30هزار میلیارد ریال وام اشتغال روستایی پرداخت شد

یاسوج -ایرنا- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: 30 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی روستایی از محل صندوق توسعه ملی توسط چهار بانك عامل كشاورزی، پست بانك، توسعه تعاون، و صندوق كارآفرین امید پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، سید ابوالفضل رضوی سه شنبه شب در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی كهگیلویه وبویراحمد افزود: افزون بر 15 هزار میلیارد ریال از این میزان توسط بانك كشاورزی و در 2 مرحله پرداخت شده است.
وی تصریح كرد: پست بانك ،صندوق كارآفرینی امید و بانك توسعه تعاون نیز هر كدام به ترتیب و در 2مرحله پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی پرداخت كرده اند.
وی گفت: این میزان اعتبار ظرف 6ماه گذشته تاكنون به متقاضیان و طرح های قابل توجیه اقتصادی در روستاها و مناطق عشایری كشور پرداخت شده ست.
رضوی سهم استان كهگیلویه وبویراحمد از مجموع 120 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در كشور را افزون بر سه هزار و 460 میلیارد ریال ذكر كرد.
وی تاكید كرد: 400 میلیارد ریال از این میزان توسط بانك سینا و سه هزار و 60 میلیارد ریال نیز در قالب اشتغال فراگیر روستایی به این استان اختصاص یافته است.
وی با اشاره به برخی شرایط اعطای تسهیلات اشتغال روستایی گفت: وام های اشتغال روستایی به روستاها، مناطق عشایری و شهرهای زیر 10 هزار نفر پرداخت خواهد شد.
رضوی یادآور شد: سقف وام های پرداختی در بانك های عامل بین 60 تا 150 میلیارد ریال است.
وی گفت: وام های تا سقف 60 میلیارد ریال توسط كمیته فنی استان ها و بالاتر از آن نیز نیازمند تایید كمیته فنی در كشور است.
رضوی تاكید كرد: سهم هر بخش از بخش های كشاورزی، صنعت، معدن، گردشگری، كارآفرینی دانش بنیان و صنایع دستی مشخص شده كه بخش كشاورزی با 45 درصد بالاترین سهم را از این میزان اعتبارات دارد.
وی افزود: نرخ كارمزد این تسهیلات برای هر واحد تولیدی سرمایه گذاری در روستاها و عشایر مرزنشین چهار درصد، در سایر روستاها و مناطق عشایری 6 درصد و برای شهرهای زیر 10 هزار نفر و البته با وام های در قالب سرمایه در گردش 10 درصد است.
رضوی ادامه داد: 70 درصد تسهیلات اشتغالزایی در مرحله نخست به استان ها ابلاغ شده كه در صورت جذب كامل آنها 30درصد باقی مانده نیز به این استان ها ابلاغ خواهد شد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: در صورت جذب نشدن این میزان 70درصد تا پایان تابستان سال جاری 30درصد باقی مانده به استان دیگری كه عملكرد مطلوب تری از حیث جذب منابع و انعقاد قرارداد با بانك های عامل را داشته اختصاص خواهد یافت.
وی گفت: بازپرداخت وام های سرمایه در گردش روستایی و شهری 18 ماهه خواهد بود و برای روستاها و عشایر كشور نیز 2سال نخست دوره ساخت، سال سوم دوره مشاركت یا تنفس و از سال چهارم نیز به مدت 6 سال بازپرداخت وام سرمایه گذاری آغاز خواهد شد.
رضوی اظهار داشت: هرمتقاضی نیز حدود یك ماه باید نسبت به تامین وثیقه و ضمانت نامه اقدام كند.
رضوی تصریح كرد: با توجه به تاكید رئیس جمهوری و اهتمام ویژه دولت در حوزه اشتغال هیچ گونه محدودیتی برای پرداخت وام اشتغال روستایی و عشایری در كشور وجود ندارد.
رضوی به منظور شركت در جشنوراه روستایی و عشایری ، امضای تفاهم نامه و مشاركت در امر محرومیت زدایی از روستاهای محروم استان و شركت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی به كهگیلویه وبویراحمد سفر كرده است.
3016/1662

سرخط اخبار اقتصاد