محصولات كشاورزی گواهی شده زنجان نیازمند تامین بازار است

زنجان – ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان زنجان گفت: تامین بازار مناسب برای عرضه محصولات كشاورزی گواهی شده موضوع بسیار مهمی است كه مدیریت و برنامه ریزی خاصی را می طلبد.

به گزارش ایرنا، ربابه شب خیز روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: استان زنجان به عنوان نمونه كشوری تولید محصولات گواهی‌شده معرفی شده و در این خصوص برای فراهم كردن زیر ساخت ها طی سال های گذشته با جدیت تمام برنامه ریزی و مجموعه اقدامات موجب تولید این محصولات در استان و استقبال بسیار خوب كشاورزان شده است.
وی با بیان اینكه استان زنجان از ظرفیت های بسیار بالایی در زمینه تولید محصولات گواهی شده برخوردار است یادآوری كرد: میزان مصرف سم برای این نوع محصولات كشاورزی پایین است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان زنجان ادامه داد: شرایط اقلیمی حاكم بر استان فرصت چندانی برای فعالیت آفات و بیماری های گیاهان نداده و این مساله موجب كاهش مصرف سموم در تولید محصولات كشاورزی شده است.
به گفته شب خیز، كارشناسان شبكه های مراقبت نیز طی سال های گذشته در ارایه آموزش‌های مختلف به بهره برداران به منظور كاهش مصرف سموم در محصولات تولیدی همت و تلاش بسیاری كرده اند.
وی اظهاركرد: برای به نتیجه رسیدن طرح تولید محصولات گواهی شده در استان زنجان و اعطای نشان حد مجاز آلاینده ها توسط استاندارد به منظور ثبت محصول تولیدی به عنوان محصول گواهی شده با موانع و مشكلات بسیاری مواجه بودیم كه برای رفع این موانع و اجرای موفق طرح همت و تلاش بی وقفه ای انجام شد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان زنجان گفت: در سال زراعی جاری نیز تولید و تامین بازار مناسب محصولات گواهی شده در استان با جدیت انجام می شود.
شب خیز یادآوری كرد: انجمن خیریه مهرانه نیز ایجاد بازارچه ای برای عرضه محصولات كشاورزی گواهی شده را در دستور كار دارد و علاوه بر این شركت هایی در سطح كشور و استان زنجان نیز در این بخش شروع به فعالیت كرده اند.
به گزارش ایرنا، سال گذشته با اعطای یكهزار و 800 مورد كد 16 رقمی به محصولات مختلف، بیش از 65 هزار تن محصول نظارت شده در استان زنجان تولید و روانه بازار شد.
كد 16 رقمی به محصولاتی اعطا می شود كه بر صفر تا 100 تولید محصول توسط كلینیك های گیاه پزشكی و كارشناسان به طور دقیق نظارت شود و این محصولات در بسته بندی های خاصی كه مشخصات محصول از جمله كد مربوط به كلینیك نظارت كننده و كد كشاورز تولید كننده بر روی آن درج شده است، در بازار عرضه می شود.
7325/6085