۲۸ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۲:۲۵
کد خبر: 82888339
۰ نفر
مركز آموزش زبان فارسي‌ در اسپانيا افتتاح شد

مادريد- ايرنا- مركز آموزش زبان فارسي‌ خيام روز دوشنبه با همت دانشگاه علامه طباطبايي در دانشگاه نبريخاي اسپانيا افتتاح شد .

به گزارش ايرنا، «محمد حسن فدايي فرد» سفير جمهوري اسلامي ايران در اسپانيا، گفت: جمهوري اسلامي ايران و پادشاهي اسپانيا با روابط تاريخي چند صد ساله و تاريخ و تمدن بزرگ و ديرين خود، مهد دانشمندان بنام بوده است و در تاريخ تمدن، علم، فرهنگ و هنر جهان نقش موثر و ماندگار ايفا كرده ا‌ند و دو زبان فارسي‌ و اسپانيايي بستر اين تاريخ سازي بوده ا‌ند.
وي در اين مراسم كه رايزن فرهنگي‌ ايران، رئيس و برخي اساتيد دانشگاه علامه طباطبايي و جمعي از اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي مادريد حضور داشتند، با اشاره به اينكه در دو سال گذشته، تحولات قابل توجهي‌ در روابط دو كشور به وقوع پيوسته، خاطرنشان كرد كه تهران و مادريد مصمم هستند روابط را در تمام زمينه هاي فرهنگي، علمي، سياسي و اقتصادي توسعه دهند.
فدايي فرد تصريح كرد، زبان فارسي، زبان يك قوم و يا حتي يك ملت نيست بلكه ميراث مشترك انديشه ورزي بخش وسيعي از ملل مشرق زمين است، ميراثي كه دربر دارنده غني ترين گونه هاي انديشه فلسفي‌، عرفاني، زيبايي شناسي‌ كلام و لذت هاي سمعي و بصري، خط و سنن و آداب و رسوم ماندگار انساني‌، تاريخ ملت ها و شكوه توانايي انسان در بروز احساسات و افكار از طريق شعر و كلام شاعرانه است.
«حسين سليمي» رئيس دانشگاه علامه طباطبايي نيز گفت: امروز مراسم گشايش مركز ايران شناسي‌ و آموزش زبان فارسي‌ خيام در دانشگاه نبريخا را برگزار مي‌ كنيم كه اين كار با همكاري دانشگاه علامه طباطبايي اتفاق افتاد.
سليمي تصريح كرد: اين اولين مركز آموزش زبان فارسي‌ است كه در يكي‌ از دانشگاه هاي اسپانيا داير مي‌ شود و دانشگاه علامه طباطبايي به عنوان هماهنگ كننده روابط دانشگاهي ايران و اسپانيا با اين گامي‌ كه برداشت ، يك گام بلند براي گسترش فرهنگ ايراني و آموزش زبان فارسي‌ در دانشگاه اسپانيا برداشته شد.
وي خاطرنشان كرد، به رغم روابط نزديك فرهنگي‌ دو كشور ، روابط دانشگاهي ايران و اسپانيا هنوز به آن حد مطلوب نرسيده است و كرسي هاي زبان فارسي‌ در دانشگاه اسپانيايي رونق ندارند و بيشتر واحد هاي زبان فارسي، حتي در ذيل دپارتمان هاي زبان عربي‌ تدريس مي شود.
رئيس دانشگاه علامه طباطبايي گفت: گامي‌ كه اكنون برداشته شد، به نوعي جايگاه متفاوت و متمايز براي زبان و فرهنگ فارسي‌ در دانشگاه هاي اسپانيا به وجود مي‌ آورد و ما اميدواريم كه در صورت موفق شدن اين حركت، بتوانيم با همكاري دانشگاه هاي ديگر ايران و اسپانيا، كرسي ها و مراكز زبان فارسي‌ را در دانشگاه اسپانيايي گسترش دهيم.
«خواكين اسپايارگاس» معاون دانشگاه نبريخا نيز در سخناني، ضمن تشكر از حضور اساتيد دانشگاه ايراني، آمادگي دانشگاهش در آغاز هرچه زودتر همكاري ها و تبادلات علمي‌ با دانشگاه علامه طباطبايي را اعلام كرد.
وي از دانشگاه علامه طباطبايي به خاطر مساعدت در پيشبرد همكاري هاي فرهنگي‌ دو كشور و آشنايي دانشجويان اسپانيايي با فرهنگ، هنر و تاريخ تمدن ايران زمين قدرداني‌ كرد.
اسپايارگاس ضمن اشاره به اينكه دانشجويان اسپانيايي با آغاز كلاس هاي فارسي‌ مي‌ توانند فرهنگ و زبان فارسي‌ را فرا گيرند، تصريح كرد: به احتمال زياد، ما يك موسسه موازي در دانشگاه علامه طباطبايي خواهيم داشت تا دانشجويان ايراني بتوانند با فرهنگ و زبان اسپانيايي شوند .
اروپام *4*491*شبس*1613*