۲۸ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱:۱۸
کد خبر: 82888332
۰ نفر
پلیس نیجریه به هواداران شیخ زكزاكی حمله كرد

الجزیره - ایرنا - پلیس و نیروهای امنیتی نیجریه با گلوله و گاز اشك آور به هواداران و تجمع كنندگان برای آزادی «شیخ ابراهیم زكزاكی » رهبر شیعیان این كشور حمله و چند تن را زخمی كردند.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، گفته می شود برخی خیابان های ابوجا پایتخت نیجریه پر از قوطی های گاز اشك آور شده و برخی از تظاهرات كنندگان نیز به ضرب گلوله زخمی شده اند.
تارنمای خبری «دیلی پست» نیجریه به نقل از« ابراهیم موسی» رئیس مجمع رسانه ای جنبش اسلامی نیجریه نوشت، نیروهای امنیتی و پلیس پیوسته برای اعضای این جنبش مشكلات ایجاد می كنند.
وی افزود: پلیس با تجمع صلح آمیز و آرام مردم، رفتار خشونت آمیز دارد و از گاز اشك آور برای متفرق كردن مردم استفاده می كند و شماری از مردم را بدون دلیل بازداشت كرده است.
وی افزود، با وجود حملات خشن و حمله نیروهای امنیتی به تظاهرات كنندگان، اعضای این جنبش به هیچ عنوان به خشونت روی نیاورده اند و چنین اقدامات غیر قانونی موجب انصراف مردم از خواسته هایشان مبنی بر حاكمیت قانون، اجرای عدالت و آزادی شیخ زكزاكی نمی شود.
رئیس مجمع رسانه ای جنبش اسلامی نیجریه همچنین گفت، نیروهای امنیتی، تبلیغات منفی زیادی علیه این جنبش انجام داده اند در حالی كه درخواست برای آزادی شیخ زكزاكی به هیچ عنوان تهدید امنیتی نیست.
موسی تصریح كرد، شیخ زكزاكی هیچ گاه موافق اعمال خشونت آمیز نبوده و بر عكس خانه او همیشه پناهگاه مسیحیان و اقلیت ها در زمان بحران ها بوده است.
رئیس مجمع رسانه ای جنبش اسلامی نیجریه گفت، امروز شیخ زكزاكی مورد ستم واقع شده و فردا ممكن است به افراد دیگر ستم شود، به همین دلیل همه باید از مقام های نیجریه به ویژه رئیس جمهوری آن بخواهند شیخ زكزاكی، همسرش و دیگر بازداشت شدگان را آزاد كنند.
شیخ زكزاكی رهبر شیعیان نیجریه، در دسامبر 2015 در حمله ارتش نیجریه به منزلش ، زخمی، دستگیر و همراه همسرش روانه زندان شد. پیش از این خبرهایی مبنی بر وخامت حال این روحانی 65 ساله در زندان منتشر شده بود.
دادگاه نیجریه دوم دسامبر سال 2016 حكم آزادی وی را از زندان صادر كرد اما دستگاه امنیتی نیجریه از آزادی شیخ زكزاكی خودداری می كند.
خاورم **2041*شببس*1613*

سرخط اخبار جهان