۲۸ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۲
کد خبر: 82889125
۰ نفر
صدری افشار فرهنگ نویس پیشكسوت درگذشت

تهران - ایرنا - غلامحسین صدری افشار نویسنده، مترجم، پژوهشگر و فرهنگ‌نویس پیشكسوت در سن 84 سالگی دار فانی را وداع گفت.

مدیرمسئول انتشارات فرهنگ معاصر روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تایید خبر درگذشت صدری افشار اظهار كرد: مرحوم صدری افشار امروز بر اثر بیماری روده بدرود حیات گفت.
داود موسایی با بیان اینكه طبق سفارش آن مرحوم، مراسم تشییع وی ساده برگزار خواهد شد، ادامه داد: بر همین اساس از اعلام ساعت و روز مراسم تشییع معذورم اما مراسم ختم روز جمعه 31 اردیبهشت ماه ساعت 14 تا 15:30 در فرهنگسرای ابن سینا واقع در شهرك غرب مقابل بیمارستان بهمن برگزار می شود.
صدری افشار متولد 1313 در ارومیه بود كه انتشار آثار خود را از سال ۱۳۲۷ هجری شمسی در تبریز آغاز و 12 سال بر روی تاریخ علم مطالعه كرد، وی كار فرهنگ‌نویسی را از سال ۱۳۴۵ در بنیاد فرهنگ ایران آغاز كرد و از سال ۱۳۴۵تا 1348 با ماهنامه‌ سخن علمی همكاری داشت.
مرحوم صدری افشار از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۹ در وزارت علوم كار می‌كرد و مسئول انتشارات علمی بود.
از جمله تالیفات این نویسنده و مترجم فقید می‌توان به «تاریخ در ایران» كتابفروشی ابن سینا ۱۳۴۵، سرگذشت سازمان‌ها و نهادهای علمی و آموزشی در ایران، وزارت فرهنگ وآموزش عالی (۱۳۵۰)، فرهنگ معاصر اعلام، فرهنگ معاصر فارسی، فرهنگ معاصر كوچك فارسی، فرهنگنامه فارسی ۳ جلدی اشاره كرد.
برخی از آثار ترجمه وی «كاكل طاووس» (ریشه‌های غیراروپایی ریاضیات)، انگلیسیان در ایران،مطالعه تاریخ ریاضیات و تاریخ علم و گفتارها در تاریخ علم است.
فراهنگ**1880