جهاد كشاورزی لرستان نسبت به سرمازدگی باغات هشدار داد

خرم آباد - ایرنا - مدیر باغبانی سازمان جهاد كشاورزی لرستان گفت: احتمال وقوع سرمازدگی و ایجاد خسارت در باغات مثمر لرستان وجود دارد كه لازم است باغداران آمادگی كامل را برای مقابله با این پدیده داشته باشند.

به گزارش ایرنا هادی سپهوند روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینكه تاكنون گزارش‌ های قابل ‌توجهی از سرمازدگی باغات در استان لرستان گزارش نشده است، افزود: براساس اطلاعیه ‌ها و اخطاریه‌ های پی ‌در پی هواشناسی لرستان مبنی بر افت محسوس دما و به زیر صفر رسیدن كمینه دما در بیشتر نقاط استان لرستان به ‌ویژه در مناطق شمالی و شرقی استان، احتمال وقوع سرمازدگی و ایجاد خسارت در باغات مثمر وجود دارد.
وی با تاكید بر لزوم آمادگی كامل باغداران برای مقابله با این پدیده اظهار كرد: با توجه به صادر شدن به ‌موقع اخطاریه‌ ها از طرف هواشناسی استان، این موضوع از طرف سازمان جهاد كشاورزی و همه مدیریت ‌ها و مراكز جهاد كشاورزی در سطح شهرستان‌ ها، بخش‌ ها، دهستان ‌ها و روستاها به باغداران اطلاع‌ رسانی شده است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد كشاورزی لرستان افزود: باغداران برای اینكه بتوانند میزان سرما را در باغات خود كنترل و یا خسارت احتمالی وارده در اثر پدیده سرمازدگی را به حداقل ممكن برسانند باید تحت هر شرایطی دمای هوا را در محدوده و اطراف باغ خود افزایش دهند.
وی گفت: باغداران با ایجاد آتش در محدوده باغ خود می توانند از كاهش شدید دما در محیط باغ جلوگیری كنند.
طبق اطلاعیه هواشناسی لرستان، با خروج سامانه بارشی از جو منطقه برای امشب كاهش دمای كمینه در اغلب مناطق به ویژه مناطق سردسیر و كوهستانی (شمال و شرق استان) استان پیش بینی می شود.
در این اطلاعیه آمده است: انتظار می رود دمای هوا در شهرستان های دلفان، سلسله، الیگودرز و ازنا به زیر صفر درجه برسد.
این اطلاعیه می افزاید: برای فردا شب در مناطق شرقی استان ماندگاری هوای سرد پیش بینی می شود لذا به كشاورزان، دامداران و باغداران توصیه می شود تمهیدات لازم را در راستای كاهش خسارات احتمالی به عمل آورند.
به گزارش ایرنا استان لرستان یكی از مناطق مستعد احداث باغات مثمر و تولید انواع میوه در سطح كشور است كه بیش از 45 هزار هكتار باغ مثمر از انواع درختان میوه دارد و تولید سالانه انواع میوه در این استان بیش از 235هزار تن است.
3022