینگ به ایران محدودیتی ایجاد كنند این برخلاف برجام است.
به گزارش ایرنا، با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های ظالمانه و با امضای قرارداد خرید 200 فروند هواپیما توسط ایران ایر با شركت های ایرباس، بوئینگ و ATR، تاكنون سه فروند هواپیمای ایرباس و هشت فروند هواپیمای ATR72 سری 600 وارد كشور شده و هم اكنون شركت ای. تی. آر آماده تحویل نهمین و دهمین هواپیمای ATR72 سری 600 به ایران است.
در پی توافق برجام و لغو تحریم ها قرارداد خرید 20 فروند هواپیمای ATR72 سری 600 بین هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ' هما ' و شركت ایتالیایی - فرانسوی ATR به امضا رسید.
نخستین هواپیمای ATR72-600 در سال 2010 تحویل مشتری شد و این هواپیما منطبق با آخرین تكنولوژی و جدیدترین سیستم های رفاهی و ایمنی در صنعت هواپیمایی جهان است كه هم اكنون این هشت فروند ای. تی. آر در ناوگان هوایی ایران ایر در مسیرهای كوتاه در حال پرواز است.
مدل سفارشی ایران ایر قادر است 70 نفر را تا مسافت 1528 كیلومتر جا به جا كند و به خاطر استفاده از موتورهای ملخی بسیار كم مصرف، ایمن و پیشرفته هزینه های عملیاتی آن به شدت پایین و مقرون به صرفه است.
این هواپیما قادر است در تمام شرایط جوی پرواز كند و به دلیل مجهز بودن كابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته امكان فرود در سخت ترین شرایط جوی را نیز دارد.
این مدل و مدل های قبلی سالیان زیادی است كه در كشورهای مختلف دنیا از آمریكا و قلب اروپا تا خاور دور مورد استفاده شركت های مختلف هوایی قرار گرفته و ایران ایر در تلاش است بخشی از ناوگان كوتاه برد خود را با این هواپیماها نوسازی كند.
لزوم توجه به قابلیت پرواز در هر شرایط جوی با توجه به چهار فصل بودن كشورمان حقیقتی غیر قابل انكار است و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن تمام مسایل فنی، اقتصادی و صنعتی این هواپیماها را برای ناوگان خود انتخاب كرده است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1108**6075