۲۸ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۲
کد خبر: 82888796
T T
۰ نفر
دفاع اروپا از توافق هسته ای و شكست E3 در تحریم ایران

تهران-ایرنا- سه كشور فرانسه، آلمان و انگلیس (E3) در نشست روز دوشنبه وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا در لوكزامبورگ، نتوانستند درباره جلب حمایت از اعمال تحریم ایران به بهانه های دیگری به غیر از برنامه هسته ای توفیقی كسب كنند؛ موضوعی كه رسانه های غربی نیز بر آن اذعان كرده اند.

به گزارش ایرنا، تلاش سه كشور اروپایی برای جلب حمایت از تحریم ایران در حوزه های دیگری به غیر از توافق هسته ای در حالی در نشست روز دوشنبه اتحادیه اروپا شكست خورد كه رسانه های غربی به اتفاق تصدیق كردند بیشتر كشورهای اروپایی از توافق هسته ای قویا دفاع كردند.
آلمان، انگلیس و فرانسه پیشتر نیز به بهانه ترغیب آمریكا به حفظ برجام برای تحریم 15شخص و نهاد ایرانی پیشنهاد داده بودند كه با مخالفت بسیاری از كشورهای اتحادیه اروپا مواجه شد.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا 22 اردیبهشت ماه امسال قرار است تصمیم خود را در باره تعلیق تحریم های هسته ای ایران اعلام كند. وی دی ماه سال گذشته بار دیگر مجبور شد تایید تعهدات ایران در موضوع برجام و ماندن در این توافق جهانی را اعلام كند اما برای ادامه حیات برجام چهار شرط گذاشت: «بازرسی از همه سایت‌های ایرانی مورد نظر بازرسان بین‌المللی، تضمین به عدم نزدیك شدن به سلاح هسته‌ای، همیشگی بودن برجام و محدودیت برنامه موشك‌های دوربرد ایران».
آژانس بین المللی انرژی اتمی تاكنون 10 بار پایبندی ایران به توافق راتایید كرده است و این تایید تلاش های آمریكا را برای خروج از این توافق و همسوشدن متحدانش دشوار كرده است.
روزنامه فایننشال تایمز ضمن تایید تحقق نیافتن اهداف كشور فرانسه انگلیس و آلمان برای تحریم ایران در نشست روز دوشنبه نوشت: این سه كشور و اتحادیه اروپا بعد از درخواست ترامپ برای «اصلاح» توافق و تهدید به خروج ازآن كمتر از سه یك ماه وقت دارند. انتظار میرود «امانوئل مكرون» رئیس جمهوری فرانسه، «آنگلا مركل» صدر اعظم آلمان در دیدار هفته آتی از واشنگتن درباره حفظ توافق اعمال نفوذ كنند.
حامیان توافق گفته اند كه هنوز ممكن است درباره اقدامات تنبیهی در هفته های آتی تصمیم گیری شود.ایتالیا و برخی دیگر كشورهای اتحادیه اروپا نگران آن هستند كه تحریم های پیشنهادی كه به رای قریب به اتفاق اعضا نیاز دارد توافق را بیش از پیش به خطر بیندازد.
این روزنامه به نقل از یك دیپلمات (نامش فاش نشده) گفت: «ما نمی خواهیم توافق را نابود كنیم. اما از سوی دیگر، نگرانی E3 را درباره نقش ایران در سوریه و دیگر كشورهای منطقه درك می كنیم»
این رسانه انگلیسی افزود: تحریم ها ضرورتا به انتقادهای ترامپ درباره توافق از جمله تاكید وی بر ضرورت سازوكار نظارتی قوی تر درباره تعهد ایران به توافق و خواسته هایش درباره بند موسوم به «غروب» پاسخ نمی دهد.
اما آلمان، انگلیس و فرانسه به دنبال آن هستند كه به رئیس جمهوری آمریكا نشان دهند كه در رفع نگرانی هایش درباره ایران جدی هستند.
فایننشال تایمز افزود: «فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تحریم های پیشنهادی در خصوص نقش ایران در سوریه گفت كه درباره «موثر و مناسب بودن» چنین اقداماتی اكنون توافقی بین اتحادیه اروپا وجود ندارد.
حامیان توافق هسته ای می گویند ممكن است شكست توافق در اجماع بر سر تحریم های جدید هنوز پایان نیافته باشد و درباره اقداماتی تا قبل از 22 اردیبهشت تصمیم گیری شود.
فایننشال تایمز افزود: چالش مهم سه كشور فرانسه، آلمان وانگلیس رفع نگرانی های ترامپ در خصوص بند«غروب» است؛ زمانی كه بعضی از محدودیت‌های اعمال شده بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران برداشته می شود. دیپلمات های اتحادیه اروپا چنین استدلال می كنند كه تغییر یكجانبه چنین شروطی، نقض توافق خواهد بود كه روسیه و چین هم آن را امضا كرده اند و به تایید شورای امنیت رسیده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس و فرانس پرس نیز در گزارش های خود عنوان كردند كه اتحادیه اروپا از توافق هسته ای ایران حمایت كرد و تحریم جدیدی در كار نیست.
آسوشیتد پرس تصدیق كرد: اتحادیه اروپا قویا از توافق هسته ای تاریخ سال 2015 دفاع و از اعمال تحریم های جدید خودداری كرد.
این خبرگزاری خاطرنشان كرد، موگرینی تلاش كرد بین تعهد ایران به توافق هسته ای و دیگر اقداماتی كه آمریكا و اتحادیه اروپا مخالف آن هستند، تمایز روشنی قائل شود.
مسئول اتحادیه اروپا به نمایندگی از 28 كشور عضو اتحادیه اروپا تاكید كرد: یك مساله برای همه ما روشن است. ما می خواهیم توافق هسته ای را حفظ كنیم و شاهد تعهد كامل همه طرف های این توافق به همه تعهدات توافق باشیم.
خبرگزاری فرانسه نیز در بازتاب نشست روز دوشنبه گزارش داد: وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه گرد هم آمدند تا درباره چگونگی قانع كردن آمریكا به خودداری از خارج كردن آمریكا از توافق هسته ای ایران گفت و گو كنند اما از اعمال تحریم های جدید علیه تهران خودداری كردند.
فرانس پرس نوشت: اتحادیه اروپا امیدوار به حفظ توافق هسته ای ایران است و آن را بهترین راه برای توقف دستیابی ایران به بمب هسته ای قلمداد می كند.
این خبرگزاری افزود: «امانوئل مكرون» رئیس جمهوری فرانسه و «آنگلا مركل» صدر اعظم آلمان به طور جداگانه قبل از 12 مه از واشنگتن دیدار می كنند تا بر ترامپ درباره این مساله اعمال نفوذ كنند.
روزنامه اكسپرس انگلیس به نقل از یك دیپلمات كه نامش فاش نشده نوشت «بعید به نظر می رسد كه درباره تحریم های جدید تا ضرب الاجل تعیین شده توسط ترامپ (22 اردیبهشت) توافقی حاصل شود.
یك دیپلمات دیگر از كشوری كه بر اساس این گزارش مخالف پیشنهاد سه كشور درباره تحریم ایران است تاكید كرد كه كشورهای اتحادیه اروپا نمی خواهند توافق را نابود كنند.
اروپام**9158 ** 1908

سرخط اخبار جهان