۲۷ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۰۰
کد خبر: 82887966
۰ نفر
سیف: هیچ كس درصدد حذف صرافی ها از اقتصاد ایران نیست

تهران- ایرنا- رئیس كل بانك مركزی گفت: اطمینان می دهم هیچكس نمی خواهد صرافی ها را از اقتصاد ایران حذف كند بلكه معتقدیم صرافی ها نقش مهمی در اقتصاد ایران دارند.

رئیس كانون صرافان ایرانیان دیروز(یكشنبه) در گفت و گو با ایرنا اعلام كرد كه برای روشن شدن نقش صرافی ها در سیاست جدید ارزی دولت، بزودی جلسه ای با مسئولان بانك مركزی برگزار می كنند كه این دیدار امروز (دوشنبه) با حضور ولی اله سیف رئیس كل بانك مركزی در بانك مركزی برگزار شد.
سیف در این جلسه با یادآوری اهمیت تجربه صرافان به ویژه در دوره تحریم های بین المللی كه راهگشای مبادلات تجاری كشور بوده‌اند، تصریح كرد: مصالح ملی اقتضا می كند از صرافی ها حمایت كنیم؛ آنها روابط كاری ارزشمندی در سطح بین المللی دارند كه راهگشا بوده و هست.
وی خطاب به اعضای هیات مدیره كانون صرافان ایران گفت: متاسفانه امروز صحبت هایی مبنی بر اینكه بانك مركزی قصد حذف صرافی ها از فضای اقتصادی كشور را دارد شنیده می شود؛ اطمینان می دهم كه هیچكس نمی خواهد صرافی ها را از اقتصاد ایران حذف كند و برعكس معتقدیم صرافی ها نقش مهمی در اقتصاد ایران دارند و امروز این جلسه را برگزار كردیم تا با همكاری شما مدل فعالیت صرافی ها در فضای جدید را طراحی كنیم.
سیف با بیان اینكه بانك مركزی در حال تكمیل و تدوین وظایف و مدل كاری جدید برای صرافی ها در شرایط كنونی است، افزود: صرافی های مجاز همكاران نظام بانكی اند كه مسئولیت های خاصی را در تامین نیازهای اقتصادی كشور برعهده دارند و ایفای این نقش در دوره های مختلف به تجارت خارجی و ارتباطات اقتصادی كشور كمك كرده است.
به گفته رئیس شورای پول و اعتبار، اكنون و با توجه به اقدام ستاد اقتصادی دولت و بانك مركزی درخصوص تك نرخی كردن ارز، صرافی ها باید خود را با فضای جدید تطبیق دهند و متناسب با نیازها فعالیت كنند.
رئیس‌ كل بانك مركزی همچنین با یادآوری راه اندازی سامانه نیما گفت: هدف سامانه نیما تخصیص «بهینه» منابع ارزی به مصارف ارزی كشور است؛ این سامانه، بازار الكترونیكی و یك فرصت برای صرافان مجازی است كه به دنبال فعالیت قانونمند و سالم اند.
رئیس شورای پول و اعتبار درباره منع صرافی‌ها از خرید و فروش ارز بر اساس سیاست‌های جدید ارزی نیز گفت: تا اطلاع ثانوی فقط دو نقش عمده برای صرافی‌ها در نظر گرفته شده كه یكی «انتقال ارز و دیگری خرید ارز حاصل از صادرات غیرنفتی» است.
سیف به دستورالعمل و مقررات ناظر بر فعالیت های صرافی ها اشاره و تصریح كرد: این دستورالعمل یكی از معیارهای اساسی انضباط بخشی به شبكه صرافی های كشور بوده و بانك مركزی بر پیاده سازی و اجرای كامل آن مصصم است.
وی با بیان اینكه ابلاغیه بانك مركزی و تصمیمی كه به تك نرخی شدن ارز منجر شد بهترین و كارآمدترین تصمیم در شرایط كنونی بود، گفت: براساس این تصمیم، اقتصاد ایران در مقابل فضاسازی ها و التهابات مصون و نفوذناپذیرخواهد شد و بانك مركزی نیز اشراف كامل بر فضای بازار را به دست خواهد آورد؛ البته همان طور كه گفته شد این قیمت به هیچ وجه تثبیت شده نیست و با واقعیت های اقتصادی و روند متغیرهای اقتصادی تغییر خواهد كرد.
بنا بر اعلام بانك مركزی، اعضای هیات مدیره كانون صرافان ایران نیز در این نشست ضمن اعلام آمادگی برای همكاری متقابل با بانك مركزی در شرایط جدید ارزی، راهكارها و نظرات خود را در این زمینه بیان كردند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام*2025** 2023